Türkçe Öğretmeni Maaşları 2021 Ne Kadar

Türkçe öğretmeni maaşları ne kadar? Türkçe öğretmeni nasıl olunur? Türkçe öğretmeni maaşı ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Türkçe Öğretmeni Maaşları

Türkçe öğretmeni maaşları, 4.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Devlette görev yapan Türkçe öğretmenleri ortalama 5.500 TL maaş alırken, özel sektörde görev yapan öğretmenler ise ortalama 4.500 TL maaş alıyor.

Devlet okulunda görev Türkçe öğretmenlerinin maaşları hizmet yılı ve girdikleri ders sayısına bağlı olarak değişir. Hizmet yılı arttıkça öğretmenlerin aldıkları maaş da artar. Yeni mezun olan ve devlet okuluna atanan bekar bir Türkçe öğretmeni 4.900 TL maaş alırken, hizmet yılı 25’ten fazla olanlar ise 6.000 TL üzerinde maaş alıyor.

Türkçe Öğretmeni Maaşları
Türkçe Öğretmeni Maaşları

Özel okullarda görev yapan Türkçe öğretmenlerinin maaşları ise 3.250 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Yeni işe başlayanlara genellikle asgari ücret düzeyinde ödeme yapılır. Deneyimli olanlar ise daha yüksek maaş alır. Buna karşın devlet okullarında görev yapanların maaşları daha yüksektir.

Türkçe Öğretmeni Maaşı

Türkçe öğretmeni maaşı, ortalama 5.500 TL’dir. Görev yapılan kurum, hizmet yılı ve benzeri unsurlar nedeniyle maaşlar hakkında net bir rakam ifade etmek çok zordur.

Türkçe öğretmeni olmak için adayların eğitim fakültelerinin Türkçe öğretmenliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. Bu bölümden mezun olan adaylar kamu kadrolarında veya özel sektörde öğretmen olarak görev yapabilir.

Kamuda görev yapmak için adayların KPSS ve alan sınavına girmesi gerekiyor. Bu iki sınavdan alınan puanlara göre adayların sözlü mülakata girip giremeyeceğine karar veriliyor. Eğer adaylar yüksek puan alır ve mülakata girme hakkı kazanırsa mülakat için davet ediliyorlar. Mülakatı da geçen adaylar son olarak güvenlik soruşturmasına alınıyor. Buradan olumlu sonuç alanların atamaları yapılıyor.

Özel sektörde Türkçe öğretmenliği yapmak isteyenler ise özel okullar ile direkt görüşebilir. Veya İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlara başvuru yapılabilir.

Türkçe Öğretmeni Maaşı 2021

Türkçe öğretmeni maaşı, devlette 4.900 TL ile 6.000 TL arasında, özel sektörde ise 3.000 TL ile 5.000 TL arasındadır. Öğretmenin hizmet yılı, eğitim seviyesi, yabancı dili ve benzeri özellikleri maaşları etkiliyor. Örneğin; devlette görev yapan ve aynı hizmet yılına sahip olan öğretmenlerden eşi çalışmayan ve çocuğu olan ortalama 500 TL daha fazla maaş alır.

Devlette görev yapan öğretmenlerin maaşlarına yılda iki defa zam yapılıyor. Ocak ve Temmuz ayında maaşlar zamlanıyor. Zam oranı ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmede belirlenir. Ancak belirlenen oranın enflasyondan düşük kalması durumunda öğretmenlere enflasyon oranı kadar zam yapılır.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Aralık ay enflasyon rakamlarının ardından Ocak ayında öğretmen maaşlarına yılın ilk yarısı için %7,36 oranında zam yapılmıştı. Temmuz ayında yapılan zam oranı ise %8,45 oldu. Bu zamların ardından 2021 öğretmen maaşları ne kadar oldu sorusu sık sık dile getirildi.

Türkçe Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Türkçe öğretmeni, ortalama 5.000 TL maaş alır. Devlette görev yapanlar ortalama 5.500 TL alırken, özel sektörde görev yapanlar ise ortalama 4.500 TL maaş alıyor. Kamuda görev yapan Türkçe öğretmenleri, girdikleri ders saatine bağlı olarak ayrıca ek ders ücreti alıyor. Peki, ek ders ücretleri ne kadar?

Ek dersler için ders saati başına 20 TL ödeniyor. Haftada 30 saat derse giren Türkçe öğretmeni yaklaşık 1.600 TL ek ders ücreti alıyor. Haftada 25 saat girenler ise yaklaşık 1.000 TL ek ders alıyor.

Sözleşmeli Türkçe Öğretmeni Maaşı

Sözleşmeli Türkçe öğretmeni maaşı, 4.900 TL’dir. Öğretmenin medeni hali, evli ise eşinin çalışıp çalışmama durumu, çocuk sayısı, yabancı dili ve benzeri unsurlar maaşları etkiliyor.

KPSS ve mülakat sonrasında kamuda göreve başlayan öğretmenler sözleşmeli statüdedir. Sözleşmeli öğretmen belli bir süre sonra kadroya alınır. Bu süreçte öğretmenin disiplinsizlik yapmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı suç işlememesi gerekir.

Sözleşmeli öğretmenliğin haricinde bir de ücretli öğretmenli var. Ücretli öğretmenler girdikleri ders saati sayısına göre maaş alıyor. Ücretli öğretmen maaşları 1.800 TL ile 2.400 TL arasında değişiyor.

Türkçe Öğretmeni Kaç TL Maaş Alır?

Türkçe öğretmeni devlet okullarında 5.500 TL, özel okullarda ise 4.000 TL maaş alır. Burada belirtilen rakamlar ortalama olup belli unsurlara göre farklılık gösterebilir. Öğretmen maaşları ne kadar sorusunun cevabı bundan dolayı net olarak verilemez.

türkçe öğretmeni ne kadar maaş alır
türkçe öğretmeni ne kadar maaş alır

Yeni Başlayan Türkçe Öğretmeni Maaşı

Yeni başlayan Türkçe öğretmeni maaşı, 4.900 TL’dir. Bu rakam bekar olan öğretmenler için geçerlidir. Evli ve çocuğu olan öğretmenler ise ortalama 5.200 TL maaş alır.

Dershanede Türkçe Öğretmeni Maaşları

Dershanede Türkçe öğretmeni maaşları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Yeni başlayanlara genellikle asgari ücret verilir. Ancak bu alanda deneyimli ve kendini ispatlamış olanlar çok daha yüksek rakamlar alırlar.

Kadrolu Türkçe Öğretmeni Maaşı

Kadrolu Türkçe öğretmeni maaşı, 4.900 TL ile 6.000 TL arasındadır. Hizmet yılı arttıkça maaşlar da artıyor. Yeni başlayan öğretmenler 4.900 TL alırken hizmet yılı yüksek olanlar ise ek ders ile birlikte 7.000 TL’den fazla maaş alabilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Mimar Maaşları - İç mimar, peyzaj

Mimar Maaşları 2021, İç Mimar Maaşları, Devlette – Özelde

Mimar maaşları ne kadar? Mimar maaşları nelere göre değişiyor? Devlette mimar maaşları ne kadar? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.