Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Kimyager Maaşları

Kimyager maaşları ne kadar? Kimyager ne iş yapar? Kimyager nasıl olunur? Burada belirtilen soruların cevaplarını ve konuya dair diğer detayları sizler için araştırdık.

Kimyager Maaşları 2023‘de Ne Kadar Oldu?

Kimyager maaşları, ortalama 5.500 TL’dir. Devlet kadrolarında görev yapan kimyagerler pozisyonlarına bağlı olarak 5.500 TL ile 7.500 TL arasında maaş alırken özel sektördeki kimyagerler ise 5.000 TL ile 15.000 TL arasında maaş alıyor.

Kimyagerlerin en önemli istihdam alanları özel sektördür. Her ne kadar devlet kadrolarına alım yapılsa da, bunların sayısı oldukça kısıtlıdır. Özel sektörde kimyager maaşları ise kişinin deneyimi, uzmanlığı ve görev yaptığı kurumun maaş politikasına göre değişiyor. Yeni başlayan kimyagerlere genellikle asgari ücret verilir. Fakat kendisini geliştirmiş, başarılı ve deneyimli olan kimyagerler 15.000 TL üzerinde maaş alıyor.

kimyager maaşları ne kadar, adli tıp, yurtdışında, eczacıbaşı
kimyager maaşları ne kadar, adli tıp, yurtdışında, eczacıbaşı

Kimyagerler için bir diğer önemli istihdam alanı kamu kadrolarıdır. Her ne kadar az sayıda alım yapılsa da gerek maaşların yüksek olması gerekse de özlük haklarının iyi olması nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor. Devlette görev yapan kimyagerlerin maaşları; çocuk yardımı, BES kesintisi, aile yardımı, kıdem, derece, hizmet yılı ve eğitim seviyesi gibi unsurlara bağlı olarak değişiyor.

Kimyager denildiğinde tek bir meslek grubunda bahsedilir ancak bu meslek grubunun kendi içinde farklı uzmanlık alanları var. Kimyagerler, farklı alanlarda kendilerini geliştirerek uzmanlıklarını alabilirler. Bu alanlardan öne çıkanlar; tıbbi kimyager, nükleer kimyager, organik kimyager, fizik kimyager ve adli kimyager şeklindedir. Kimyager maaşları, burada yer alan uzmanlık alanlarına göre de değişebilir.

Adli Tıp Kimyager Maaşı 2023

Adli tıp kimyager maaşı, ortalama 8.500 TL’dir. Hizmet yılı, kıdem, derece ve deneyim arttıkça, alınan maaşlar daha da yüksek olabiliyor. Görev yapılan pozisyon, ek ödemeler ve diğer unsurlara göre alınan maaş daha düşük veya daha yüksek de olabilir. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan adli tıp kimyagerler Türkiye ortalamasının biraz daha üzerinde maaş alıyor.

Adli tıp alanında görev yapan kimyagerler özellikle yargı organlarının talep ettiği işlemleri yapar. Toplanan deliller, şüphelilerden alınan numuneler ve diğer maddelerin kimyasal olarak incelenmesinden sorumludurlar. Bilindiği gibi adli tıp alanı yargı organlarının davalarda doğru kararları vermesi için yardımcı hizmetler statüsündedir. Delil toplama ve bunların analizi gibi farklı görevleri var. İşte bu noktada adli tıp kimyagerleri de görev alıyor.

İlginizi çekebilir: Kimya öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: biyoloji öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: tıbbi laboratuvar teknikleri maaş

Eczacıbaşı Kimyager Maaşı 2023

Eczacıbaşı kimyager maaşı, 7.500 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Kimyagerin deneyimi, sahip olduğu özellikler ve nitelikleri alınan maaşı etkiliyor. Bazen burada yer alan rakamların üzerinde dahi maaşlar alınabiliyor.

Eczacıbaşı, Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından birisidir. Yoğunlukla ilaç olmak üzere farklı sektörlerde çalışmaları olan bir şirket. Eczacıbaşı bünyesinde çalışmak çok büyük bir ayrıcalık olarak kabul ediliyor. Şirket, işe alımlarda geçerliliği kanıtlanmış olan test ve envanterlerden yararlanıyor.

Yurtdışında Kimyager Maaşları 2023

Yurtdışında kimyager maaşları, 5.000$ ile 7.000$ arasında değişiyor. Ülke, görev yapılan pozisyon ve iş yoğunluğuna bağlı olarak maaşlar arasında önemli farklılıklar olabiliyor. Bundan dolayı burada bahsedilen rakamların ortalama olduğu unutulmamalıdır.

Gelişmiş ülkelerde kimyager maaşları, ülkemize göre çok yüksektir. Özellikle ABD, Almanya, Fransa ve Kanada gibi ülkelerde yıllık maaşlar 55.000 $ üzerindedir.

Kimyager Ne Kadar Maaş Alır?

Kimyager maaşları, 5.500 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan pozisyon, deneyim, uzmanlık alanı ve hizmet yılı gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar değişiyor.

Kimyager görevleri, görev yapılan alandaki üretimlerde yer alan kimyasal maddelerden sorumludur. Örneğin; ilaç sanayinde görev yapanlar ilaç geliştirme ve bunların stabilizesi gibi konularla ilgilenirler.

Kimyager maaşları 2023 yılında asgari ücret ile 15.000 TL arasında değişiyor. Kimyagerler, üstlendikleri görevler ile şirketler için önemli bir yere sahiptir. Ancak bazı şirketlerde istihdamı zorunlu personel statüsünde bulunur. Bundan dolayı daha düşük maaşlar verilmesi gündeme gelebilir. Kimyagerler derneğinin ana tüzüğündeki 3.maddeye göre kimyagerlerin ilk işe giriş ücreti 5.500 TL olarak belirlenmiştir. Buradaki rakam, brüt maaşa aittir. Kimyagerlere ilgili brüt maaşlardan daha düşük maaş verilemez.

Devlette görev yapan kimyagerlerin maaşları her yıl Ocak ve Temmuz ayında zamlanır. Özel sektörde görev yapanların maaşları ise asgari ücretteki değişime ve kurumun kendi politikasına göre zamlanıyor.

Kimyager Mesul Müdür Maaşları

Kimyager mesul müdür maaşları, 6.500 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan kurum ve sorumluluklara bağlı olarak alınan maaşlar farklılık gösterebilir.

Mesul müdürlük; ilgili alandaki sorumlu kişinin yer aldığı pozisyondur. Mesul müdür, aynı zamanda sorumlu teknik eleman olarak da ifade edilebilir. Mesul müdür olunabilmesi için kişinin kimyager, hekim, eczacı gibi meslek gruplarından birisinde yer alması gerekiyor.

Kimyager Sorumlu Müdür Maaşı

Kimyager sorumlu müdür maaşı, 8.500 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Kişinin deneyimi, eğitim seviyesi, başarısı ve uzmanlığı arttıkça aldığı maaş da artıyor. Ancak en önemli husus sorumlulukların seviyesidir. Yüklenilen sorumluluklar arttıkça maaş seviyesi de yükseliyor.

Kimyager Özel Sektör Maaşları

Kimyager özel sektör maaşları, 5.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Kurumun maaş politikası, kimyagerin uzmanlığı ve benzeri unsurlar bu noktada etkilidir. Bazı şirketlerde kimyagerler asgari ücretin biraz üzerinde maaş alırken bazılarında ise 15.000 TL üzerinde maaş alabiliyor.

Abdi İbrahim Kimyager Maaşları

Abdi İbrahim kimyager maaşları, 8.000 TL ile 14.000 TL arasında değişiyor. Kimyagerin hangi alanda uzman olduğu, çalışma şartları, iş yoğunluğu, deneyimi ve benzeri unsurlar maaşların değişkenlik göstermesine neden oluyor. Ancak burada birçok şirkete göre maaşlar daha yüksektir.

Almanya Kimyager Maaşları

Almayan kimyager maaşları, ortalama 7.000€ seviyesindedir. Kimyagerin uzmanlık alanı, görev yaptığı pozisyon ve deneyimi, bu rakamı daha yukarı veya daha aşağıya çekebilir.

Almanya’nın ilaç sanayisi oldukça gelişmiştir. Bu alanda görev yapan çok sayıda kimyager var. Başarının arkasında olan kimyagerler Almanya’da genel olarak tatmin edici maaşlar alıyor.

kimyager ne kadar maaş alır, kimyager mesul müdür maaşları, özel sektör
kimyager ne kadar maaş alır, kimyager mesul müdür maaşları, özel sektör

Aselsan Kimyager Maaşı

Aselsan kimyager maaşları hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Savunma sanayi alanında hizmet veren firma, ücretler konusunda farklı bir politika izliyor. Aselsan çalışanlarının ücret konusunda bilgi vermesi yasaktır. Dolayısıyla maaş konusunda net bir bilgi yoktur. Buna karşın şirketin ücret konusunda çalışanlarını mutlu ettiği bilinen bir durumdur.

Devlette Kimyager Maaşı

Devlette kimyager maaşları, 7.000 TL ile 11.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan pozisyon, çocuk yardımı, medeni hal, eğitim seviyesi ve yabancı dile bağlı olarak maaşlar değişiyor. Yeni başlayanlar 7.000 TL seviyesinde maaş alırken, deneyimli olanlar ise 10.000 TL seviyesinde maaş alıyor.

Son olarak, ilginizi çekebilir: 2 ya da 4 yıllık ATT maaşları 2023 yılında ne kadar oldu?

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu