Emlak

Boş Kira Kontratı Örneği

Boş kira kontratı örneği 2023 indir, nereden indirilir ve nasıl doldurulur gibi soruların yanıtları için en doğru adrestesiniz. Boş kira sözleşmelerini doldururken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve detayları hakkında merak ettiğiniz ayrıntıları hemen içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.

Boş Kira Kontratı Örneği İndir

Boş kira kontratı örneği 2023 indir seçeneği çeşitli sitelerde mevcuttur. Kira sözleşmeleri ev sahipleri ve kiracılar arasında yapılan sözleşmelerdir. Bu sözleşmelerin amacı her iki tarafın haklarını güvence altına almaktır. Aynı zamanda kira sözleşmeleri kiracının kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Kira sözleşmeleri nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilir ve içeriğinde ne yer almalıdır gibi tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğimizde yer verdik.

Boş kira kontratı örneği
Boş kira kontratı örneği

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmeleri eğer emlakçı ile anlaşma sağladıysanız emlakçı tarafından düzenlenir. Ancak direk mülk sahibi tarafından kiralandıysa kiracı ve mülk sahibi arasında düzenlenir. Bu sözleşmede kiralanan mülk için belirlenen tutar, ödeme detayları, kiralama süresine ilişkin tarih ve her türlü anlaşmaya dair detay yer alıyor. Genel olarak kira sözleşmesi mülk sahibi ve kiracının haklarını eşit olarak korumaya yönelik düzenlenmelidir. Genel olarak kira sözleşmelerinde yer alması gereken unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Mülkte yer alan her şeyin kullanılmasını veya kullanmayla oluşan hasarların giderilmesine dair ön detaylar yer almalıdır.
  • Kiralama süresine ilişkin genel koşulları barındırmalıdır.
  • Kiralanan mülkün kullanılmasını veya kullanmayla birlikte oluşacak hasarların kim tarafından karşılanacağını belirten hususlar yer almalıdır.
  • Kiracının kira bedelini ödemeyi üstlendiği tutara detaylı olarak yer verilmelidir.
  • Ev sahipleri taleplerini ve kiracıdan beklentilerini de sözleşmelerde sunabilir.
  • Kira kontratı kiraya verilen mülkün genel haklarını korumalıdır.

Ayrıca, evinizi taşımadan önce taşınma izni nasıl alınır içeriğimizi incelemeniz gerekiyor.

Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilir?

Boş kira kontratı örneği nasıl olur
Boş kira kontratı örneği nasıl olur

Kira sözleşmesini kiraya başlamadan evvel ev sahibi ve kiracı kendi arasında düzenlemelidir. Düzenlenen kira sözleşmesinde her iki tarafında da hakları eşit ve net şekilde korunabilir özellikte olmalıdır. Ev sahipleri özellikle de kiraya verdikleri mülklerin kiracı tarafından hasar görmesi halinde mülkte oluşan sorunların giderilmesini talep eder.

 

Bu sorunlar kiracı kaynaklı olduğu için kiracı tarafından giderilmeli ve buna istinaden detaylar da sözleşmede mutlaka belirtilmelidir. Kiracı belirlenen ve kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi sözleşme neticesinde kabul ettiğine dair imza atmalıdır. Ev sahipleri kira kontratları ile kiralanacak mülkten kiracının yararlanılmasını kiracıya bırakmayı kiracının da bu mülkü teslim aldığı gibi geri bırakmasını talep etmek üzere düzenler. Genel itibariyle klasik tüm kira sözleşmesi örneği üzerinde belirttiğimiz bu ayrıntılar yer alır.

Kira Kontratı Örneği Nereden Alınır?

Kiralanan mülkle birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya taahhüt eden kira sözleşmesi örneklerine pek çok yerden ulaşabilirsiniz. Genel olarak eğer mülkü direk emlakçılardan kiralıyorsanız kira kontratı örneği 2023 yılı için anlaşma sağladığınız emlakçıda yer alır. Ancak direk mülk sahibi ve kiracı arasında düzenlenecekte çeşitli internet sitelerinden direk kira kontratı örneği 2020 word boş örneğini indirerek çıktı alabilirsiniz. Çıktı aldıktan sonra ev sahibi ve kiracı olarak sözleşmede yer verilen bilgileri doldurup imzalayarak anlaşmayı resmi hale getirebilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmesi kâğıt üzerinden mülk sahibi ve kiracı arasında yapılır. Bu sözleşmenin temel amacı ise tarafların haklarını ve taleplerini koruma özelliği sunmasıdır. Hem mülk sahibi hem de kiracı haklarının korunmasına yönelik hazırlanmalı ve her iki taraf tarafından imzalanarak düzenlenmelidir.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmelerinde gerekli esaslar yer alır. Esaslara ek olarak kiracı ya da mülk sahibi eklemek istediği detayları da ekleyerek doldurabilir. Mümkün mertebe geçerliliği olan hazır kira sözleşmeleri kullanılarak doldurulması tavsiye edilir.

Kira Sözleşmesi Süresi Bitince Ne Olur?

Kira sözleşmelerinde genel sözleşme süresine yer verilir. En az 1 yıl olmak üzere, 2,3,5 ya da 10 yıl bile olabilir. Kira sözleşmelerinin tarihi dolduğu zaman eğer kiracı mülkte kalmaya devam edecekse ve mülk sahibi buna onay veriyorsa kira sözleşme tarihi bittikten hemen sonra yeniden sözleşme düzenlenmelidir.

Kira Sözleşmesi Noter Onaylı Olmak Zorunda Mıdır?

Kira sözleşmelerinde kanun şartı anlamında herhangi bir gereklilik bulunmuyor. Bunun yanı sıra hazırlanıp imzalanan kira sözleşmelerinin noter huzurunda tasdik edilmesi de zorunlu değildir. Ancak hem kiracı hem de mülk sahibi tarafından talep edilirse noter huzurunda sözleşme de tasdik edilebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu