Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Matematik Öğretmeni Maaşı

Matematik öğretmeni maaşı ne kadar? Lise matematik öğretmeni ne kadar maaş alır? Nasıl matematik öğretmeni olunur? Bu soruların cevaplarını ve matematik öğretmeni maaşlarına dair diğer detayları sizler için derledik.

Matematik Öğretmeni Maaşı 2023

Matematik öğretmeni maaşı, 5.100 TL ile 6.100 TL arasında değişiyor. Görev yapılan yer, deneyim, derece ve medeni durum gibi unsurlar maaşların değişmesine neden oluyor.

Yeni mezun olmuş bir matematik öğretmeni, 4.600 TL maaş alıyor. Bu rakam bekar ve devlette görev yapan öğretmenler için geçerli oluyor. Uzun yıllardır devlette görev yapan, eşi çalışmayan ve çocukları olan bir matematik öğretmeni ise 5.500 TL civarında maaş alıyor. Girilen ders sayısına göre ekstradan ek ders ücreti de alınabiliyor. Böylece maaş biraz daha yükselmiş oluyor.

Özel okullarda görev yapan matematik öğretmenleri ise 3.600 TL ile 5.100 TL arasında maaş alırlar. Yeni mezun olmuş bir matematik öğretmenine özel sektörde asgari ücret veya buna yakın bir ücret veriliyor. Günümüzde öğretmenlik bölümünden mezun olan kişi sayısının çok fazla olması böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Atama bekleyen matematik öğretmenleri bu süreçte işsiz kalmamak için özel eğitim kurumlarına başvuruyor. Başvuran sayısının fazla olması nedeniyle maaşlar da düşük seviyededir.

Matematik Öğretmeni Maaşı lise, ilkogretim, ortaokul
Matematik Öğretmeni Maaşı lise, ilkogretim, ortaokul

Lise Matematik Öğretmeni Maaşı 2023

Lise matematik öğretmeni maaşı, devlette 4.600 TL ile 6.100 TL arasında değişiyor. Özel okullarda ise 3.600 TL ile 5.100 TL arasındadır. Devlette öğretmenlere ödenen maaşlar arasında belli bir standart bulunuyor. Öğretmenin branşı, alınan maaşları etkilemiyor. Aynı kıdem ve dereceye sahip olan lise matematik öğretmeni ile görsel sanatlar öğretmeni yaklaşık olarak aynı maaşı alırlar. Özel sektörde ise branşların maaşlara etkisi bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kadrosunda görev yapan lise matematik öğretmeni girdikleri ders sayısına göre ek ders ücreti alır. Girilen ders sayısı fazla olduğunda alınan aylık ek ders ücreti 1.000 TL’den fazla olabilir. Medeni durum ve çocuk sayısına göre aile yardımı ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler de alırlar.

Özel okullarda görev yapan öğretmenler ise ek dersler gibi ekstradan ödemeler almıyorlar. Ayrıca özel okul öğretmenlerinin iş yükleri biraz daha fazla oluyor.

Özel sektörede çalışan matematik bölümü mezunları maaşları ek ders ile birlikte %30 ila %40 oranında artış gösterebiliyor. Tabi bu durum özel sektör matematik öğretmeni saat ücreti ile değişiklik göstermekte. Eğer öğretmenin belirlediği özel matematik dersi fiyatları çok yüksekse özel derslerden alacağı kazanç çok daha fazla olabilir.

KIsaca özelde matematik mezunları maaşları hakkında net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Matematik Öğretmeni Maaşı Zammı 2023

Matematik öğretmeni maaşı 2023 yılında enflasyon oranında zamlandı. Bilindiği gibi devlet okullarında görev yapan öğretmenler kamu görevlisi statüsündedir. Bundan dolayı Ocak ve Temmuz ayında maaşlarına zam yapılıyor. Yapılacak bu zam miktarı normalde toplu sözleşme ile %3 + %3 olarak belirleniyor. Ancak enflasyon oranının yüksek olması nedeniyle zam oranı son 6 aylık enflasyon oranına göre belirleniyor.

Son açıklanan Haziran ayı enflasyon oranından sonra 6 aylık enflasyon %8,45 olarak gerçekleşti. Devlette görev yapan matematik öğretmenlerine bu oranda zam yapıldı. Böylece matematik öğretmenliği maaşları, ortalama olarak 450 TL ile 790 TL arasında artış gösterdi.

Matematik Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Matematik öğretmeni maaşı; yeni başlayan öğretmenler için 4.600 TL, deneyimli öğretmenler için ise 6.100 TL seviyesindedir. Özel okulda görev yapan matematik öğretmenlerinin maaşları ise 3.600 TL ile 5.100 TL arasında değişiyor. Özel okullarda yeni mezun matematik öğretmenleri asgari ücret alırlar.

Emekli matematik öğretmeni maaşı öğretmenin görev süresine ve görev süresinde aldığı maaşa göre değişiklik gösteriyor. Şu an emekli matematik hocası maaşı yaklaşık 3 bin TL’den başlıyor.

Matematik öğretmeni maaşları ne kadar şeklindeki sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Çünkü devlette ve özel sektörde maaşlar arasında farklılıklar bulunuyor. Bunun yanında devlette öğretmenin görev yılı, medeni durumu ve haftada kaç saat derse girdiği maaşları etkiliyor. Özel okullarda ise öğretmenin deneyimi, kendini kanıtlamış olması ve başarısı maaşını etkiliyor. İşte bu tür hususlardan dolayı matematik öğretmenlerinin maaşları hakkında net rakam verilemiyor.

İlginizi çekebilir: fen bilgisi öğretmenliği maaş

İlginizi çekebilir: kimya öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: biyoloji öğretmeni maaşı

İlköğretim Matematik Öğretmeni Maaşı

İlköğretim matematik öğretmeni maaşı; göreve yeni başlayan öğretmenler için 4.691 TL iken, deneyimli öğretmenler için ise 6.000 TL civarındadır. Ayrıca devlet okullarında görev yapan ilköğretim öğretmenleri girdikleri ders saatine göre ek ders ücreti de alırlar.

Özel okullarda ilköğretim matematik öğretmenliği maaşları 2023 yılında, asgari ücret ile 5.100 TL arasında farklılık gösteriyor. Özel eğitim kurumları, talebin fazla olması nedeniyle öğretmenlere düşük ücret veriyor. Ancak öğretmenin deneyimli ve başarılı olması durumunda maaşlar ciddi oranda artış gösteriyor. Kaliteli bir kolejde görev yapan başarılı öğretmenler, 10.500 TL üzerinde maaş alıyorlar. Aynı zamanda ek derslerle ilkokul matematik öğretmenliği maaşları %30 oranında artabiliyor.

Ortaokul Matematik Öğretmeni Maaşı

Ortaokul matematik öğretmeni maaşı, 4.600 ile 6.100 TL arasındadır. Devlette görev yapan öğretmenlerin maaşlarında kıdem ve derece oldukça etkilidir. Kıdem ve dereceye göre ortaokul matematik öğretmeni maaşları şu şekildedir;

  • 9/1 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 4.690 TL
  • 7/1 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 4.910 TL
  • 6/3 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 4.972 TL
  • 5/2 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 4.995 TL
  • 3/1 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 5.245 TL
  • 1/4 derecesindeki ortaokul matematik öğretmeni maaşı: 5.560 TL

Buradan da anlaşılacağı üzere kıdem ve derecenin artmasına bağlı olarak ilköğretim matematik bölümü maaşları ciddi oranda artıyor. Yukarıda yer alan liste aynı zamanda lise matematik öğretmeni maaşları için de geçerlidir.

Devlet okullarında derse giren lise ve ortaokul öğretmeni maaşlarında girilen ders sayısı büyük bir öneme sahip oluyor. Matematik öğretmenleri haftalık 15 saat maaşları karşılığında derse girerler. Bunun üzerinde girdikleri her ders saati için ek ders ödemesi alırlar. Haftalık 30 saat derse giren bir matematik öğretmeni 15 saat ek ders ücreti alır. Bonus ile bu ücret 20 saate kadar çıkıyor.

Bir saatlik ek ders ücreti yaklaşık 20 TL’dir. Haftalık 20 saat ek ders alan matematik öğretmenine bunun karşılığında 400 TL verilir. Aylık ise 1.700 TL seviyesinde bir ödeme yapılır. Böylece haftada 30 saat derse giren 1/4 derecesindeki ortaokul öğretmeninin maaşı, 7.100 TL seviyesinde olur.

Matematik Öğretmeni Maaşı sozlesmeli, devlette, kolejde
Matematik Öğretmeninin Maaşları sozlesmeli, devlette, kolejde

Sözleşmeli Matematik Öğretmeni Maaşı 2023

Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşı, 4.600 TL’dir. Medeni hal, BES kesintisi ve ek ders gibi durumlar alınan maaşları etkiliyor. Ancak sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin maaşları arasında ciddi bir farklılık bulunmuyor. Sözleşmeli matematik öğretmenliği sadece devlet okullarında bulunuyor.

Kolej Matematik Öğretmeni Maaşları 2023

Kolej matematik öğretmeni maaşları, 3.100 TL ile 5.100 TL arasında değişir. Alanında uzman ve deneyimli olan bir matematik öğretmeni yüksek maaşlar alırken, yeni mezun olanlar ise kolejlerde asgari ücret seviyesinde maaşlar alıyorlar. Öğretmenler, kendilerini kanıtlayana kadar asgari ücret alırlar, ancak kendilerini kanıtladıktan sonra maaşlarında yükselmeler olabilir.

Matematik öğretmeni maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Bilgilendirme amaçlı olarak sizlerle paylaştığımız rakamlar farklı unsurlara bağlı olarak değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu