Kamu Maaşları

Uzman Erbaş Maaşı

Bu yazımızda uzman erbaş maaşı ne kadar oldu, uzman erbaşlar kime denir, ne görev yapar vb. soruların cevaplarını arayacağız. Jandarma, sahil güvenlik ve jandarma uzman erbaş maaşları hakkındaki bilgiler için yazımızın tamamını okumalısınız.

Uzman Erbaş Kime Denir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığının bünyesinde yer alan uzman erbaşlar ülkemizin iç ve dış olaylardan korunmasında en ön cephede savaşan askerlerdir. 3269 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç duyulan komutanlıklara istihdam edilen uzman erbaşlar uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbelerinin geneline verilen isimdir.

Bu yazımızda askeri personeller içerisinde en düşük rütbeler arasında yer alan ancak devlet tarafından atanmış askeri personel olan uzman erbaşlar hakkında bilgi vereceğiz.

Uzman Erbaşlık Nasıl Bir Rütbedir?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki uzman erbaşlık bir rütbe değildir. Uzman erbaşlar uzman çavuş ve uzman erbaş rütbelerini kapsayan bir tanımdır.

Uzman erbaşlar içerisinde yer alan uzman çavuşlar en az lise düzeyinde eğitim alan ve 3269 sayılı kanun kapsamında göreve alınan askeri personellerdir. Uzman çavuşlar bir süre uzman onbaşı olarak eğitim alırlar ve daha sonrasında uzman çavuş rütbesine sahip olurlar.

Uzman onbaşılar ise en az ilköğretim mezunu olan ve askerlik görevini takiben TSK tarafından görevlendirilen personellerdir. Daha çok teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde görevlendirilen bu askeri personeller ayrıca çavuşluk eğitiminden sonra uzman çavuş olarak görev alabilir.

jandarma, sözleşmeli ve sahil güvenlik uzman erbaş maaşları
jandarma, sözleşmeli ve sahil güvenlik uzman erbaş maaşı

İlginizi çekebilir: uzman çavuş nasıl olunur?

Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Uzman erbaş olmak için uzman çavuş ya da uzman onbaşı rütbelerinden birine sahip olmanız gerekiyor. Bu rütbeler her yıl söz sahibi olan kurumlar tarafından açıklanan alım ilanları sonucunda eğitim alan ve başarılı olan kişilere verilir.

Uzman onbaşı olmak için en az ilköğretim mezunu olmak gerekiyor. Daha sonra muvazzaf askerlik görevini takiben TSK tarafından görevlendirilerek uzman onbaşı olunabiliyor.

Uzman çavuş olmak içinse uzmanlı eğitiminin alınması gerekiyor. Bu aşamada uzman onbaşı olarak rütbe verilen askerler birkaç ay eğitim aldıktan sonra uzman çavuş rütbesiyle görevlendirilir ve ataması yapılır.

Uzman Erbaş Görevleri

Uzman erbaşlar ülkenin savunmasında görev yapan askeri personeller olarak bilinse de birçok görevi yerine getirirler. Uzman erbaşların başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Üst rütbedeki komutanlar ile erler arasındaki ilişkileri düzenlemek
 • Ülke sınırlarında devriye gezmek, muharebe görevlerini yerine getirmek
 • Ülke içerisinde asayişi sağlamak
 • Sürücü olmak
 • Düşman araçları ve askerleri ile mücadele etmek
 • Nöbet sağlamak
 • Komutanlık yerleşkesinde güvenlik sağlamak
 • Araç bakım ve onarımlarında hizmet almak
uzman erbaş maaşı ne kadar
uzman erbaş maaşı ne kadar

Uzman Erbaş Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

TSK’da görev yapan zaman çavuş maaşları ve uzman erbaş maaşları çeşitlilik gösterir. Bu durum askeri personellerin görev yaptıkları yerlere (terör tazminatı vs.), kıdeme vb. nedenlere göre farklılık gösterir.

2023 uzman erbaş maaşları belli oldu. TSK’da görev alan zamlı uzman erbaş maaşı listesi bu şekildedir;

 • Yeni atanmış bir uzman çavuşun maaşı: 4.500 ila 5.000 TL arası
 • Güneydoğu bölgesinde görev yapan bir uzman çavuşun maaşı: 6.500 ila 8.000 TL arası
 • Doğu Anadolu bölgesinde görev yapan uzman çavuş maaşı: 7.000 ila 8.250 TL arası
 • Sınır dışı askeri personel olarak göreve çağrılan uzman çavuşların maaşı: 10.000 TL ve üzeri
 • En düşük uzman çavuş maaşı: 3.100 TL
 • En yüksek uzman çavuş maaşı 8.400 TL
 • Uzman çavuş olarak görev yapan emeklilerin maaş: 4.500 TL ve üzeri

Bunlar uzman çavuşların görev durumlarına göre verilen maaş miktarlarıdır. Bu maaşlar uzman onbaşı için ortalama 6.000 TL civarındadır.

Diğer birçok meslekte olduğu gibi uzman erbaşlarda da maaşlar kendi aralarında çok oynaklık gösterir. Bu durum tamamen görevin taşıdığı riskler ve askerin kıdemi ile ilgilidir. Örneğin jandarma uzman erbaşı maaşları sınır dışında terör bölgesinde görev yapan uzman erbaşlara göre çok daha azdır.

İlginizim çekebilir: uzman çavuş maaşı ne kadardır?

2023 Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman?

Şu an jandarma uzman erbaş alımı ve diğer askeri personel istihdamları ile ilgili herhangi bir ilan bulunmamakta. Söz konusu askeri personel ilanlarına belirlenen ilan tarihleri arasında TSK ve MSB internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, uzman erbaş maaşı ile ilgili aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Uzman erbaş yükselebilir mi?

Uzman çavuşlar gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde muvazzaf astsubay olabilirler.

Uzman erbaş ve uzman çavuş arasındaki fark nedir?

Uzman erbaş uzman çavuşu da kapsayan bir tanımdır. Uzman çavuşların ve uzman onbaşıların geneline uzman erbaş denir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu