Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Mimar Maaşları

Mimar maaşları ne kadar? Mimar maaşları nelere göre değişiyor? Devlette mimar maaşları ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve mimar maaşlarına dair diğer detayları sizler için araştırdık. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mimar Nedir? Görevleri Nelerdir?

Mimar, yeni yapılan binalarının tasarımlarını yapan eski binaların restoresinden sorumlu olan kişilere verilen genel isimdir. Mimar, Arapça kökenli bir kelimedir ve yapıların planlarını hazırlayan anlamına geliyor.

Günümüzde inşaat sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak mimarların önemi artıyor. Üstlendikleri görevler ile yapıların sağlıklı bir şekilde inşa edilmesini sağlarlar. Üstlendikleri görevler şu şekildedir;

 • Binalara ilişkin tasarımlar hazırlamak,
 • İstenilen özelliklere göre tasarımları düzenlemek,
 • Projelere tasarımlarla katkı vermek,
 • Kağıt üzerine yapılan çizimleri bilgisayar ortamına aktarma ve 3D olarak hazırlama,
 • Binaların ihtiyaçlarını dikkate alarak buna dair tavsiyelerde bulunmak,
 • Onaylanan projenin hayata geçirilme sürecine dahil olmak ve gerekli kontrolleri gerçekleştirmek,
 • Malzeme kalitesi ile ilgili tavsiyeler vermek,
 • Projelerin çevre ve iklimle olan ilişkisini değerlendirmek,
 • Projede yer alan mühendislerle koordineli olarak çalışmak,
 • İç dekorasyon yapmak,
 • Peyzaj düzenlemesi yapmak.

Mimarların görevleri bu şekilde olurken yapıların inşasındaki sürecin her aşamasına dahil olabilirler. Gerek tavsiyeleri gerekse de uyarıları ile projenin istenildiği gibi tamamlanmasını sağlarlar.

Mimar Maaşları - İç mimar, peyzaj
Mimar Maaşları – İç mimar, peyzaj

İlginizi çekebilir: müteahhit maaşları ne kadar?

Nasıl Mimar Olunur?

Mimarlık maaşları kadar nasıl mimar olunacağı da merak ediliyor. Evet, sorumlulukları ve görevleri çok fazladır. Peki, nasıl mimar olunur?

Mimar olabilmek için bununla ilgili 4 yıllık lisans programının bitirilmesi gerekiyor. Peyzaj mimarlığı bölümü veya diğer mimarlık lisans programlarını başarı ile tamamlayanlar mimar olabilirler. Ancak bu programların bitirilmesinin dışında mimar olacak kişilerin taşımaları gereken bazı özellikler bulunuyor. Bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Üç boyutlu düşünebilme,
 • İş zekasına sahip olma,
 • Tasarım programlarını etkin olarak kullanabilme,
 • Güçlü iletişim özelliği,
 • Görsel farkındalık sahibi olma,
 • Kimsenin göremediği detayları yakalama,
 • Kalite standartları ve yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olma,
 • Gelişmiş yaratıcılık,
 • Yüksek hayal gücü,
 • Gelişime ve değişime açık olma.

Başarılı bir mimar olabilmeniz için yukarıda yer alan özelliklere sahip olabilirsiniz. Evet, ülkemizdeki birçok üniversitede mimarlık bölümü bulunuyor ve her yıl mezun olan mimar sayısı artıyor. Ancak alanında başarılı olanların sadece mimarlık yapabileceği unutulmamalıdır. Bu da ancak hem kaliteli bir eğitim, hem de mimarlık özelliklerine sahip olma ile mümkündür.

Mimar sayısının artmasına bağlı olarak mimarlık iş imkanları da azalıyor. Mimarlar, devlet kadrolarında, belediyelerde ve özel sektörde görev yapabiliyorlar. Bunların dışında daha bireysel olarak da çalışabilir. Her ne kadar çalışma alanları fazla olsa da mimar sayısının çok fazla olması nedeniyle iş imkanları kısıtlıdır. Bahsedilen durum mimar maaşları üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

İlginizi çekebilir: inşaat teknikeri maaşları ne kadar?

Mimar Maaşları 2023 Ne Kadar?

Mimar maaşları, görev yapılan alanlara göre değişiyor. Bundan dolayı mimarların maaşları ne kadar sorusunun cevabı her alan için ayrı verilmelidir. Ancak ortalama olarak mimarlar aylık 7.000 TL ile 9.000 TL arasında kazanırlar.

Devlet kadrosunda görev yapanların maaşları daha yüksek oluyor. Özel sektörde ise genel olarak maaşlar daha düşüktür. Fakat kendisini kanıtlayan ve başarıları ile dikkat çeken mimarlar özel sektörde çok yüksek rakamlar kazanabiliyorlar.

Mimarların maaşları; deneyim, mezun olunan okul, gösterilen başarı ve benzeri unsurlara göre değişiyor. Bundan dolayı ciddi bir farklılık durumu bulunuyor. Öyle ki, bazı mimarlar asgari ücret alırken bazıları ise aylık 20.000 TL’den fazla kazanabiliyorlar.

devlette ve özelde mimarların maaşları
devlette ve özelde mimarların maaşları

Devlette Mimar Maaşları

Mimar maaşları, devlet kadrolarında yer alan diğer memurlarda olduğu gibi hesaplanıyor. Mimarlar da 657 sayılı devlet memurları kanuna bağlıdır. Kıdem, derece, çocuk sayısı ve eğitim seviyesine göre farklı maaşlar alırlar.

2023 yılı itibariyle devlette mimarlık maaşları 7.500 TL ile 9.500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bekar ve göreve yeni başlayan mimarlar 7.500 TL seviyesinde maaş alır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan enflasyon farkının maaşlarına zam olarak yansıması devlette görev yapmanın avantajlarındandır.

Devlette görev yapabilmek için adayların önce KPSS sınavına girmesi ve buradan yeterli puanı alması gerekiyor. Sonrasında ise yapılan mülakatta başarılı olmalıdır.

Özel Sektörde Mimar Maaşları

Özel sektörde mimar maaşları devlette görev yapanlara göre daha düşüktür. Yeni mezun olan mimar sayısının fazla olması bu durumun temel nedenidir. Özel sektörde maaşlar asgari ücret seviyesindedir. Ancak alanında başarılı ve deneyimli mimarlar daha yüksek maaş alırlar.

Her alanda olduğu gibi mimarlık alanında da deneyim çok önemlidir. Kendisini geliştiren, deneyimli ve işinde başarılı olan mimarların maaşları 11.000-16.000 TL aralığındadır. Özel sektörlerde bahsedilen bu rakamları hatta daha yükseklerini almak mümkündür.

İlginizi çekebilir: jeoloji mühendisliği maaşları ne kadar?

Peyzaj Mimarlığı Maaşları Ne Kadar?

Peyzaj mimarlığı maaşları 7.000 TL ile 11.000 TL arasında değişmektedir. Yeşil alan düzenlemesi olmak üzere farklı görevleri üstlenen peyzaj mimarı özellikle büyük kentlerde aranan meslek gruplarındandır. Açık alanlar ve çevrenin düzenlenmesinden sorumludurlar.

Peyzaj mimarları; özel sektörde ve belediyelerde görev yaparlar. Özel sektörde çalışan mimarların maaşları nispeten daha düşük oluyor. Devlette veya belediyelerde görev yapan mimarlar 6.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alıyorlar. Özel sektörde ise rakamlar 5.000 TL ile 7.000 TL arasında oluyor.

Serbest Çalışan Mimarlar Ne Kadar Kazanır?

Mimar maaşları arasında merak edilen bir diğer konu ise serbest çalışanlara dairdir. Devlette veya özel sektörde görev yapmayıp serbest olarak çalışan mimarlar da bulunuyor. Bunlar yaptıkları iş başına ücret alırlar. Yoğunluklarına bağlı olarak farklı seviyede gelir elde ederler.

Alanında başarılı ve aranan bir mimar serbest olarak çalıştığında çok yüksek rakamlar kazanabilir. Ancak yeni mezun olan ve kendisini henüz kanıtlamayan bir mimar asgari ücretten dahi daha az kazanabilir. Kısacası serbest çalışan mimarların maaşlarında kesin bir standart yoktur.

Mimarlık bölümleri mezunu olan mimarlar farklı alanlarda uzmanlaşabilir. İç dekorasyonda uzmanlaşan iç mimar, çevre düzenlemesinde uzmanlaşanlar peyzaj mimarı olarak isimlendirilir. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak mimar maaşları da değişiyor.

Mimar maaşları ile ilgili verilen rakamlar bilgilendirme amaçlıdır ve ortalama rakamlardır. Dolayısıyla paylaşılan rakamların değişebileceği unutulmamalıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu