Kamu Maaşları

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı 2022 Ne Kadar

Siber güvenlik uzmanı maaşları ne kadar? Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüme gidilmeli? Siber güvenlik uzmanı ne iş yapar? Siber güvenlikle ilgili bu sorulara ait cevapları ve diğer detayları sizler için araştırdık.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı 2022

Siber güvenlik uzmanı maaşı, 5.100 TL ile 20.500 TL arasında değişiyor. Hizmet yılı, deneyim ve görev yapılan kurumun maaş politikası gibi hususlara bağlı olarak rakamlar değişiyor.

Siber güvenlik uzmanları; devlet kurumlarında ve özel sektörde görev yapabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde çok sayıda siber güvenlik uzmanı görev yapıyor. Bu kurumlarda siber güvenlik uzmanı maaşı 15.500 TL ile 25.500 TL arasında değişiyor. Diğer devlet kurumlarında da siber güvenlik uzmanları benzer seviyede maaşlar alıyor.

Siber güvenlik uzmanları için bir diğer önemli iş alanı özel sektördür. Özel sektörde faaliyet gösteren birçok şirket bilgi güvenliği ve siber saldırılara karşı uzmanlar istihdam ediyor. Kötü niyetli kişiler veya siyah şapkalı hackerler işletmelerin sistemlerine sızarak veri çalmakta veya sisteme farklı şekillerde zarar veriyor. Bu tür olumsuzlukların engellenmesi için siber güvenlik uzmanlarından yardım alınıyor. İşin türü, yoğunluğu ve uzmanın deneyimine bağlı olarak özel sektörde maaşlar değişiyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı
Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı

Özel sektörde siber güvenlik uzmanı maaşları 10.500 TL ile 30.500 TL arasında değişiyor. Büyük şirketlerde görev yapan uzmanlar burada bahsedilen rakamların çok daha üzerinde maaşlar alabiliyor.

BTK Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları 2022

BTK siber güvenlik uzmanı maaşları, 10.500 TL ile 20.500 TL arasında değişiyor. Hizmet yılı, deneyim ve benzeri etkenlere bağlı olarak uzmanlar farklı seviyelerde maaşlar alıyor.

BTK, bir devlet kurumu olmasına rağmen buradaki maaşlar daha farklı seviyelerdedir. Çünkü siber güvenlik uzmanları özel sektörde yüksek maaşlar alıyor. Bundan dolayı alanında iyi olan uzmanları BTK bünyesine katabilmek için maaş seviyeleri yüksek tutuluyor. Ancak burada belirtilen rakamlar gerçek anlamda uzman olan kişiler için geçerlidir.

BTK, yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çok önemli görevleri üstleniyor. Kurum içerisinde vatandaşların internet kullanımına dair kişisel verileri depolanıyor. İşte bundan dolayı buradaki bilgi güvenliği çok büyük bir önem arz ediyor. Bilgilerin sızma sonunda çalınması veya veri tabanına zarar verilmesi telafisi güç sonuçlar doğurabilir. Böyle olumsuzlukların engellemesi için kurum içerisinde siber güvenlik uzmanları istihdam ediliyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Siber güvenlik uzmanı, 6.100 TL ile 25.500 TL arasında maaş alır. Maaşların değişkenlik göstermesinin temel nedenleri; kişilerin uzmanlık seviyeleri, deneyimleri ve görev yaptıkları kurumun maaş politikasıdır. Büyük çaplı bir şirkette görev yapan uzmanlar burada yer alan rakamların çok daha üzerinde maaş alabilir. Buna karşın küçük bir işletmede görev yapan ve uzmanlık seviyesi düşük olanlar asgari ücret civarında maaş alabilir.

Siber güvenlik uzmanları siber güvenlik alanında yaşanması muhtemel olumsuzlukların engellenmesi için faaliyet gösterirler. Temel görevleri, siber saldırı veya benzeri bir durumda veri tabanı ve bilgi güvenliğini sağlıyor. Ancak tek görevleri siberlere karşı koymak değildir. Bunun dışında da görevleri var. Siber güvenlik uzmanı görevleri genel olarak şunlardır;

  • Görev yapılan kurumun sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarının tespit edilmesi ve bunların etkili bir şekilde giderilmesi
  • Olası siber saldırılarda yaşanacaklara dair öngörüde bulunma ve bunlara ilişkin savunma senaryoları hazırlama
  • Hacker saldırılarına karşı koymak için yüksek performans gösterecek yöntemler geliştirme ve bunlara dair planlar oluşturma
  • Siber güvenlikte kullanılacak yazılım geliştirme
  • Zararlı yazılımları tespit etme
  • Ağ ve bilgi güvenliğini etkili olarak sağlama
  • Sızma testleri yapma ve sızmaların gerçekleşmesi muhtemel alanları belirleme

Bu arada, bilgisayar programcılığı maaşı ne kadar, ne iş yaparlar? Gelin, teknolojiye yön veren bilgisayar uzmanlarını daha yakından tanıyalım.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Maaş

Ağ ve siber güvenlik uzmanı maaşı, 10.500 TL ile 20.500 TL arasındadır. Üstlenilen görev ve sorumluluklara bağlı olarak alınan maaşların seviyesi değişebilir.

Siber güvenlik uzmanı olmak, kişinin kendisini bu alanda yetiştirmesi ile mümkündür. Üniversitelerde direkt olarak siber güvenlik bölümü bulunmuyor. Bunun yerine adayların; yazılım mühendisliği, matematik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümleri tercih etmesi gerekiyor. Bu lisans programlarından mezun olanların daha sonraki süreçte kendilerini geliştirmeye devam etmesi çok önemlidir.

Ağ ve siber güvenlik uzmanı olmak için direkt üniversite eğitimi şart değildir. Burada esas olan kişilerin kendini geliştirmesidir. Yazılım geliştirme, Linux komutları, veri tabanı yönetimi, işletim sistemleri, TCP/IP internet protokolleri, programlama dilleri gibi alanlarda bilgi sahibi olunmalıdır. Ancak sadece bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Kişinin bu alanlarda ciddi anlamda uzmanlaşması gerekiyor. Bahsedilen konular hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve bu bilgileri uygulamaya geçirmek siber güvenlik uzmanlığına giden yolun temel şartı.

Yazılım geliştirmeye ilgiliyseniz, bu yazımızda yazılımcı maaşları ve yazılımcıların görevleri hakkında verdiğimiz bilgilere göz atmayı unutmayın.

Siber güvenlik uzmanlığı her geçen gün daha fazla önem kazanan meslek gruplarından biridir. Yurtdışındaki birçok üniversitede bu bölüm var. Yakın zamanda Türkiye’de de bu bölümün açılacağını söylemek yanlış olmaz.

BTK Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları
BTK Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları

Amerika’da Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı

Siber güvenlik uzmanı Amerika maaşı, yıllık 72.000 $ ile 105.000 $ arasında değişiyor. Kurumun büyüklüğü ve maaş politikası ile kişinin uzmanlık seviyesi ve deneyimi maaşlar üzerinde etkilidir.

Günümüzde artık birçok işlem dijital alanda yapılıyor. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde dijital alanlar daha yoğun olarak kullanılıyor. Bu yoğunluk bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle kişisel verilerin korunması noktasında kullanıcılar zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyor. Veri tabanlarından kart bilgilerinin çalınması veya bankacılık sistemlerine zarar verilmesi gibi durumlar insanların ve şirketlerin büyük mağduriyetler yaşamasına neden olabiliyor. İşte bu olumsuzluklar siber güvenlik uzmanlarının önemini arttırıyor.

Siber güvenlik uzmanları, günümüzde birçok işletme ve kurumda görev yapıyor. Görev ve sorumlulukları oldukça fazla olan uzmanların temel görevleri sisteme zarar vermek isteyenleri engellemektir.

Devlette Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı

Devlette siber güvenlik uzmanı maaşları, 15.500 TL ile 25.500 TL arasında değişiyor. Yakın zamanda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 17.500 TL maaşla siber güvenlik uzmanı alacağı açıklanmıştı. Diğer devlet kurumlarında da zaman zaman benzer alımlar yapılıyor.

Devlet kadrolarında adeta hacker olarak görev yapan uzmanlar bu alandaki güvenlik ihtiyacını etkili olarak karşılıyor. Sistem uzmanı olarak da ifade edilebilen siber güvenlik uzmanları sisteme dışarıdan yapılan müdahaleleri engelliyor. Veri tabanı ve bilgi güvenliğini sağlıyor. Böylece sistemlerin sorunsuz ve güvenliği bir şekilde çalışmasında rol alıyor.

Yukarıda siber güvenlik uzmanı maaşı ve görevleri ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza takılan sorular veya ilgilenenleri bilgilendirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Siber Güvenlik Uzmanı olmak için bir sürü kaynak var ancak en kaliteli ve ücretsiz kaynak bu sitedeymiş. Teşekkürler en kısa zamanda uygulayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu