Kamu Maaşları

Nikah Memuru Maaşı 2022 Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Nikah memuru maaşı ne kadar, nikah memurları ne iş yapar, nikah memuru olabilmek için hangi bölüm okunmalı? Bu yazımızda nikah memurları hakkında çok önemli bilgilere yer verdik.

Nikah Memuru Nedir? Kime Denir

Herkesin bildiği üzere bundan yaklaşık 100 yıl kadar önce Medeni Kanun çıkarıldı. Bu kanuna göre evli bireylerin resmî nikahı yaptırmaları zorunlu hale geldi. Bu da evlendirme memuru ya da bilinen diğer adıyla nikah memuru kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Nikah kıyma işlemleri aslında belediye başkanları tarafından yapılır. Yani normal şartlarda sadece belediye başkanları nikah kıyar. Ancak alınan kararlarla birlikte belediye başkanlarının yetki vermesi sayesinde belediyede memur olarak çalışan kişiler de nikah kıyabiliyor. Hatta son yıllarda köylerde muhtarlar ve beraberinde müftüler de nikah kıyabiliyor, kıydıkları nikahlar geçerli oluyor.

nikah memuru maaşı nedir ve nasıl olunur
nikah memuru maaşı nedir ve nasıl olunur

Nikah Memuru Ne İş Yapar?

Nikah memurlarının temel görevi evlilik için kendilerine başvuran çifti resmi olarak evlendirmektir. Bu bağlamda düğün salonlarında ya da belediyenin evlendirme merkezlerinde resmi nikahları kıyarlar.

Nikah memurlarının evlendirme üzerine tek görevleri nikah kıymak değildir. Aynı zamanda kıyılan nikahı resmi kurallara göre kayıt altına almak gibi görevleri de vardır.

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memuru olmak isteyen birçok kişi nikah memur nasıl olunur şeklinde sorular yöneltiyor. İyi haber şu ki kişiler nikah memuru olmak istiyorsa herhangi bir üniversitenin belirli bölümünden mezunu olmak gibi bir şart aranmıyor. Tek şart belediyede çalışıyor olmak.

Belediyede çalışan diğer memurlar belediye başkanlarının verdikleri yetkiyle birlikte nikah kıyabiliyorlar. Nikah memurlarının daha çok evlendirme merkezlerindeki kadrolu belediye memurları olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: 2022 yılında en düşük memur maaşı ne kadar?

nikah memuru maaşı ne kadar
nikah memuru maaşı ne kadar

Nikah Memuru Maaşı 2022

Nikah memuru görevine getiren kişiler nikah memuru maaşları ne kadar şeklinde sorular yöneltebiliyor. Kötü haber şu ki nikah memurlarının ekstra maaşları ne yazık ki yok.

Nikah memuru olarak çalışan kişiler normal görevlerinde aldıkları kadar maaş alırlar. Şayet mesai saatleri dışında ekstra çalışıyorlarsa biriminin mesai ücreti olarak verdiği ücret kadar maaş eklentisi alır. Kısaca bu görevin maaş yönünden herhangi bir artısı yoktur.

Nikah memuru maaşı ile ilgili vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Eğer diğer kamu personellerinin maaşlarını incelemek isterseniz HepKredi sayfamızda paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Nikah memuru olmak için ne okumalı?

Nikah memuru olabilmek için belediyede kadrolu olarak çalışmak yeterlidir.

Nikah memuru kaç para alır?

Nikah memurları normal görevlerinde aldıkları ücret kadar maaş alabilir.

Evlendirme memuru kimler olabilir?

Yalnızca belediye başkanları, belediye başkanlarının yetki verdikleri memurlar, müftüler ve muhtarlar evlendirme memuru gibi nikah kıyabilir.

Nikah memuru kaç saat çalışır?

Nikah memurları normal mesai saatlerinde çalışır. Gerektiği durumlarda düğün yoğunluğuna göre ekstra mesai yapar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu