Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Biyoloji Öğretmeni Maaşı

Biyoloji öğretmeni maaşları ne kadar? Biyoloji öğretmeni nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve biyoloji öğretmenliği ile ilgili merak edilen diğer hususları sizler için araştırdık.

2023 Yılında Biyoloji Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Oldu

Biyoloji öğretmeni maaşı, 4.250 TL ile 7.100 TL arasında değişiyor. Özel okullarda biyoloji öğretmeni olarak görev yapanlar ortalama 4.300 TL maaş alıyor. Buna karşın devlet okullarında görev yapanlar ise ortalama 5.600 TL maaş alırlar.

Biyoloji öğretmenleri, devlet okulları ve özel okulların haricinde dershane ve etüt merkezi gibi kurumlarda da görev yapabilir. Bu tür kurumlarda maaşlar genellikle asgari ücret seviyesindedir. Öğretmenin başarısı ve tanınırlığına bağlı olarak maaşlar yükselebilir.

Biyoloji Öğretmeni Maaşı ne kadar
Biyoloji Öğretmeni Maaşı ne kadar

Devlet kadrolarında görev yapanların maaşları; medeni hal, BES kesintisi ve hizmet yılı gibi unsurlara göre değişiyor. Göreve yeni başlayan bekar bir öğretmen 5.000 TL maaş alırken, deneyimli bir öğretmenin maaşı ise ortalama 6.100 TL’dir. Ayrıca devlet okullarında görev yapanlara girdikleri ders saatine bağlı olarak ek ders ücreti de ödenir. Ek dersle birlikte maaşlar 8.100 TL seviyesine kadar çıkabilir.

Özel okullarda maaşları etkileyen en önemli unsur deneyimdir. Kendini geliştiren ve öğrencilere etkili bir şekilde ders anlatan deneyimli öğretmenler daha yüksek maaş alıyor.

Biyoloji Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm?

Biyoloji öğretmeni olmak istiyorsanız karşınızda iki seçenek var. Eğitim fakültesinde biyoloji öğretmenliği okumak ya da biyoloji bölümünü okuduktan sonra formasyon almak. Bu tamamen size bağlı.

Her iki bölümün de mezunları kamu ve özel sektörde biyoloji öğretmeni olarak görev alabiliyor. Kamuda çalışan biyoloji öğretmenleri KPSS puanlarına göre iş bulabilirken özel sektörde çalışacak biyoloji öğretmenleri tamamen öğretim yeteneğine göre iş bulabiliyor.

Peki biyoloji öğretmenliğinin iş imkanları nasıl? Gelin biyoloji öğretmeni olmak için hangi bölüm okunmalı sorusundan sonra sıkça yöneltilen bu soruya da birlikte cevap bulalım.

Biyoloji Öğretmenliği İş İmkanları

Biyoloji öğretmenliği özellikle özel sektörde popüler olan öğretmenlik dallarından biridir diyebiliriz. Kamuda biyoloji öğretmeni alımı çok fazla olmasa dahi özel sektörde çok fazla alımın olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki biyoloji öğretmenliği iş ilanları sayesinde bunu görebiliyoruz.

Biyoloji öğretmenleri özel sektörde hem okullarda hem de özel ders vererek kazanç sağlayabilir. İlanlara baktığımızda özel ders biyoloji öğretmeni iş ilanları özel okul ilanlarının önüne geçiyor.

Biyoloji Öğretmen Maaşı Özel Okulda ve Devlet Okullarında

Özel okul biyoloji öğretmeni, ortalama 4.000 TL maaş alır. Yeni başlayanlara genellikle asgari ücret civarında maaş verilirken, deneyimli öğretmenlere verilen ortalama maaş ise 4.500 TL civarındadır.

Özel okullarda görev yapmak biyoloji öğretmenlerinin genellikle ikinci tercihidir. Devlet kadrolarına göre özel okullardaki maaşlar daha düşük, çalışma süreleri ise daha yüksektir. Bundan dolayı biyoloji öğretmenleri öncelikle devleti tercih eder. Ancak devlet kadrolarına sınırlı sayıda alım yapıldığı için adayların önemli bir kısmı özel okul seçeneğine yönelir.

Biyoloji öğretmeni olmak için adayların biyoloji öğretmenliği bölümünü bitirmesi gerekiyor. Bu bölümden mezun olanlar KPSS ile devlet okullarında görev yapabilir. Veya özel okul, dershane ve etüt merkezleri gibi seçenekleri değerlendirebilir. Biyoloji öğretmeni olmanın bir diğer yolu ise fen edebiyat fakültesi içerisinde bulunan biyoloji bölümüdür. Bu bölümden mezun olanlar daha sonra pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapabilir. Ancak bu şekilde sonradan formasyon alanların devlet kurumlarına atanması daha zor olabiliyor.

Lise Biyoloji Öğretmeni Maaşı 2023

Lise biyoloji öğretmeni maaşı, ortalama olarak 4.600 TL’dir. Devlet okullarında görev yapanların ortalama maaşı 5.600 TL iken, özel okullarda görev yapanların ortalama maaşı ise 4.000 TL’dir.

Devlette görev yapan biyoloji öğretmenleri girdikleri ders saatine bağlı olarak ek ders ücreti alıyor. Biyoloji öğretmeni ek ders ücreti, 600 TL ile 1.700 TL arasında değişiyor. Haftalık 20 saat derse giren bir öğretmen yaklaşık 550 TL ek ders alıyor. Buna karşın haftalık 25 saat derse giren bir öğretmen ise 1.000 TL ek ders alır.

Biyoloji öğretmeni maaşları 2023 yılında Ocak ve Temmuz aylarında zamlandı. Maaşlara yapılan zam oranları 2 yılda bir defa yapılan toplu sözleşmeyle belirleniyor. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranının enflasyonun altında kalmasından dolayı öğretmenlere enflasyon farkı da ödeniyor. Böylece yapılan zam oranı enflasyon oranı ile aynı oluyor.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından maaşlara Temmuz ayında %8,45 oranında zam yapıldı. Bu zam aynı şekilde ek derslere de geldi. Böylece devletteki öğretmen maaşları ortalama 5.500 TL kadar oldu. Yapılan zam 2023 yılı içerisindeki son zamdı. Bir sonraki maaş artışı 2023’nin Ocak ayında gerçekleşecek.

Özel Okullarda Biyoloji Öğretmeni Maaşı
Özel Okullarda Biyoloji Öğretmeni Maaşı

Özel Okul Biyoloji Öğretmeni Maaşları 2023

Özel okul biyoloji öğretmeni maaşları, ortalama 4.100 TL’dir. Biyoloji öğretmeni sayısının fazla buna karşın alımların az olması nedeniyle özel sektörde maaşlar oldukça düşüktür. Göreve yeni başlayan öğretmenlere genellikle asgari ücret ödeniyor.

Biyoloji öğretmenleri, ücretli öğretmenlik de yapabiliyor. Devlet okullarında yeterli öğretmen olmaması durumunda ortaya çıkan ihtiyaç bu şekilde karşılanıyor. Ücretli öğretmenlikte maaşlar girilen ders başına hesaplanıyor. Her ders için 20 TL ödeme yapılıyor. Haftalık 30 saat derse giren bir öğretmen 2.400 TL maaş alırken, haftalık 20 saat derse giren bir öğretmen ise 1.700 TL maaş alıyor.

Biyoloji öğretmeni maaşı ile ilgili verilen rakamlar ortalama olup farklı unsurlara göre değişebilir. Bu yüzden sayfamızı sıklıkla ziyaret ederek güncel maaş bilgisi edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: matematik öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: fen bilgisi öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: kimya öğretmeni maaşı

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu