Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı Mı 2022, Uyarıyoruz!

Bu yazımızda emtia yatırımcılarının sıkça sorduğu şu an altın bozdurmak mantıklı mı ve altın yükselir mi şeklindeki soruların cevaplarını vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak 2022 yılının 1. ve 2. çeyreğinde altının neler getirebileceğini öğrenebilirsiniz.

Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı Mı, Fiyat Beklentileri Nelerdir?

Bilindiği üzere altın birçok kişinin önemli yatırım araçlarından biridir. Bu nedenle birçok yatırımcı altının ilerleyen günlerde ne gibi bir hareket yapacağını merak ediyor. Yatırımcılar altının hareketlerine göre portföylerine yeni altınlar eklemeyi ya da ellerindeki altınları bozdurmayı planlıyor.

şuan altın bozdurmak mantıklı mı
şuan altın bozdurmak mantıklı mı

2020 yılının başlarında ortaya çıkan Covid-19 salgını birçok sektörü derinden etkilemişti. Ancak bu sektörler içerisinde şüphesiz en az etkilenen sektör kuyumculuk sektörü olmuştu. Bu sektörlerde meydana gelen etkilenmeler nedeniyle birçok uzman altının ilerleyen süreçlerde mutlaka olumsuz etkileneceğini düşünüyordu.

Özellikle kısıtlamalar ve salgın tedbirleri nedeniyle düğün ve nişan gibi etkinliklerin yasaklanmasının altın fiyatlarının olumsuz etkileneceği bekleniyordu. Ancak altın tam tersi bir hareket yaparak bu süreçte yükseliş gösterdi.

Öyle ki pandeminin ilk haftalarında ortalama 300 TL’den işlem gören gram altın 535 TL’ye kadar artış göstermiş, şimdilerde ise ortalama 490 TL civarlarında işlem görmektedir. Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor olunca da birçok altın yatırımcısı bu yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ettikleri için şu an altın bozdurmak mantıklı mı şeklinde sorular yöneltmektedir.

Yazımızın devamında altın hakkında uzman yatırımcıların beklentilerini, altın yorumları, altın haberlerini ve diğer faktörleri ele alarak altının bozdurulup bozdurulmaması konusunda bilgiler vereceğiz.

şuan altın bozdurmak mantıklı mı değil mi
şuan altın bozdurmak mantıklı mı değil mi

Altın 2022 Yılında Yükselecek Mi, Altına Olan Talep Ne Durumda?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bir yatırım aracının ilerleyen süreçlerde ne gibi bir hareket yapacağını bilmek için fiyatların nasıl hareket ettiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Altın da içinde olmak üzere bütün yatırım araçları arz ve talep ilişkisine göre bir hareket gösterir. Eğer bir yatırım aracına olan talep artıp o yatırım aracı alınmaya başlarsa fiyat artışı görülür. Eğer bir yatırım aracına olan talep azalıp o yatırım aracı satılmaya başlarsa fiyat düşüşü görülür. Bu noktada altına olan talebin artıp azalmasına göre fiyat hakkında bir tahmin yürütülebilir.

Bilindiği üzere altın hem yatırım aracı olarak hem de takı olarak kullanılabilen bir madendir. Bu yatırım aracı bir maden olduğu için talebi belirleyen ilk unsur altın arzıdır. Her ne kadar birkaç yıl içerisinde arz miktarında artış olsa da salgın ile birlikte gerek kötüleşen ekonomik durumlar gerek işletmelerin kapanması altın arzını büyük oranda düşürmüştü.

Altın arzı düşmesine rağmen insanlar takı ve yatırım aracı olarak bu ürünlere rağbet etmeye devam edince son 1,5 yıl içerisinde altın beklentilerin çok çok üzerinde bir hareket gösterdi. Öyle ki bazı günler altın düşerken bile birçok kişi bu yatırım aracının tekrar yükseleceğine inandığından altın almak için kuyumcu ve bankalara gitmeye devam etmişti.

2022 yılının başlarında başta ülkemiz olmak üzere birçok yerde yaşanan kapanma ve kısıtlamalar düğün gibi organizasyonların engellenmesine neden olmuştu. Hal böyle olunca yılın ilk aylarında takı amacıyla altın almanın azalacağı ve bu nedenle de altın fiyatlarında azalmanın olacağı bekleniyordu.

Bu da birçok kişinin yatırımlarını riske atmamak için mevcut altınlarını bozdurmalarına neden olmuştu. Ancak bu beklenti tamamen suya düştü ve altınlar tam tersi yönde bir yükseliş ivmesi yakaladı.

Bunda da dolara bağlı olarak altın ons fiyatı artışı ve yatırımcıların alım satıma en çok müsait olan altına güvenmeleri etkili olmuştur. Yani özetle işletmelerin arzı ve yatırımcıların talebi ile ortaya çıkan son birkaç aylık altın hareketleri yılın geri kalanında da artışın yaşanacağının göstergesidir.

Öyle ki bu süreçte altın ne zaman düşüş yaşarsa yaşasın tekrar yükselişe geçmesi bunun önemli göstergelerinden biridir.

ne zaman altın bozdurmalıyım
ne zaman altın bozdurmalıyım

Altın Haberleri Güncel İstatistikler

Bilindiği üzere altın ne kadar güvenli bir yatırım aracı olursa olsun bazı olaylardan ciddi oranda etkilenmektedir. Bu nedenle altın yatırımlarını sonlandırmak ya da devam ettirmek isteyen kişilerin bu kararları vermeden önce altın ile ilgili piyasalarda yer alan haberleri iyi analiz etmesi gerekmektedir. Altının geleceğini etkileyebilecek önemli haberler şu şekilde şekildedir;

  • Altında Kaplan Spekülasyonu: Bloomberg’in haberine göre Robert Kaplan’ın sergilediği tutum altının ilerleyen süreçlerdeki yükselişini bir miktar arttıracak. Dallas Fed Başkanlığı görevini yürüten Robert Kaplan bir süredir emtia almanın azaltılması yönündeki kararlarını savunmaktaydı. Ancak bir süredir Robert Kaplan bu kararlarına son vererek tam tersi bir tutum sergiledi. Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın bu söylemleri sonrasında altın dolar bazında büyük bir artış yaşadı. Devamında gelecek benzeri kararların altının daha da artmasına neden olacağı düşünülüyor.
  • Jackson Hole Toplantısı: Bu haber bir önceki varlık alım kararını doğrudan ilgilendiren bir haber olarak görülüyor. Robert Kaplan tarafından yapılan açıklamalar her ne kadar altın fiyatlarının artmasına neden olsa da fiyat yönünün tam olarak belirlenmesi için bu toplantının sonuçlarını bekleniyor. Cuma günü yapılacak bu toplantı sonrasında alınan kararlar altın fiyatlarının ne yönde hareket edeceğini büyük ölçüde etkileyecek gibi görünüyor.

Kapalı Çarşıda Altın Beklentileri 2022

Kapalı Çarşı esnafının da şu an altın bozdurmak mantıklı mı sorusuna net bir cevabı yok. Onlar da fiyattaki istikrarsızlıktan şikayet ederek sağlıklı hareket edemediklerini iddia ediyorlar. Gelin, onların şuan altın bozdurmak ile ilgili düşüncelerini öğrenelim.

Bilindiği üzere ülkemizin en büyük altın ve gümüş odaklı emtia merkezlerinin başında kapalı çarşı geliyor. Kapalı çarşı içerisindeki fiyat hareketliliği ve esnafların aldığı kararlar da dolayısıyla altının yıllın geri kalanında ne gibi bir hareket göstereceğini etkileyen unsurlardan biri olarak görülüyor.

Altı yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk uğrak noktalarından biri olan kapalı çarşıda esnaflara göre yılın geri kalanında altın fiyatlarında artış yaşanacak. Esnaflara göre her ne kadar altın fiyatları oldukça yüksek olsa da çeyrek altın ve gram altının talep miktarı hâlâ çok fazla.

Öyle ki bu yatırım aracının aynı zamanda bir takı aracı olarak kullanılması da talebin artmasının en önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca kapalı çarşı esnaflarına göre şu an için yatırımcıların en çok tercih ettiği altın türü gram altındır.

kapalı çarşı şuan altın bozdurmak mantıklı mı
kapalı çarşı şuan altın bozdurmak mantıklı mı

Özetle 2022 senesinin geri kalanında hem uzmanlar hem gelen haberler hem de altının sergilemiş olduğu hareketler altının yükseleceğini gösteriyor. Haftaya yükseliş ile birlikte giren altın ilerleyen süreçlerde daha fazla artabileceği için şu an için altın bozdurmak mantıklı değildir.

Altın bozduran kişiler bu olası yükselişten mahrum kalabilecekleri için birçok kişi tarafından “yatırımı tut” tavsiyesi verilmektedir. Aynı zamanda kuyucumlar bu fiyat dalgalanmalarında kâr edebilmek için fiyat düşerler. Bu da olası kâr miktarının en az seviyede olmasına neden olur.

Tabi unutulmaması gereken önemli bir husus ise bu yazıda yazan bilgilerin yalnızca haber ve uzman yorumlarına bağlı olarak hazırlandığıdır. Olası bir düşüş durumunda yatırımlarınızı riske atmamak adına risk yönetiminizi iyi bir şekilde yapmalısınız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce şuan altın bozdurmak mantıklı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Görüşleriniz hem bizim, hem de sayfayı ziyaret eden tüm kullanıcılar için değerlidir.

Altın Günün Hangi Saatinde Alınır?

Altın kuyumcuların açık olduğu her an, bankalarda ise 16.00-18:30 saatleri arasındaki vadesiz hesap işlemleri haricinde her an alınabilir.

Altın İyi Bir Yatırım Mı?

Altın rezervi az olan ve sürekli talebi bulunan bir maden olduğu için güvenli ve iyi bir yatırımdır.

Bankadan Altın Saat Kaçta Alınır?

Bankalarda 16.00-18:30 saatleri arasındaki vadesiz hesap işlemleri haricinde her an alınabilir.

Altın Alım Satım Komisyonu Ne Kadar?

Altın alım satımlarında ortalama binde 2 oranında komisyon uygulanır.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Alternatifbank Satılık Gayrimenkuller

Alternatifbank Satılık Gayrimenkuller 2022 Listesi

Alternatifbank satılık gayrimenkuller nelerdir? Alternatifbank’tan gayrimenkul almak mantıklı mı? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.