Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

ATT Maaşları

Bu yazımızda acil servislerde ve ambulanslarda görev yapan ATT personelleriyle ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan ATT maaşları ne kadar sorusuna yanıt arayacağız. Eğer siz de bu sağlık çalışanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

ATT Nedir?

ATT ya da bilinen diğer adıyla acil tıp teknisyeni, sağlık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Ortaöğretim mezunu olan bu sağlık personelleri acil servislerde görev yapar ve paramedikler ile birlikte sağlık sisteminin öncü kuvvetlerini oluştururlar.

ATT’ler acil sağlık sorunlarında acil durum çağrılarına yanı verir, olay yerinde müdahalelerde bulunur ve gerektiği durumlarda hastalanan kişiyi bir noktadan başka bir noktaya nakleder. Yani ambulanslarda gördüğümüz sarı önlüklü sağlık çalışanlarının büyük bir bölümü acil tıp teknisyenidir diyebiliriz.

ATT çalışma saatleri haftada en az 40 saat ve ayda en az 160 saat olacak şekildedir. Bu kişiler isteğe ve mevcut koşullara bağlı olarak daha fazla sürede çalışabilirler. Zaman zaman 12 ve 24 saatlik görevlere çıkan bu sağlık personelleri mesailerini günün her saatinde yapabilir.

ATT Ne İş Yapar?

Acil tıp teknisyenleri için oluşturulan görev tanımları şu şekildedir;

 • Olay yerinde, ambulansta ve acil servislerde hastalara damardan ve ağızdan ilaç uygulamak
 • Hastaları olay yerinden ve hastaneden nakletmeden önce stabil hale getirmek
 • Hastaları ambulansta, ambulansa alırken ve ambulanstan indirirken güvenli hale getirmek
 • Acil gerçekleştirilmesi gereken doğumlarda uzman sağlık personeline yardım etmek
 • Yaralarda kanama kontrolü yapmak ve ilk müdahaleyi gerçekleştirmek
 • Hastalara oksijen tedavisi uygulamak
 • Hastayı devralan diğer sağlık personeline rapor sunmak
 • Kullanılan ve kullanılması gereken malzemeleri dezenfekte etmek, stok tutmak
 • Gerektiği durumlarda ambulansı sürmek
ATT acil tıp teknisyeni maaşı ve görevleri
ATT acil tıp teknisyeni maaşı ve görevleri

Nasıl ATT Olunur?

ATT olmak için sağlık meslek liselerinde yer alan 4 yıllık ATT bölümünden mezun olmak gerekir. Ancak şu an bu bölüm sağlık meslek liselerinde okutulmamakta. En son 2013 yılında mezun olan ATT öğrencilerinden sonra başka bir lise ATT mezunu vermemiştir.

ATT Nasıl Paramedik Olur?

Daha önce de paramedik maaşı hakkında bir içerik yazmıştık. Bu içerikte de bahsettiğimiz üzere ATT ve paramedikler hemen hemen aynı görevleri yerine getirir. Ancak paramedikler acil tıp teknisyenlerinin bir adım daha önünde olduğu için bu sağlık çalışanlarının çoğu paramedik olmak istiyor.

Bir ATT paramedik olmak istiyorsa üniversite sınavına girmeli ve 2 yıllık İlk ve Acil Yardım ön lisans bölümünü tercih etmelidir. Şu an ATT çalışanlarına paramedik bölümüne sınavsız geçiş gibi bir hak yoktur.

ATT Nerelerde Çalışır?

Acil tıp teknisyenlerinin çalışma alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ambulans
 • Acil servis
 • 112 istasyonları

Aynı zamanda bazı özel hastanelerde acil tıp teknisyenlerini hemşire olarak da görebiliyoruz.

İlginizi çekebilir: sağlık bakım teknisyeni maaşı

ATT Önü Açık Mı?

Şu anda acil tıp teknisyenleri en az atama kazanan sağlık personelleri arasında yer alıyor. Paramediklerin daha bilgili olması ve sayısının da fazla olması nedeniyle ATT çalışanlarına çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Böylelikle ATT mesleğinin prestiji günden güne azalıyor ve önü kapanıyor.

att maaşları
att maaşları

ATT Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Acil tıp teknikeri maaşı özelde 4.250 ila 5.500 TL arasındadır. Bazı büyük hastanelerde ATT teknikeri maaşları 6.000 TL civarındadır. En düşük ATT maaşı 2021 yılı sonunda gelen asgari ücret zammı ile birlikte 4.250 TL olmuştur.

Devlet hastanelerinde acil tıp teknisyenlerinin aldıkları maaşlar biraz daha fazladır. Kamuda çalışan acil tıp teknikeri maaşları döner sermaye ile birlikte 7.500 TL’yi bulabiliyor. Tabi bunda kişinin çalışma süresi de etkili oluyor. Örnek verecek olursak 20 yıl çalışma süresin olan bir ATT 5 yıllık bir ATT’den ortalama 500 TL daha fazla almakta.

Bu yazımızda ATT maaşları ne kadar sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Eğer sağlık sisteminin önemli bir parçası olan bu kişiler hakkında merak ettiğiniz başka konular varsa bunu bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Ambulansta çalışanlar ne kadar maaş alır?

Ambulansta çalışan sağlık personelleri özelde 5 bin TL civarında kazanırken kamuda 6.500 TL civarında maaş alır.

ATT olmak için hangi bölüm okunmalı?

ATT olmak için sağlık meslek liselerindeki ATT bölümünden mezun olmak gerekiyor.

Paramedik ne kadar maaş alıyor?

Paramediklerin maaşları çalışma alanlarına göre değişmekle birlikte 4.250 ila 7.500 TL arasındadır.

ATT nasıl bir meslek?

ATT dikkat, cesaret ve stres altında çalışma becerisi gerektiren bir meslektir.

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu