Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

İşletme Maaşları

İşletme maaşları ne kadar, işletme mezunları ne iş yaparlar, işletme nasıl bir bölüm? İşletme ile ilgili merak ettiğiniz her soruya bu içeriğimiz sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

İşletme Nedir?

Finans sektörü günden güne büyümeye devam ediyor. Hal böyle olunca bazı firmalar arasında rekabet ortaya çıkıyor, bu firmalar birbirlerinin önlerine geçmek için çeşitli stratejiler uyguluyor. İşte bu stratejik planlamaların önemli bir bölümünde işletmeciler görev alır.

İşletme bölümünden mezun olan kişiler özellikle rekabeti fazla olan şirketlerin finansal konularında, yatırım planlamalarında, üretim aşamalarında, muhasebe ve pazarlama aşamalarında danışmanlık hizmeti verirler.

İşletmeciler arka planda bir güç olarak görev alan, finans sektörünün önemli personellerindendir. Gelin bu mesleğe yakından bir göz atalım.

İşletme Mezunları Ne İş Yapar?

Aslında bir önceki başlıkta işletme bölümünden mezun olan kişilerin ne iş yaptığından bahsetmiştik. Bu nedenle bu başlık altında işletme mezunlarının görev aldıkları yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İşletme bölümünden mezun olan kişilerin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kamu
  • Gayrimenkul
  • Madencilik sektörü
  • Tarım ve orman
  • Bilgi ve iletişim
  • İnşaat
  • Eğitim
  • Ulaştırma ve depolama

Finans sektörünün önemli iş kollarından olan bu alanlarda işletmeciler tabiri caizse “stratejik güç” olarak görev alırlar.

işletme maaşları ve görev alanları
işletme maaşları ve görev alanları

İşletme Nasıl Bir Bölüm?

İşletme bölümü eşit ağırlık puan türünde öğrenci kabul eden bir bölümdür. Üniversitelerde 4 yıllık lisans bölümü olarak okutulan bu bölüm hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde vardır.

İşletme bölümü dönem üzerine eğitim veren bir bölümdür. Toplam 8 dönemden meydana gelen bu bölümde ekonomi, finans, insan kaynakları, muhasebe, pazarlama, istatistik, temel işletme, yönetim ve organizasyon gibi dersler vardır. Derslerin neredeyse tamamı teorik temellidir.

İşletme bölümleri iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okutulur. Öğrencilerin büyük bir bölümü mezun olduktan sonra ülkede yer alan diğer üniversitelerde yüksek lisans eğitimi alarak sahip olduğu bilgi birikimlerini arttırırlar.

İlginizi çekebilir: işletme mezunu ne iş yapar

İşletme Bölümünün Önü Açık Mı?

İşletme bölümünden mezun olan kişilerin çalışma alanları çok fazladır. Bu kişiler hem kamuda hem de özel sektörde iş yaparlar. Dolayısıyla işletme bölümünden mezun olan kişilerin iş bulma olanakları gayet iyidir.

İşletme bölümünden mezun olan kişilerin büyük bir bölümü daha kolay bir şekilde iş bulabilmek ve daha iyi yerlerde çalışabilmek için eğitimlerini bir üst noktaya çıkarmak ister. Yüksek lisans yapan işletme bölümü mezunlarının iş bulmaları daha da kolaylaşır.

işletme maaşları ne kadar
işletme maaşları ne kadar

İşletme Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

KPSS A puanıyla devlete atanan işletme mezunlarının maaşları ortalama 7.500 TL civarındadır. Özel sektördeki işletmecilerin maaşları ise 15 bin TL kadardır. İşe yeni başlayan işletme mezunları ise 5.500 TL civarında maaş alır. Asgari ücret maaş alan işletmeci sayısı çok sınırlıdır.

İşletme maaşları ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Özel sektörde ve kamuda çalışan diğer personellerin maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazdığımız diğer içeriklere bakmanızı öneriyoruz.

İşletme okursak ne oluruz?

İşletme okuyan kişiler kamuda ve özel sektörde finansal konularda çalışmalar yürütür.

İşletme müdürü maaşları ne kadar?

İşletme müdürlerinin maaşları 15 bin TL civarındadır.

İşletme bölümü kaç yıllık?

İşletme bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Ekonomistler ne kadar maaş alıyor?

Ekonomistler yaklaşık 10 bin TL maaş alır.

İşletme bölümü kaç yıllık?

İşletme bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu