Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaş

Fen bilgisi öğretmenliği maaşı ne kadar? Fen bilgisi öğretmeni nasıl olunur? Fen bilgisi öğretmeni nerede çalışır? Bu soruların cevaplarını ve fen bilgisi öğretmeni maaşları hakkındaki diğer detayları sizler için derledik.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaş

Fen bilgisi öğretmenliği maaşı ortalama 6.000 TL’dir. Alınan maaşlar; deneyim, hizmet yılı, BES kesintisi, AGİ, görev yapılan kurum, medeni hal ve çocuk sayısına göre değişebilir. Bundan dolayı maaşlar hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaş Ne Kadar
Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaş Ne Kadar

Fen bilgisi öğretmenleri, devlet kadrolarında ve özel sektörde görev yapabilirler. Devlette görev yapan fen bilgisi öğretmeni maaşları ortalama 7.000 TL’dir. Göreve yeni başlayan bir fen bilgisi öğretmeni 5.900 TL maaş alır. Deneyimli olan bir öğretmen ise 8.000 TL kadar maaş alır. Kamuda fen bilgisi öğretmeni olarak görev yapanlar ayrıca ek ders ücreti de alır. Alınan ek ders ücretleri girilen ders saati sayısına göre değişir.

Özel okullarda görev yapan fen bilgisi öğretmenleri ise 5.000 TL civarında maaş alırlar. Yeni mezunlara asgari ücret seviyesinde maaş verilirken, deneyimli olanlar ise 6.000 TL üzerinde maaş alırlar. Özel okullardaki kesin maaş bilgileri için işverenlere veya okulun ilgili birimine başvurmak gerekir. Nihayetinde özel okulların her birinin farklı maaş politikaları vardır ve maaşlar görev yapılan okula göre dahi değişebilir.

Devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin maaşları içerisinde ek ders ücretleri önemli bir yer tutar. Fen bilgisi öğretmenleri, maaşları karşılığında haftalık 15 saat derse girer. 15 saatin üzerindeki her bir ders saati için ek ders ücreti alır. Fen bilgisi öğretmeni ek ders ücretleri girilen ders saatine göre aylık 1.400 TL ile 1.900 TL arasında olabilir.

Haftalık 20 saat derse giren öğretmene 650 TL; 25 saat derse giren öğretmene 1.250 TL; 30 saat derse giren öğretmene ise 1.900 TL ek ders verilir. Verilen bu ek ders ücretleri ile birlikte devlette görev yapan öğretmenlerin maaşları 10.000 TL seviyesine kadar yaklaşır.

İlginizi çekebilir: kimya öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: biyoloji öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: matematik öğretmeni maaşı

Fen Bilgisi Öğretmenleri Nerelerde Çalışabilir?

Fen bilgisi öğretmenliği iş imkanı olan bir bölümdür. KPSS sınavından güzel bir puan elde eden fen bilimleri öğretmeni kamuda iş bulabileceği gibi kendini bu alanda geliştiren fen bilgisi öğretmenleri özel sektörde de çalışabilir.

Fen bilgisi öğretmenleri aynı zamanda özel ders amaçlı da çalışabilir. Bunu etüt merkezlerinde, özel okulda ya da kendi evinde verebilir. Kendini iyi gelişten bir fen bilgisi öğretmeni haftada yaklaşık 10 çocuğa özel ders verdiğinde güzel kazançlar elde edebilir.

Fen Bilgisi Öğretmeni Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Fen bilgisi öğretmeni maaşı 2022 yılında ortalama 6.000 TL’dir. Ortalama maaş farklı unsurlara göre değişir. Bundan dolayı bahsedilen rakamdan çok daha farklı seviyede maaş alan öğretmenler olabilir.

Devlet okullarında görev yapan fen bilimleri öğretmenleri yılın Ocak ve Temmuz döneminde zam alırlar. Yapılacak zam iki yılda bir defa düzenlenen toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenir. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranının 6 aylık enflasyonun altında kalması durumunda maaşlara enflasyon farkı eklenir. Bu sayede yapılan zam oranı ile enflasyon oranı eşitlenir.

Öğretmen maaşları 2022 yılının Ocak ayında %7,36 oranında zamlandı. Temmuz ayındaki zam oranı ise enflasyonda verisi ile birlikte %8,45 seviyesinde oldu. Yapılan bu zamlar sayesinde fen bilgisi öğretmenliği maaşları ortalama 1.000 TL arttı.

Devlette veya özelde fen bilgisi öğretmeni olmak isteyenlerin öncelikle fen bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olmaları gerekiyor. Eğitim fakültesi içerisinde yer alan bu bölüm 4 yıllık bir lisans programı olup birçok üniversitede vardır. Buradan mezun olanlar devlette veya özelde öğretmenlik yapabilir.

Fen bilgisi öğretmenliği mezunları, genellikle devlet okullarını tercih ederler. Maaşların yüksek, çalışma şartlarının ise iyi olması bunun en önemli nedenidir. Devlette görev yapmak isteyen adayların önce KPSS’ye, bunun ardından ise alan sınavına girmesi gerekiyor. Alınan KPSS puanı ile mülakata çağırılmaya hak kazanan adaylar sözlü sınav ve güvenlik soruşturmasını geçerek öğretmen olabilir. Devlette göreve başlayan öğretmenler 5.900 TL maaş alırlar.

Özelde fen bilgisi öğretmeni olmak isteyenler ise alım ilanlarına başvurmalıdır. Başvuru sonrasında özel okullara giderek yapılacak görüşme sonrasında adaylar burada fen bilgisi öğretmenliği yapabilirler. Özelde öğretmenlere verilen taban maaş, asgari ücret kadardır.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşı Devlette ve Özelde
Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşı Devlette ve Özelde

Etüt Merkezine Fen Bilgisi Öğretmeni Maaşı

Etüt merkezinde fen bilgisi öğretmeni maaşı ortalama 5.500 TL’dir. Aynı durum özel sektör ortaokul fen öğretmeni maaşı için de geçerli. Görev yapılan kurumun maaş politikasına göre alınan maaşlar değişiyor. Alanında iyi olan ve kendini geliştirmiş olan öğretmenler daha yüksek maaşlar alabiliyor.

Fen bilgisi öğretmenleri, ayrıca eğitim merkezi olarak bilinen yerlerde görev yapabiliyor. Burada da maaşlar yine benzer seviyededir. Gerek özel okullarda, gerekse de etüt merkezlerinde maaşlar devlet kadrolarına göre daha düşüktür.

Devlette görev yapan öğretmenlerin maaşları özellikle kıdem ve dereceye göre değişiyor. Göreve yeni başlayan 9/1 derece ve kıdeme sahip olan bir öğretmen 5.900 TL maaş alır. Buna karşın 1/4 derece ve kıdeme sahip olan başka bir öğretmenin maaşı ise 7.500 TL üzeri olabilir. Ayrıca eşi çalışmayan ve çocuğu olan fen bilgisi öğretmenlerine ortalama 500 TL aile ve çocuk yardımı da yapılır.

Fen bilgisi öğretmenliği maaşı hakkındaki genel detaylar bu şekildedir. Öğretmenlerin maaşlarını etkileyen farklı hususlar var. Dolayısıyla tamamen bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılan bu rakamların değişebileceği unutulmamalıdır. Güncel fen bilgisi öğretmeni maaşları için sitemizi takip etmeye devam edin.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu