Kamu Maaşları

En Düşük Memur Maaşı

En düşük memur maaşı ne kadar, en düşük memur emekli maaşı ne kadar, zam gelecek mi? Memur maaşları ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımız sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

En Düşük Memur Maaşını Kimler Alır?

Memur maaşları derece, yapılan iş, çalışma süresi vb. faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle neredeyse hiçbir memurun maaşı aynı değildir.

Memurların maaşlarında ortaya çıkan bu farklılık “en düşük memur maaşları” kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışma saati bakımından diğer mesleklerden geride kalan, daha az bilgi birikimi isteyen ve eğitim düzeyi olarak daha düşük seviyelerde olan memurlar genellikle taban seviyeden maaş alır.

Memur maaşlarının belirlenmesinde yıl içerisindeki enflasyon oranından, son dakika gerçekleşen döviz kuru artışlarından ve sendikaların taleplerinden faydalanılır. Ancak bunlardan daha da önemlisi en düşük seviyeden maaş alan memurlar baz alınmakta. Bu şekilde memurlar arasında bir eşitlik sağlanır.

Gelin 2023 yılı için en düşük ve en yüksek memur maaşları ne kadar oldu yakından inceleyelim.

İlginizi çekebilir: düz memur maaşı ne kadar?

ülkemizde en düşük memur maaşı ne kadar oldu
ülkemizde en düşük memur maaşı ne kadar oldu

En Düşüş Memur Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

En düşük memur maaşları zam oranı açıklamasıyla birlikte belli oldu. En son 2021 Temmuz ayında zam alan memurlar 2023 Ocak ayında da enflasyon farkı vb. eklemelerle yeni maaşlar açıklandı.

Taban seviyedeki memur maaşı şu an 6 bin 368 TL. Ancak memurlar genellikle bu rakamdan daha fazla maaş alıyor. Bunda dönem dönem toplu alınan ödemeler, asgari geçim indirimleri, döner sermaye vb. etkenler etkili oluyor.

Yeri gelmişken iki konuya daha değinmek istiyoruz. En düşük memur maaşları olduğu kadar en yüksek memur maaşı da mevcut. Şu an en yüksek memur maaşı ortalama 20 bin TL. Tavandan maaş hesaplanması yapıldığı için bu rakamlar farklılık gösterebilir. Aynı zamanda belirtmemiz gerekiyor ki en düşük seviyeden maaş alan memurlar ile en yüksek seviyeden maaş alan memurlar Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlarda aynı oranda hakka sahiptir.

En Düşük Memur Emeklisi Maaşı 2023

Yapılan açıklamalara göre en düşük memur emeklisi maaşı 4 bin 275 olacak. Yani bir memur görevi fark etmeksizin emekli olduğunda en az 4 bin 275 TL kadar maaş alacak. Tabi ilaç kesintileri vb. etmenler bu maaşın daha az olmasına neden olabilir.

En düşük memur maaşı kaç TL konulu yazımızın sonuna geldik. Memur maaşlarıyla ilgileniyorsanız “kamu maaşları” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz ?

Memur maaş zam farkı ne kadar?

Memur maaş zam farkları %2.5 oranında ilave zam ile maaşlara yansıtılacak.

Memur maaş zam farkı ne zaman ödenecek?

Memur maaş zam farkı Ocak ayında hesaplara yatacak.

Polis maaşı ne kadar?

En düşük polis memuru maaşı 9.500 TL civarındadır.

Emekli maaş zammı ne zaman?

Emekli maaş zammı 2023 yılı itibariyle hesaplara yatmaya başladı.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu