Browse Tag

öğretmen maaşları

Öğretmen maaşları ne kadar oldu, öğretmen maaş zam oranı ne kadar, en düşük ve en yüksek öğretmen maaşı kaç TL? Öğretmen maaşı ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazıda mevcut!

Son zamanlarda enflasyon oranına göre yapılan memur zam oranı çok merak ediliyor. 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde enflasyon rakamlarının artmasıyla birlikte başta memurlar olmak üzere pek çok kesime zam kararı alınmıştı.

Ancak yapılan zamlar yeterli olmadı ve 2022 yılının ilk ayında farklı kesimlere yüzde 30.5 oranında artış gösteren zam oranları ile zam yapıldı. Yapılan son zamla birlikte en düşük memur maaşları da değişti. Peki öğretmen maaşları ne kadar oldu?

Ocak ayından sonra yatacak olan 2022 zamlı öğretmen maaşları belli oldu. En düşük öğretmen maaşı 5 bin 250 TL seviyelerinden 6 bin 500 TL’ye kadar yükseldi. Toplu sözleşme kararı ile birlikte alınan zam kararları son dakika haberler bekleyen öğretmenlere müjde olarak verildi.

Aynı zamanda belirtmemiz gerekiyor ki verilen bu maaşlar kamuda görev yapan öğretmenler için geçerlidir. Öğretmenlerin derecesine ve girdikleri ders saatine göre alacakları maaşlar da artış gösterecektir. Bununla birlikte ek ödemeler de maaşın artmasında etkili olacaktır.

Özel sektördeki öğretmen maaşları kamuya göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama bir kurumda işe başlayan deneyimsiz ve tecrübesiz öğretmenlere genellikle asgari ücret ya da en fazla 5 bin TL ödeme teklif ediliyor. Öğretmenin deneyimi arttıkça ve daha büyük işletmelerde çalışmaya başladıkça alacakları maaşlar da artış gösteriyor. Özel sektördeki öğretmen maaşları 8 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

En fazla kazanan öğretmenler şüphesiz büyük ölçekli dershanelerde çalışan öğretmenlerdir. Dershanelerde günlük 10 saate kadar çalışabilen bu öğretmenler aylık 10 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabiliyor. Beraberinde özel ders ve eğitimlere katılan öğretmenler ekstra kazançlar da sağlayabilir. Özel ders veren bir öğretmenin saat başına 150 TL gibi bir rakam aldığını düşünecek olursak aylık gelirlerinin çok iyi seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz.

Öğretmen maaşları hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer branşlara göre öğretmen maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz web sitemizde paylaştığımız içeriklere kısaca göz atmanızı öneriyoruz.

16 Articles
error: Content is protected !!