Kamu Maaşları

Hemşire Nöbet Ücretleri

Hemşire nöbet ücretleri ne kadar? Nöbet ücreti nasıl hesaplanır? Hemşireler ayda en fazla kaç saat nöbet ücreti alabilir? Hemşire nöbet ücretleri ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer hususları sizler için derledik.

Hemşire Nöbet Ücreti 2023 Nedir?

Hemşire nöbet ücreti, sağlık kurumlarında görev yapan hemşirelerin nöbet görevi karşılığında alınan ücrettir. Bu ücretin alınabilmesi için nöbet görev süresi karşılığında sağlık personeline izin kullandırılmaması ve nöbet süresinin de kesintisiz 6 saatten az olmaması gerekiyor.

Hemşire Nöbet Ücretleri
Hemşire Nöbet Ücretleri

Sağlık kurumlarında görev yapan hemşireler farklı pozisyonlarda bulunabiliyor. Görev yapılan pozisyona bağlı olarak çalışma şartları değişebiliyor. Bazen hemşirelerin kesintisiz 24 saat dahi çalışması gerekebiliyor. Ancak bu tür sürelerin tamamı için nöbet ücreti ödenmez. Burada esas olan nöbet karşılığında izin kullanılmayan sürelerdir.

Hemşire icap nöbet ücreti, nöbet konusunda bilinmesi gereken hususlardan birisidir. İcap nöbeti, yataklı servislerde hemşirelerin tutmuş olduğu nöbet türlerinden biridir. Normal nöbetin ödenmesi için hemşirelerin 6 saat kesintisiz nöbet tutması gerekirken, icap nöbetinde bu süre 12 saattir.

İlginizi çekebilir: hemşire maaşları ne kadar?

Hemşire Nöbet Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Hemşire nöbet ücreti hesaplama işlemi, 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddelerine göre yapılır. Kanunda yer alan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpılması sonucunda nöbet ücreti hesaplanır.

Nöbet ücreti hesaplandıktan sonra ise bulunan rakamdan damga vergisi kesilir ve kalan miktarın ödemesi yapılır. Nöbet ücretlerinin hesaplanmasında personellerin unvanlarına göre hesaplama yapılır. Her personelin unvanına bağlı olarak gösterge rakamı değişir ve bu durum da nöbet ücretlerinin farklılık göstermesine neden olur. Örneğin; uzman doktorun gösterge rakamı 150 iken, lise mezunu sağlık personelinin gösterge rakamı 75’tir.

Nöbet ücretinin hesaplanmasında normal günlerde ve dini günlerde farklı hesaplamalar yapılıyor. Dini bayramlarda hemşirelere ve diğer sağlık personellerine nöbet ücreti %20 daha fazla ödeniyor.

Hesaplamalardaki bir diğer önemli farklılık ise görev yeridir. Normal birimlerde görev yapanlar, burada bahsedilen hesaplama üzerinden nöbet ücretlerini alıyorlar. Ancak ameliyathane ve yoğun bakım gibi yerlerde görev yapanların nöbet ücretli %50 fazla olacak şekilde ödeniyor.

Nöbet ücretine dair yapılan hesaplamalar ilgili mevzuata göre yapılır. Mevzuatta yer alan maddelere göre aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık personellerine bir ayda 60 saatten fazla nöbet ücreti ödenmez. Diğer yerlerde görev yapan hemşirelere ise bir ayda en fazla 130 saate kadar nöbet ücreti ödenir.

İlginizi çekebilir: başhemşire maaşları ne kadar?

Hemşire Nöbet Ücretleri Ne Kadar
Hemşire Nöbet Ücretleri Ne Kadar

Hemşire Nöbet Ücretleri Ne Kadar?

Hemşire nöbet ücretleri; lise mezunları için 14,38 TL, yüksekokul mezunları için ise 17,06 TL’dir. Söz konusu rakamlar, ücretlerden damga vergisinin alınmış halidir. Yani hemşirelerin eline nöbet saati başına bu kadar ücret geçer.

Hemşireler, normal birimlerde iken burada belirtilen nöbet ücretlerini alır. Ancak ameliyathane, yoğun bakım, diyaliz gibi riskli birimlerde görev yapanlara daha fazla nöbet ücreti ödenir. Riskli birimlerde görev yapan lise mezunu hemşirelere 21,08 TL, yüksekokul mezunu hemşirelere ise 25,09 TL nöbet ücreti ödenir.

Dini bayramlarda ödenen rakam burada yer alan rakamların %20 zamlı halidir.

Nöbet ücreti 2023 sağlık personelleri için genel olarak bu şekildedir. Bilindiği gibi sağlık çalışanları nöbet ücretleri 2023 yılının Ocak ve Temmuz ayında zamlandı. Ocak 2023 döneminde memur maaşları %7,36, Temmuz 2023 döneminde %8,45 oranında zamlanmıştı. Buradaki zamlar nöbet ücretlerini de etkiledi. Böylece nöbet ücretleri 2023 Temmuz döneminde buradaki rakamlar oldu.

Sağlık çalışanları nöbet ücretleri, zam dönemlerinde merak edilen konulardan biridir. Bilindiği gibi son dönemde zamlar enflasyona endeksli hale geldi. Temmuz ayındaki enflasyon verisinde sonra nöbet ücretleri belli oldu.

Hemşirelerin nöbet ücreti ile genel bilgiler bu şekilde. Görev yapılan birim, eğitim seviyesi ve nöbet tutulan güne bağlı olarak alınan ücretler farklılık gösteriyor. Ancak yoğun bir dönemde hemşireler, azımsanmayacak kadar yüksek nöbet ücretleri alabiliyor. Ayda 130 saat riskli birimde nöbet tutan hemşireler 3.500 TL’den fazla nöbet ücreti alıyor.

Doktorların Nöbet Ücretleri Ne Kadar?

Doktorların nöbet ücretleri, merak edilen bir diğer husustur. Doktorların nöbet ücretleri belirlenirken uzman olup olmadıklarına bakılır. Uzman doktorlar normal birimlerde 26,77 TL, riskli birimlerde ise 40,14 TL nöbet ücreti alır. Pratisyen hekimler ise normal birimlerde 24,09 TL, riskli birimlerde ise 36,13 TL nöbet ücreti alılar. Dini bayramlarda nöbet ücreti doktorlara da %20 zamlı ödenir.

Hemşireler ne kadar nöbet tutar?

Hemşirelerin tuttukları nöbet saati görev yaptıkları hastaneye veya sağlık kurumuna bağlı olarak değişebilir. Hasta yoğunluğunun yüksek olduğu hastanelerde hemşireler 130 saate kadar nöbet tutabilir. Hasta yoğunluğu olmayan ve hemşire sayısı fazla olan sağlık kurumlarında hemşirelerin nöbet saatleri daha azdır.

Bir hemşire en fazla kaç saat nöbet tutar?

Hemşireler, aile sağlığı veya toplum sağlığı merkezlerinde görev yapıyorsa, ayda en fazla 60 saat nöbet tutarlar. Diğer yerlerde görev yapan hemşireler ise en fazla 130 saat nöbet tutabilir. Burada belirtilen rakamların üzerinde nöbet tutulsa dahi ücreti ödenmez.

Hemşireler kaç yaşına kadar nöbet tutar?

Sağlık personeli olarak 25 yıl görev yapan hemşireler nöbetten muaftır. İlgili mevzuat, yaşa göre değil, hizmet süresine göre hemşirelere nöbet muafiyeti getirmiştir.

Hemşireler nöbet tutmak zorunda mi?

Hemşireler, görev yaptıkları kurumdaki personel sayısına bağlı olarak nöbet tutmak zorunda olabilir veya nöbetten muaf olabilir. Ancak Türkiye’deki sağlık sisteminin yükü ağır olduğu için hemşirelerin genellikle nöbet tutması gerekir.

Hemşirelikte icap ne demek?

Hemşirelikte icap, genellikle icap nöbeti tutan hemşireler için kullanılan bir tabirdir. İcap nöbeti ise yataklı servislerde tutulan nöbete verilen isimdir. İcap nöbeti, 12 saat kesintisiz olarak tutulur.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu