Kullanıcı Yorumları

Ursactive Kullananların Yorumları

Özellikle safra taşı bulunduranların ve karaciğer sirozu geçirenlerin kullandığı bir ilaç olan Ursactive kullananların yorumları ışığında ilaç hakkında bilgi vereceğiz. Her bir kapsülünde etkin madde olarak ursedeoksikolik (tavuk safrası kaynaklı) asit içermektedir. Beraberinde ise yardımcı maddeler destek olmaktadır. Ursactive, içerisinde beyaz toz içeren opak beyaz renginde bir kapsüldür.

Ursactive’nin etkin maddesi olan ursedoksikolik asit doğal olarak üretilen tavuk safrası kaynaklı olup, bu asit insan safrasında çok az miktarda bulunmaktadır. Jelatini kapsülü sığır kaynağı içermektedir. Ursactive, safra bileşim ve akımını etkileyen ilaçlardan biridir ve mide bağırsak sistemi grubuna dahildir.

Ursactive Ne İçin Kullanılır?

Dekompanse siroz (karaciğer fonksiyon bozukluğunun fonksiyon tarafından kompanse edilemediği bir aşamadaki uzamış invaziv karaciğer hastalığı) yokluğunda primer biliyer sirozun (PBS; safra kanalı sirozu) tedavisinde kullanılmaktadır. Safra taşı, çapı 15 mm’den küçük kolesterol safra taşlarının eritilmesi amacıyla kullanılır.

Safra gastriti (alkalen reflü gastrit) ve karaciğer fonksiyonlarındaki (KFT) bozukluklarda, sirozun bulunmadığı durumlarda, safra kanalları hastalığına bağlı olarak gelişen karaciğer sirozunun belirtilerine yönelik tedavisi amacıyla kullanılır.

Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi, gebeliğin intrahepatik kolestazı, kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklarda kullanıldığı Ursactive kullananların yorumları dahilinde bilinmektedir.

Ursactive Kullananların Görüşleri Nelerdir
Ursactive Kullananların Görüşleri Nelerdir

Ursactive Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ursactive tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır. Doktorunuz tedavinin ilk 3 ayı boyunca her 4 haftada bir karaciğer fonksiyon testlerinizi kontrol edecektir. Bu süreden sonra 3 ayda bir takip etti. Safra taşlarını eritmek için kullanıldığında, doktorunuz tedavinin ilk 6 ila 10 ayından sonra safra kesenizi tarar. Eğer bir kadınsanız ve bu ilacı safra taşlarını eritmek için alıyorsanız, etkili bir hormonsal olmayan doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız çünkü hormonsal kontrasepsiyon safra taşı oluşumunu tetikleyebilir. Ursactive kullananların yorumları da bu yöndedir.

Primer biliyer; siroz tedavisinde kullanıldığında, nadiren de olsa semptomlar (örneğin kaşıntı) tedavinin başlangıcında daha kötü olabilir. Böyle bir durumda, başlangıç ​​dozunu azaltmak için doktorunuza danışın. İshal durumunda, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün. Diyette aşırı kalori ve kolesterol tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Ursactive Yan Etkileri

Ursactive aç karına alındığında midenin mukozasını tahriş edebilir. Bu durum Gastrite neden olur. Ursactive kullananların yorumları incelendiğinde bu rahatsızlıkla karşılaştıkları gözlemlenmiştir. Mide tahrişini önlemek için ilacın yemeklerle birlikte alınması önerilir. Tüm diğer ilaçlar gibi, Ursactive de ilacı kullanan kişilerde bazı yan etkilere sebep olabilir. Genellikle içeriğindeki maddelere duyarlı ve hassas olan kişilerde yan etkiler gözlemlenmektedir. Olası yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Vücutta bölgesel kaşıntılar
  • Dışkının yumuşaması, ishal, bağırsak problemleri
  • Sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı
  • Karaciğer sirozunun şiddetle kötüleşmesi (tedavi sonlandıktan sonra bu rahatsızlık geçmektedir.)
  • Safra taşında kireçlenmeler
  • Kurdeşen.

Ursactive Nasıl Kullanılır?

Kolesterol safra taşlarının erimesi genellikle 6 ile 24 ay sürer. 12 aylık tedaviden sonra safra taşı boyutunda azalma olmazsa tedaviye devam edilmemelidir. Doktorunuz tedavinizin başarısını 6 ayda bir ultrason veya röntgen muayenesi ile kontrol etmelidir. Her kontrolde bir önceki zamana göre yapılan hesaplamalarda kireçlenme (kireçlenme) olup olmadığı kontrol edilmeli, kireçlenme varsa tedavi kesilmelidir. Çiğnenemez kapsül her gece yatmadan önce bir miktar su veya sıvı ile yutulmalıdır. Kapsülleri düzenli olarak alın.

Tedavinin ilk üç ayında, ilacı günde birkaç defaya bölerek almalısınız. Karaciğer fonksiyonu düzeldikten sonra, günlük doz akşam yatmadan önce bir kez alınabilir. Ursactive’nin primer biliyer sirozda kullanımı için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Primer biliyer sirozlu hastalarda semptomlarda kötüleşme Ursactive kullananların yorumları doğrultusunda (kaşıntı vb.) nadirdir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, Ursactive tedavisine günde 1 tablet olacak şekilde devam edilir ve günlük doz, önerilen doza kadar haftada 1 tablet artırılır.

Kapsüller bir miktar sıvı ile çiğnenmeden yutulmalıdır. Karaciğer nakli yapılan hastalarda safra taşlarının (safra çıkışını yavaşlatan veya durduran) önlenmesinde, gebelikte intrahepatik kolestaz (asit sekresyonunun inhibisyonuna bağlı sistemik kaşıntı ile kendini gösteren karaciğer hastalığı), gebeliğin ikinci yarısında östrojen ve akciğer, böbrek veya pankreas rahatsızlıklarına neden olan kalıtsal infüzyonlarla ilişkili hepatobiliyer hastalıkların (karaciğer, safra ve safra kanalları) tedavisinde kullanım sıklığı ve süresi doktor kararına göre belirlenebilir.

Ursactive Kullananların Yorumları
Ursactive Kullananların Yorumları

Ursactive Kullananların Görüşleri

İbrahim Bey: Hafif şiddetli gastrit başlangıcı tanısı konulduktan sonra kullanmaya başladığım, mide asidini dengeleyen ilaç.

Ayşe Hanım: 1 aylık tedavi sonrası safra kesesinde ciddi iltihaplanmaya sebebiyet veren safra çamurunu komple temizler. Hatta bir zamanlar uzun süre kullanımda safra taşını da erittiği iddia edilse de ben şimdiye kadar böyle bir etkisini hiç görmedim. Ama safra çamurunu yok ediyor gerçekten.

Süreyya Hanım: Safra kesesindeki taşlar nedeniyle reçete edildi, kullanmaya başladığımdan beri halsizlik ve baş dönmesi durumu söz konusu. İlaçla ilgili mi yoksa başka kökenli mi çözemedim.

Engin Bey: 3 ayda 2mm den küçük onlarca safra taşının yok olmasına sebep ilaç. Tabii ki mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı.

Saniye Hanım: Dahiliye doktorumun saçlarımdaki aşırı yağlanma için verdiği ve yağlanmayı azaltan ilaç.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanan ilaç hakkındaki görüşleri Ursactive kullananların yorumları içeriğimizde paylaştık, ancak sağlık sorunlarınızda mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu