Özel Sektör Maaşları

Petrol Mühendisliği Maaşı

Petrol mühendisliği maaş ne kadar, petrol mühendisi olmak isteyen kişiler hangi bölümde okumalı, petrol mühendisleri ne iş yapar? Petrol mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda mevcut.

Petrol Mühendisliği Nedir? Kime Denir

Petrol mühendisi petrol üzerine çalışmalar yapan bir meslek grubudur. Petrolün çıkarılmasından işlenmesine kadar hemen hemen her aşamada faaliyet gösterirler.

Petrol mühendisleri genel olarak petrol kaynaklarının olduğu merkezlerde çalışırlar. Yurt içinde ve yurt dışında çalışma imkanları olan bu kişiler petrolün güvenli bir şekilde çıkarılması, işlenmesi, petrole ulaşırken en ucuz yolu kullanma ve petrol kaynaklarının haritasını çıkarma gibi çalışmalar yaparlar.

Petrol mühendisleri aslında petrol ve doğal gaz mühendisleri olarak unvan alırlar. son birkaç yıl içinde petrole olan ihtiyacın en yüksek seviyelere çıkmasıyla birli değerli bir mühendislik dalı haline gelmiştir.

petrol mühendisliği maaş ve iş olanakları
petrol mühendisliği maaş ve iş olanakları

Petrol Mühendisleri Ne İş Yapar?

Petrol mühendislerinin çalışmaları petrol ve türevleri ile ilgilidir. Petrol mühendislerinin başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Güncel teknolojileri kullanarak petrol bulma, işleme, depolama ve taşıma işlemlerini planlamak
  • Petrol bulunan yerlerde petrole en kolay şekilde ulaşmayı sağlayacak petrol haritaları yapmak
  • Petrol kuyularını test etmek
  • Sondaj çalışmalarını koordine etmek
  • Diğer mühendislik dalları ile birlikte petrolün tüm aşamalarını denetlemek
  • Petrol kaynağına en güvenilir ve en verimli şekilde ulaşmayı sağlamak
  • Beraberinde çalışan teknikerleri ve personelleri yönetmek
  • İş sağlığı kurallarına uyarak petrol sahasında güvenliği sağlamak
  • Petrolün çıkarılmasından8 nakliye edilmesine kadar geçen sürede planlama, denetleme ve rapor tutma işlemlerini yapmak petrol mühendislerinin görevleri arasındadır.

Petrol Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?

Petrol mühendisi olmak için üniversitelerde okutulan petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekiyor.

Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü 4 yıllık lisans bölümü olarak okutuluyor. Bazı üniversitelerde yabancı dil eğitimiyle birlikte toplam 5 yıllık eğitim yapılabiliyor.

Petrol Mühendisi İş İmkanları Nasıl?

Petrol her ne kadar arzı sınırlı bir doğal kaynak olsa da günden güne kullanımı yaygınlaşmaya ve önemi artmaya devam ediyor. Bu nedenle petrol kaynaklarının kullanılmasında da artış yaşanıyor. Bu durum petrol mühendisliğinin popüler ve geleceği olan mesleklerden biri olmasına neden olmuştur.

Şu an ülkemizde petrol çıkarma ve işleme faaliyetleri çok sınırlı olsa da yurt dışında bu faaliyetler çok üst düzeydedir. Hal böyle olunca özellikle yurt dışında iş bulmak çok daha kolaydır. Tabi mezun olan öğrencilerin kendilerini bu alanda geliştirmeleri ve yabancı dil seviyesini yükseltmeleri gerekir.

Ayrıca, maden mühendisi ve jeoloji mühendisi maaşları konusunda da bilgi almak isteyebilirsiniz.

petrol mühendisliği maaş ne kadar
petrol mühendisliği maaş ne kadar

Petrol Mühendisliği Maaş 2023 Güncel

Petrol mühendisi nasıl olunur, petrol mühendisi ne iş yapar ve iş imkanları nasıl sorularına cevap verdiğimize göre içeriğimizin en önemli konusu hakkında bilgi verebiliriz. Petrol mühendisi maaşları ne kadar?

Petrol mühendisliği maaşları çalışılan kurumdan tutun da yapılan işe kadar pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Petrol mühendislerinin ortalama maaşları 8 bin TL ila 12 bin TL arasında. Ancak bazı kurumlarda çok önemli pozisyonlarda yüksek maaşlar verilebiliyor. Eğer kişi kariyerinde emin adımlarla ilerlerse aylık 25 bin TL’ye kadar gelir elde edebilir.

Petrol mühendisliği maaş ne kadar sorusuna vereceğimiz cevaplar bu şekildeydi. Eğer diğer mühendislik bölümlerinin aylık kazançları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Petrol mühendisi nasıl olunur?

Petrol mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden biri olan petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitirmek gerekiyor.

Petrol mühendisi mezunu ne iş yapar?

Petrol mühendisleri petrolün çıkarılmasından nakliye edilmesine kadar geçen sürede görev alırlar.

Petrol ve doğalgaz mühendisliği hangi dersler var?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünde kimya, fizik, matematik, statik, mukavemet vb. dersler vardır.

Petrol ve doğalgaz mühendisliği ne kadar maaş alır?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler ortalama 10 bin TL maaş ile işe başlar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu