Özel Sektör Maaşları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Maaş 2022 Ne Kadar Oldu

Bu yazımızda kamu ve özel sektör iç mimarlık ve çevre tasarımı maaş verileri hakkında konuşacağız. Eğer siz de iç mimarların maaşlarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Nedir?

İç mimarlık ve çevre tasarımı üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakülteleri içerisinde ye alan bir lisans programıdır. “İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı” olarak geçen bu bölüm ülkemizde halihazırda eğitim veren birçok fakültede yer alıyor. Bu bölüm EA puan türü ile öğrenci kabul ediyor.

İçeriğimizin devamında iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü mezunlarının ne kadar maaş aldığı konusunda bilgiler verdik. Ancak öncesinde gelin bu bölümden mezun olan kişiler ne iş yapar, iş imkanları nasıl ve ne iş yaparlar onu konuşalım.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne giren ve buradan başarılı bir şekilde mezun olan kişiler iç mimar olarak görev yapar. Ancak bu bölümden mezun olan iç mimarlar normal iç mimarlık bölümünü bitirenlerden daha farklı projeler yürütür.

Normal şartlarda iç mimarlık bölüm mezunları projelere uygun olarak iç dizaynın belirlenmesinde görev alır. Yani örnek verecek olursak bir özel hastane yapılacak ve burada iç mimara ihtiyaç duyuluyor diyelim. Bu projede yer alacak iç mimar hastane içerisinde normal mimar ve mühendisler tarafından hazırlanan odalarda ne tür mobilyaların kullanılacağını, ışıklandırmanın nasıl olacağını, gerekli ekipmanlar için hazırlanan dolapların nasıl bir görünümde ve nerede olacağı, hastane bahçesi ile otoparkların nasıl bir düzende olacağı vb. çalışmaları yürütür.

Gördüğünüz gibi iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne giren adaylar normal iç mimarlardan farklı olarak çevre düzenlemesinde de yer alır. Bölümün çevre düzenlemesinde etkin bir rol alması nedeniyle hem kamuda yapılacak projelerin çalışmalarında hem de özel sektörde yapılacak çalışmalarda bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmakta.

Eğer bölüm hakkında puan türü, taban puanları vb. konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız YÖK Atlas platformunu ziyaret edebilirsiniz.

iç mimarlık ve çevre tasarımı maaşı
iç mimarlık ve çevre tasarımı maaşı

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunları Nerede Çalışır?

İç mimarlık ve çevre bölümü mezunları mezun olduktan sonra aşağıdaki projelerde yer alabilir;

  • Kamu kurumlarında alınan ihalelerde kurum içi ve dışının dizayn edilmesinde
  • Küçük ve büyük çaplı projelerde iç mimar ile birlikte projenin iç ve dış mekanlarının dizayn edilmesinde
  • İnşaat şirketlerinde
  • İç mimarlık bürolarında
  • Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yaparak özel sektör ve devlet kurumlarında akademisyen olarak
  • Yurtdışı projelerinde ve daha birçok yerde çalışabilirler.

İç mimarlık ve çevre tasarımcısı unvanı ile mezun olan bir kişinin iş bulabilmesi kolaydır diyebiliriz. Ancak bu kişilerin yönelmek istedikleri proje türlerinde ve aynı zamanda mekân türünde kendilerini iyi bir şekilde geliştirmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: inşaat teknikeri maaşları

İlginizi çekebilir: mimar maaşları

iç mimarlık ve çevre tasarımı maaşları
iç mimarlık ve çevre tasarımı maaşları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Maaşları 2022

İç mimarlık ve çevre tasarım mimar maaşı güncel olarak ne kadar merak ediliyor.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu bölüm mezunlarının alabilecekleri maaş hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir. Özel sektörde çok büyük farklılıklar söz konusu olduğu için mimarlık tasarım bölümü mezunlarının maaşları hakkında net bir bilgi veremiyoruz.

Ancak ülkemiz şartlarında ortalama bir rakam verecek olursak iç mimar ve çevre tasarımcılarının ortalama 10 bin TL civarında maaş aldığını söyleyebiliriz. Eğer bu kişiler alanında uzman hale gelirse ve çok büyük projelerde yer alırsa bu rakam 100 bin TL’ye kadar yükselebilir. Yeni mezunlar ise ortalama 5 bin TL civarında maaş alır.

Bunlar çalışanlara verilen maaşlardır. Eğer kendi mimarlık tasarım iş yerinizi açarsanız bu rakamların kat ve kat fazlasını kazanabilirsiniz.

İç Mimarlar Ayda Kaç Para Kazanır?

Ülkemiz şartlarında ortalama bir iç mimar 10 bin TL civarı maaş alır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı İle İç Mimarlığın Farkı Ne?

Normal iç mimarları üniversitelerin sayısal bölümlerinden mezun olan ve yalnızca iç mekân dizaynında rol alan mimarlardır. Ancak iç mimarlık ve çevre tasarımı mezunları eşit ağırlık bölümlerinden mezun olurlar ve iç mekân dizaynına ek olarak çevre tasarımı da yaparlar.

İç Mimarlık Nasıl Bir Meslek?

İç mimarlık iç mekân dizaynının yapıldığı bir meslektir.

İç Mimar ve Çevre Tasarımı Nasıl Olunur?

İç mimar ve çevre tasarımcısı olmak için üniversitelerin 4 yıllık “İç Mimar ve Çevre Tasarımı” bölümlerinden mezun olunması gerekiyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu