Biyoloji Öğretmeni Maaşı 2021, Özel Okullarda

Biyoloji öğretmeni maaşları ne kadar? Biyoloji öğretmeni nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve biyoloji öğretmenliği ile ilgili merak edilen diğer hususları sizler için araştırdık.

2021 Yılında Biyoloji Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Oldu

Biyoloji öğretmeni maaşı, 3.500 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Özel okullarda biyoloji öğretmeni olarak görev yapanlar ortalama 4.000 TL maaş alıyor. Buna karşın devlet okullarında görev yapanlar ise ortalama 5.500 TL maaş alırlar.

Biyoloji öğretmenleri, devlet okulları ve özel okulların haricinde dershane ve etüt merkezi gibi kurumlarda da görev yapabilir. Bu tür kurumlarda maaşlar genellikle asgari ücret seviyesindedir. Öğretmenin başarısı ve tanınırlığına bağlı olarak maaşlar yükselebilir.

Biyoloji Öğretmeni Maaşı ne kadar
Biyoloji Öğretmeni Maaşı ne kadar

Devlet kadrolarında görev yapanların maaşları; medeni hal, BES kesintisi ve hizmet yılı gibi unsurlara göre değişiyor. Göreve yeni başlayan bekar bir öğretmen 4.900 TL maaş alırken, deneyimli bir öğretmenin maaşı ise ortalama 6.000 TL’dir. Ayrıca devlet okullarında görev yapanlara girdikleri ders saatine bağlı olarak ek ders ücreti de ödenir. Ek dersle birlikte maaşlar 8.000 TL seviyesine kadar çıkabilir.

Özel okullarda maaşları etkileyen en önemli unsur deneyimdir. Kendini geliştiren ve öğrencilere etkili bir şekilde ders anlatan deneyimli öğretmenler daha yüksek maaş alıyor.

Biyoloji Öğretmen Maaşı Özel Okulda ve Devlet Okullarında

Özel okul biyoloji öğretmeni, ortalama 4.000 TL maaş alır. Yeni başlayanlara genellikle asgari ücret civarında maaş verilirken, deneyimli öğretmenlere verilen ortalama maaş ise 4.500 TL civarındadır.

Özel okullarda görev yapmak biyoloji öğretmenlerinin genellikle ikinci tercihidir. Devlet kadrolarına göre özel okullardaki maaşlar daha düşük, çalışma süreleri ise daha yüksektir. Bundan dolayı biyoloji öğretmenleri öncelikle devleti tercih eder. Ancak devlet kadrolarına sınırlı sayıda alım yapıldığı için adayların önemli bir kısmı özel okul seçeneğine yönelir.

Biyoloji öğretmeni olmak için adayların biyoloji öğretmenliği bölümünü bitirmesi gerekiyor. Bu bölümden mezun olanlar KPSS ile devlet okullarında görev yapabilir. Veya özel okul, dershane ve etüt merkezleri gibi seçenekleri değerlendirebilir. Biyoloji öğretmeni olmanın bir diğer yolu ise fen edebiyat fakültesi içerisinde bulunan biyoloji bölümüdür. Bu bölümden mezun olanlar daha sonra pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapabilir. Ancak bu şekilde sonradan formasyon alanların devlet kurumlarına atanması daha zor olabiliyor.

Lise Biyoloji Öğretmeni Maaşı 2021

Lise biyoloji öğretmeni maaşı, ortalama olarak 4.500 TL’dir. Devlet okullarında görev yapanların ortalama maaşı 5.500 TL iken, özel okullarda görev yapanların ortalama maaşı ise 4.000 TL’dir.

Devlette görev yapan biyoloji öğretmenleri girdikleri ders saatine bağlı olarak ek ders ücreti alıyor. Biyoloji öğretmeni ek ders ücreti, 500 TL ile 1.600 TL arasında değişiyor. Haftalık 20 saat derse giren bir öğretmen yaklaşık 550 TL ek ders alıyor. Buna karşın haftalık 25 saat derse giren bir öğretmen ise 1.000 TL ek ders alır.

Biyoloji öğretmeni maaşları 2021 yılında Ocak ve Temmuz aylarında zamlandı. Maaşlara yapılan zam oranları 2 yılda bir defa yapılan toplu sözleşmeyle belirleniyor. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranının enflasyonun altında kalmasından dolayı öğretmenlere enflasyon farkı da ödeniyor. Böylece yapılan zam oranı enflasyon oranı ile aynı oluyor.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından maaşlara Temmuz ayında %8,45 oranında zam yapıldı. Bu zam aynı şekilde ek derslere de geldi. Böylece devletteki öğretmen maaşları ortalama 5.500 TL kadar oldu. Yapılan zam 2021 yılı içerisindeki son zamdı. Bir sonraki maaş artışı 2022’nin Ocak ayında gerçekleşecek.

Özel Okullarda Biyoloji Öğretmeni Maaşı
Özel Okullarda Biyoloji Öğretmeni Maaşı

Özel Okul Biyoloji Öğretmeni Maaşları 2021

Özel okul biyoloji öğretmeni maaşları, ortalama 4.000 TL’dir. Biyoloji öğretmeni sayısının fazla buna karşın alımların az olması nedeniyle özel sektörde maaşlar oldukça düşüktür. Göreve yeni başlayan öğretmenlere genellikle asgari ücret ödeniyor.

Biyoloji öğretmenleri, ücretli öğretmenlik de yapabiliyor. Devlet okullarında yeterli öğretmen olmaması durumunda ortaya çıkan ihtiyaç bu şekilde karşılanıyor. Ücretli öğretmenlikte maaşlar girilen ders başına hesaplanıyor. Her ders için 20 TL ödeme yapılıyor. Haftalık 30 saat derse giren bir öğretmen 2.400 TL maaş alırken, haftalık 20 saat derse giren bir öğretmen ise 1.600 TL maaş alıyor.

Biyoloji öğretmeni maaşı ile ilgili verilen rakamlar ortalama olup farklı unsurlara göre değişebilir. Bu yüzden sayfamızı sıklıkla ziyaret ederek güncel maaş bilgisi edinebilirsiniz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.