Kredi

Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi

Konut faizleri düşecek mi? Kredi ile konut almak isteyenlerin yakın takip ettiği konut kredisi faiz oranları düşer mi? Konut kredisi faizleri ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Konut kredisi faizleri, ev almak isteyenlerin yakından takip ettiği konulardan biridir. Faiz oranları arttıkça kullanılan konut kredilerinin maliyeti de belirgin şekilde artıyor. Gereksiz faiz yükünün altına girmek istemeyenler, kredilerini en uygun faiz oranı ile kullanmak istiyor. İşte bu durum, faiz oranları düşecek mi sorusunun sık sık sorulmasına neden oluyor.

Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi
Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi

Bankalar tarafından verilen kredilerdeki faiz oranları, Merkez Bankası’nın faiz politikasına göre belirleniyor. Merkez Bankası’nın politika faizi kararı bankaların politikalarını baştan aşağı etkiliyor. Merkez Bankası, faizlerin artması yönünde bir karar verdiğinde bankaların sağladığı kredilerde de benzer bir durum yaşanıyor. Merkez Bankası faiz kararı bu durumdan dolayı yakından takip ediliyor.

Merkez Bankası, Ağustos ayı içerisinde yapmış olduğu toplantıda faizleri sabit tutmayı tercih etti. Bu durum genel olarak kredi faiz oranlarının aynı seviyede kalmasına neden oldu. Bilindiği gibi 2021 yılının ortalarında yapılan artış ile politika faizi %19’a çıkarılmıştı. Uzun zamandır Merkez Bankası bu oranı değiştirmiyor. Ağustos 2021 döneminde de benzer durum yaşandı.

Ağustos ayında beklenen faiz indirimi gelmeyince konut alacak kişiler Eylül ayında yapılacak toplantıyı beklemeye başladı. Son dakika gelişmeleri ve kulis bilgileri dikkate alındığında faizlerin düşeceği söylenebilir. Özellikle son günlerde Merkez Bankası başkanı tarafından yapılan açıklamaların ardından, faizlerin düşeceğine dair yüksek bir beklenti oluştu. Hatta döviz kurlarında da buna bağlı bir miktar yükseliş dahi yaşandı.

Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında dahi faizler düşecek mi sorusunun cevabını vermek mümkün değil. Ancak beklentinin faizlerin düşeceği yönünde olduğu söylenebilir.

Konut Kredi Faizleri Düşer Mi
Konut Kredi Faizleri Düşer Mi

Faiz ile Enflasyon Arasındaki İlişki

Faiz, devletin tüm ekonomisini etkileyen önemli bir unsurdur. Faizin yüksek olması ekonomideki maliyetlerin de yükselmesine neden oluyor. Bu durum ise enflasyon olarak geri dönüyor. Son yıllarda Türkiye’deki enflasyon oranının yüksek olması, faiz oranlarının yüksekliğine bağlanıyor. Son aylarda ise enflasyonun çok yüksek seviyelere çıkması, faiz oranlarının düşeceği yönündeki beklentilerin artmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık yüksek faizin olumsuzluklarından bahsediyor. Son dönemde verdiği mesajlara bakıldığında ise yakında faizde indirim olacağı anlaşılıyor. Faiz indirimini sık sık dile getiren Erdoğan’ın piyasaları bu indirime hazırladığı düşünülüyor.

Eldeki tüm veriler, yakın zamanda Merkez Bankası’nın faizleri indireceğine işaret ediyor. Ancak bunların tamamının tahmin olduğu unutulmamalı.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları, Merkez Bankası’nın para politikası ve bankaların kendi iç politikalarına göre şekilleniyor. Kamu bankaları, bu noktada müşterilerine daha düşük faiz oranları ile konut kredisi veriyor. İhtiyaç kredisi faiz oranı için de benzer ifadeler kullanılabilir. Kamuya ait bankalar, burada da özel bankalara göre daha düşük faizli kredi seçenekleri sunuyor.

Konut kredisinde en uygun faiz oranını Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank sunuyor. Bunların kamu bankası olması ve kamu tarafından desteklenmesi, faiz oranlarını daha düşük belirlemelerine imkan veriyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, farklı faiz oranları ile kredi veriyor. İşte bankaların kredi faiz oranları;

 • Ziraat Bankası: %1,37
 • İş Bankası: %1,40
 • QNB Finansbank: %1,69
 • Halkbank: %1,38
 • Vakıfbank: %1,37
 • Yapı Kredi Bankası: %1,37
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): %1,59
 • Akbank: %1,34
 • ING Bank: %1,59
 • Garanti BBVA: %1,46
 • ICBC Turkey: %1,89

Faiz oranları genel olarak bu şekildedir. Buradaki oranlar konut kredisi için geçerlidir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi farklı kredi türlerindeki faiz oranları da bu seviyeden biraz daha yukarıdadır.

Bankaların konut kredisinde sunmuş olduğu en düşük faiz oranları bunlardır. Kişinin kredi notuna bağlı olarak uygulanan oranlar farklılık gösterebiliyor. Düşük notlara sahip olan kişiler daha riskli kabul edildiği için bu tür kişilere daha yüksek faiz uygulanabiliyor.

Kredi maliyetleri için buradaki oranlar büyük bir önem taşıyor. Ancak bunların dışında hayat sigortası, zorunlu deprem sigortası, dosya masrafı gibi ücretler de maliyetleri arttırıyor. Dolayısıyla kredi kullanırken, bütün maliyetlerin dikkate alınması son derece önemlidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu