İş İmkanları

Hostes Nasıl Olunur

Hostes nasıl olunur? Hostesler kaç dil bilmeli? Hostes olma şartları nelerdir? Bu soruların cevapları ve hosteslikle ilgili diğer detayları sizler için araştırdık.

2023‘de Hostes Nasıl Olunur? Hostes Olma Şartları

Hostes olmak için adayların öncelikle başvuru şartlarını sağlaması gerekiyor. Bu noktada akla ilk gelenler yabancı dil ve fiziksel özelliklerdir. Hostes olmak isteyenler, aşağıda yer alan şartları sağlamalıdır;

 • En az lise mezunu olmak (veya dengi bir okuldan mezun olunması)
 • İyi derecede yabancı dil bilmek
 • İstenen fiziksel özelliklere sahip olmak
 • Başvuru yapılan havayolu şirketinin istediğini illerde veya yerleşim merkezlerinde ikamet etmek
Hostes Nasıl Olunur
Hostes Nasıl Olunur

Hostes olma şartları genel olarak bu şekildedir. Ancak belirtmek gerekir ki bahsedilen şartlar geneldir. Bu noktada belirleyici olan havayolu şirketlerinin istekleridir. Hostes alımı için iş ilanı yayınlayan havayolu şirketleri istediği şartları bu ilanlarda belirtiyor.

Hostes olmak için istenen şartların taşınması ve sonrasında başvuru yapılması gerekir. Havayolu şirketi, kendi ihtiyaç ve beklentilerine göre farklı şartların sağlanmasını isteyebilir. Bazı havayolu şirketleri adayların sadece bir tane yabancı dil bilmesini isterken, bazılarında bu sayı farklı olabilir. Dolayısıyla başvuru şartlarının detaylı olarak incelenmesi gerekiyor.

Başvuru şartlarını karşılayan adaylar güzel ve detaylı bir CV ile başvuru yapmalıdır. Kabin görevlisi olan ve uçakta farklı görevleri üstlenen hostesler sahip olduğu nitelikler sayesinde işe alınırlar. Bu noktada fiziksel özelliklerin de büyük bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Havayolu şirketleri genellikle adayların en az 160 cm boyunda olmasını istiyor. Ayrıca adayların beden kitle indeksleri 18 ile 27 arasında olmalıdır.

Yapılan değerlendirmelerin ardından adaylar sözlü sınava alınır. Yabancı dil seviyeleri, deneyimleri, vücut dilini nasıl kullandıkları ve benzeri niteliklerine bakılır. Yapılan sözlü sınavı kazanan adaylar hostes olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hostes maaşları 2023 ne kadar? Hostesler ne kadar kazanıyorlar?

Host Nasıl Olunur, (Erkek Hostes) Host Olma Şartları Nelerdir?

Host olmak için ilgili şirketin istediği şartları taşımak ve ilgili birime başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru sonrasında adaylar tek tek sözlü mülakata alınır ve genel bir değerlendirme yapılır. Değerlendirme sırasında adayların CV’leri de mutlaka dikkate alınır. Daha önceki deneyimleri, bildikleri yabancı diller, fiziksel özellikleri ve benzeri hususlara göre karar verilir.

THY’de Host Nasıl Olunur 2023

Host olmak için öncelikle gerekli başvuru şartlarının sağlanması bunun ardından ise ilgili birimlere başvuru yapılması gerekiyor. Türk Hava Yolları, dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden birisidir. Bundan dolayı host ve hosteslerin alım sürecini oldukça titiz bir şekilde yürütüyor.

Türk Hava Yolları bünyesinde kabin memurluğu yapmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar genel olarak şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 21 yaşından gün almak, 31 yaşından gün almamış olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Adli sicil kaydı temiz olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek
 • 160 cm ile 180 cm arası boya sahip olmak
 • THY host üniforması giydiğinde, vücudun görülen yerlerinde dövme, yanık ve yara izi olmaması
 • Uçuşa engel olacak bir sağlık sorunu bulunmaması

Host olarak THY bünyesinde görev yapmak isteyenler burada belirtilen şartları sağlamalıdırlar. Şartları sağlayan adaylar online sınav ve sözlü mülakat gibi aşamalardan geçerek host olabilir.

Öte yandan, havacılık yönetimi maaşı ile ilgili bilgi almak isteyebilirsiniz.

Hostes Olma Şartları Nelerdir?

Hostes olma şartları, her hava yolu şirketinde farklı olabiliyor. Genel olarak adayların fiziksel görünümleri, yaşları, yabancı dilleri ve diğer nitelikleri dikkate alınıyor. Hostes alımlarında kullanılan genel şartlar şunlardır;

 • 20 ile 30 yaş arasında olmak
 • İyi derecede İngilizce konuşmak (İkinci bir yabancı dil, kabul edilme olasılığınızı arttırır)
 • 158 cm ile 170 cm arasında olmak
 • Beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması
 • Fiziksel görünümünde sorun olmaması
 • Dövme, piercing ve yara izi olmaması
 • En az lise mezunu olmak

Hostes olmak için sağlanması gereken bazı şartlar var. Bu şartlar; fiziksel özellikler, yaş, genel görünüm, yabancı dil, vücut kitle indeksi ve eğitim şeklinde sıralanabilir. Her hava yolu şirketi kendi beklenti ve ihtiyaçlarına göre hostes alımlarında farklı şartları isteyebiliyor. Kabin memurluğu için gerekli olan şartlar bundan dolayı şirketlere göre farklılık gösteriyor.

Emirates Hostes Nasıl Olunur?

Emirates hostes olmak için öncelikle aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor;

 • 21 yaşından gün almak
 • En az lise mezunu olmak
 • İngilizce konuşabilmek
 • En az 160 cm boyunda olmak
 • Kabin memuru üniformasını giydikten sonra görünen yerlerde dövme ve yara izi olmaması

Bu şartlara sahip olan adaylar internet üzerinden ön başvuru yapabilir. Gerekli incelemeleri yapan şirket uygun gördüğü adayları mülakata çağırıyor. Mülakatı da başarı ile geçenler dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden birinde hostes olma imkanı yakalıyor.

Hostes Nasıl Olunur, Host Nasıl Olunur
Hostes Nasıl Olunur, Host Nasıl Olunur

Kamil Koç Host Nasıl Olunur?

Kamil Koç host olmak için adayların gerekli şartları taşıması ve belirtilen süre içerisinde başvuru yapması gerekiyor. Kamil Koç, İŞKUR üzerinden host alımı yaptığı gibi önemli online iş ilanı sitelerine ilan da veriyor. Bunlar üzerinden gerekli şartları öğrenerek başvuru yapabilirsiniz.

Hostes Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Hostes olmak için üniversite mezunu olunması gibi bir zorunluluk bulunamıyor. Birçok hava yolu şirketine göre lise diploması sahibi olmak başvuru için yeterli. Dolayısıyla hosteslik sayısal mı sözel mi sorusunun da bir anlamı kalmıyor. Üniversite okumadan hostes olunur mu şeklindeki sorunun cevabı ise evet şeklindedir.

Hostes Olmak İçin Kaç Kilo Olmalı?

Hostes olmak için adayların kaç kilo olmaları gerektiğine dair genel bir sınırlama yoktur. Bunun yerine adayların en az 160 cm olması, beden kitle indekslerinin ise 18 ile 27 arasında olması isteniyor.

Hosteslikte Boy Sınırı Var Mı?

Hostes olmak isteyen adayların belirtilen boy şartını sağlaması gerekiyor. Birçok hava yolu şirketi bu noktada adayların 158 cm ve üzerinde boya sahip olmasını istiyor.

Hostes Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Hostes olmak için gerekli olan şartlar hava yolu şirketlerinin istek ve beklentilerine göre değişiyor. Bundan dolayı hostes olmak isteyenler kaç yaşına kadar hostes olunur ve İngilizce bilmeyen hostes olabilir mi şeklinde sorular soruyor.

Hostes Kaç Saat Çalışır?

Hostesler, haftalık en fazla 30 saat çalışıyorlar. Ancak ihtiyaç halinde bu süre 56 saate kadar çıkabiliyor. Aylık çalışma saati ise 80 ile 110 saat arasındadır. Hosteslik mesleği zor bir meslek olduğu için diğer meslek gruplarına göre daha az çalışıyorlar. Buna karşın hostes maaş seviyesi 6.000 TL ile 10.000 TL arasındadır.

Gözleri Bozuk Olanlar Hostes Olabilir Mi?

Gözü bozuk olan adaylar hostes olamıyor. Sivil havacılık alanındaki hizmet kalitesi ve güvenliği açısından böyle bir uygulama var. Hosteslik için göz numarası kaç olmalı sorusunun cevabı ise hava yolu şirketlerine göre değişiyor.

Hostes Olmak İçin Yüzme Bilmek Şart Mı?

Hostes olmak için yüzme bilme şartı var. Yüzme bilmeyen adaylar da hostes olamaz. Ancak bu şart hava yolu şirketlerine göre değişebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu