Bireysel Emeklilik

Anadolu Hayat BES İptal Etme Telefonu 0850 724 55 00 Ayrılma

Anadolu Hayat BES iptal nasıl yapılır? BES iptali için kullanılacak yöntemler nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair diğer detayları sizler için derledik.

Anadolu Hayat BES İptal Etme 2023 Nasıl Yapılır

Anadolu Hayat BES iptal işlemi, farklı yöntemlerle yapılabilir. Telefon, SMS ve e-mail gibi farklı yöntemleri kullanarak BES iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır
Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır

Bireysel emeklilik sistemi, çok uzun zaman önce uygulanmaya başlanan emeklilik yöntemlerinden birisidir. Bu sisteme dahil olanlar, emekli olduklarında yatırmış oldukları paraları farklı ödeme planlarına göre alabiliyor. Böylece emeklilik dönemi, daha rahat bir şekilde geçiriliyor.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyenler için farklı seçenekler bulunuyor. Bankaların ve sigorta şirketlerinin sunduğu seçeneklerden birini tercih ederek, bireysel emeklilik sistemine dahil olunabilir. Sisteme dahil olanlar, her ay düzenli olarak belirledikleri miktarı sisteme yatırmak zorundadır. Ayrıca yatırılan miktarın %25’i kadar, devlet tarafından ilgili kişinin emeklilik sistemine destek sağlanır.

BES için en iyi seçeneklerden birisi de Anadolu Hayat sigorta şirketidir. Anadolu Hayat bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar, burada belirtilen avantajların yanı sıra, farklı avantajları da elde edebiliyor.

Bireysel emeklilik sistemi, ilk bakışta her ne kadar avantajlı olarak görülse de, Türkiye’deki enflasyon nedeniyle zaman içinde bu avantajın kaybedilmesi durumu oluşabiliyor. Bazen enflasyon, bazen de sistemde olan kişilerin maddi ihtiyaçları, BES iptalini gündeme getirebiliyor.

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler, Anadolu Hayat ile farklı şekillerde iletişime geçerek, bu taleplerini iletebilirler. Telefon, SMS ve e-mail gibi yöntemler, BES iptali için en fazla tercih edilen yollardandır.

İlginizi çekebilir: Allianz BES iptal etme işlemi nasıl yapılır?

Anadolu Hayat BES Çıkış Yapmak
Anadolu Hayat BES Çıkış Yapmak

Anadolu Hayat Emeklilik BES İptal

Anadolu Hayat Emeklilik BES iptal için müşteri hizmetleri, online işlemler, SMS ve dilekçe yollama yöntemleri tercih edilebilir. Burada bahsedilen yollardan herhangi birisi ile BES iptalinin Anadolu Hayat’a ulaştırılması yeterlidir. İptal talebi ulaştıktan sonra şirket tarafından gerekli işlemlere başlanır ve sistemden çıkışınız yapılır. Çıkış sonrasında ise gerekli kesintiler yapılarak, sistemdeki paranız hesabınıza yatırılır.

BES iptali için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Anadolu Hayat müşteri hizmetlerini (0850 724 55 00) arayarak talebinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. Bu süreçte sizden T.C. kimlik numaranız, BES numaranız ve çıkma nedeniniz sorulabilir. Bu soruları cevapladıktan sonra sistemden çıkış süreciniz başlatılır.

Müşteri temsilcisi ile görüşürken, bireysel emeklilik iptali sonrasında yapılacak kesintiler hakkında bilgi istemeyi unutmayın. Sistemde ne kadar süre kaldığınıza bağlı olarak devlet tarafından verilen %25’lik desteğin önemli kısmı kesilecektir. Yapılan kesintiler şu şekildedir:

 • Sistemde 3 yıldan az kalanlara, devlet katkısı ödenmez.
 • Sistemde 3 ila 6 yıl arasında kalanlara devlet katkısının sadece %15’lik bölümü ödenir.
 • Sistemde 6 ila 10 yıl arasında kalanlara, devlet katkısının %35’i ödenir.
 • Sistemde 10 yıldan fazla kalmış olmasına rağmen emeklilik yaşı gelmeyenlere devlet katkısının %60’ı ödenir.
 • Sistemde 10 yıldan fazla kalıp, emeklilik yaşı gelenlere devlet katkısının %100 ödenir.

Anadolu Hayat BES İptal SMS

Anadolu Hayat BES iptali için SMS yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için CAYMA (boşluk) TCKN (örn: CAYMA 11111111111) yazılarak 5755’e SMS atılması yeterlidir. Gönderdiğiniz SMS sonrasında Anadolu Hayat Emeklilik AŞ sizinle iletişime geçecektir. Yapacağınız görüşmede detaylı olarak bilgilendirilecek ve işlemi onaylamanız halinde sistemden çıkarılacaksınız.

Anadolu Hayat BES İptal Formu

Anadolu BES iptal formu, cayma hakkını kullanmanın bir diğer yöntemidir. Bunun için web sitesinde ilgili bölümü bularak, online olarak iptal formu doldurmanız gerekiyor. BES iptal formu için izlenecek adımlar şunlardır:

 • Öncelikle https://www.anadoluhayat.com.tr/iletisim/soru-oneri-veya-sikayetim-var giriş yapın.
 • Ürün kategorisi kısmından bireysel emeklilik olan seçeneği tercih edin.
 • İşlem türü bölümünden ise sonlandırma işlemleri seçeneğine tıklayın.
 • Aşağıda yer alan kişisel bilgiler (TC kimlik numarası, adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız) bölümünü doldurun.
 • Son olarak da iptalle ilgili bir dilekçe ekleyin veya açıklama olarak cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtin.

Burada yer alan adımların sonunda Gönder butonuna basarak iptal formunu gönderebilirsiniz. İptal formunu gönderdikten sonra Anadolu Hayat müşteri hizmetleri sizinle iletişime geçecek ve iptal talebiniz hakkında sizi bilgilendirecektir. Bilgilendirme sonucunda işlemi onaylayarak, iptal sürecini başlatabilirsiniz.

Anadolu Hayat BES iptal formu, talebinizin yer aldığı basit bir dilekçe olabilir. Dilekçenizi hazırladıktan sonra online ortama aktarabilir ve yukarıdaki adımların ardından dosyalar bölümüne ekleyebilirsiniz. Böylece iptal formunuzu, ilgili bölüme göndermiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Garanti BES iptal etme

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat BES iptali; online ortamdan, müşteri hizmetleri üzerinden ve SMS ile yapılabilir. Anadolu Hayat Emeklilik AŞ nin sunmuş olduğu bu seçeneklerden herhangi birisi ile talebinizi iletebilirsiniz.

BES iptali, oldukça basit bir işlemdir. Ancak bu işlemi yapmadan önce sistemden çıkmak istediğinize emin olmanız gerekiyor. Çünkü emeklilik hakkı elde etmeden sistemden çıktığınızda, devlet tarafından yatırılan %25’lik desteğin önemli miktarını kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız paraları alırken, devlet desteğinden mahrum kalabilirsiniz. Bu noktada detaylı olarak düşünmeli ve kararınızı da ona göre vermelisiniz.

Anadolu Emeklilik İptali Kaç Günde Ödeniyor?

Anadolu Emeklilik BES iptali sonrasında ödemeler, 10 iş günü içerisinde yapılır. Fakat bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus var. 10 iş günü, sizin başvurunuzdan itibaren değil, sistemden çıkışınızın kesin olarak yapıldığı tarihten itibaren başlar.

Güncel bilgilere göre para ödemesi, 10 iş gününde yapılıyor. Ancak bazı sigorta şirketleri, ödemeleri 14 iş gününde yapıyor. İleride Anadolu Hayat’ın da böyle bir karar alabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla internet sitesinde yer alan güncel bilgiler dikkate alınmalıdır.

AHE BES İptali Kaç Günde Gelir?

AHE BES iptali, yapılan işlemlere bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanabilir. İtap talebinizin ardından, konuyla ilgili bilgilendirme yapılıyor. Verilen bilgileri dikkate alarak, iptalin kaç günde sonuçlanacağını öğrenebilirsiniz.

BES iptali talebinizi oluşturduktan sonra süreç başlar. Bu süreçte sistemden çıkışınızla ilgili prosedürler gerçekleştirilir. Ayrıca ne kadar ödeme yapılacağı da hesaplanır. Tüm bu hesaplamalar ve işlemler tamamlandıktan sonra AHE BES iptali gerçekleşir.

Anadolu Hayat Sigorta Sahibi Kim?

Anadolu Hayat Sigorta, bir Türkiye İş Bankası iştirakidir. 1990 yılında kurulan şirketin, Türkiye genelinde 270 civarında acentesi vardır. Genel müdürlüğü İstanbul’dadır. Ayrıca Ankara, Adana, Diyarbakır, Kocaeli, Trabzon ve Antalya’da bölge satış müdürlükleri bulunur. Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Anadolu Hayat Sigorta, borsada ANHYT ismiyle işlem görüyor.

Anadolu Hayat BES Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?

Anadolu Hayat BES ayrılma talep formu, şirketin kendi web sitesi üzerinden müşteri temsilcisine gönderilir. Bunun dışında online işlemler menüsü ve e-mail gibi seçenekler de tercih edilebilir. İptal talep formunu gönderdiğinizde, şirketin müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçecektir. Eğer talebinizin üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen müşteri temsilcisi sizi aramadıysa, müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ayrılma talebinizin durumunu sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: TEB BES iptal etme yöntemleri

Anadolu Hayat Emeklilik Ayrılma Kesintisi Ne Kadar?

Anadolu Hayat Emeklilik ayrılma kesintisi, sistemde kalınan süreye bağlı olarak değişiyor. Her çıkandan farklı oranlarda kesinti yapılıyor. Ayrıca kesinti, sadece devlet tarafından verilen %25’lik desteğe yapılıyor. Anaparada herhangi bir kesinti olmamasına rağmen, anaparadan stopaj vergisi alınıyor. 10 yıldan az sistemde kalanlardan %15, 10 yıldan fazla kalmasına rağmen emeklilik hakkı elde edemeyenlerden ise %10 stopaj vergisi alınıyor.

 • Devlet verilen %25’lik destekten yapılan kesinti de benzer şekilde hesaplanıyor. Buna göre:
 • Sistemde 3 yıldan az kalanlara devlet desteği verilmez.
 • Sistemde 3-6 yıl arasında kalanların devlet desteğinin %85’i kesilir.
 • Sistemde 6-10 yıl arasında kalanların devlet desteğinin %65’i kesilir.
 • 10 yılı dolduran ancak emeklilik hakkı elde edemeyenlerin devlet desteğinin %40’ı kesilir.
 • 10 yıldan fazla sistemde kalan ve emekli olanların devlet desteğinin tamamı ödenir.

Anadolu Hayat Emeklilik BES iptali ile ilgili genel hususlar bu şekildedir. Burada bahsedilen bilgilerde yararlanarak sistemden çıkış yapabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu