İş İmkanları

Akademisyen Nasıl Olunur

Akademisyen nasıl olunur? Akademisyen olma şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin merak ettiğiniz diğer detayları sizler için derledik.

Akademisyen Nasıl Olunur?

Akademisyen olmak için gerekli şartları sağladıktan sonra yüksek lisans ve doktora yapılması gerekiyor. 2 yıllık yüksek lisans ve 4 yıllık doktora eğitimini tamamlayanlar akademisyen olurlar. Bu aşamadan sonra ise akademisyenler kariyerlerine doçent ve profesör gibi unvanları alarak devam ederler.

Akademisyen olmaya karar verenlerin öncelikle gerekli şartları sağlaması ve daha sonra da aşamalı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Akademisyen olmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Lisans eğitimini tamamlamak
 • Lisans eğitim not ortalamasının en az 2,5 olması
 • ALES’ten en az 70 puan, YDS’den ise en az 50 puan almak
 • Yüksek lisansa kabul edilmeden önce yapılan yazılı ve sözlü sınavları başarı ile geçmek
 • Doktora eğitimini tamamlamak
Akademisyen Nasıl Olunur
Akademisyen Nasıl Olunur

Burada bahsedilen şartları yerine getirenler akademisyenlik için ilk basamak olan yüksek lisansa başlayabilir. Yüksek lisans için en önemli şartın lisans mezunu olmak olduğu unutulmamalıdır. Yüksek lisans eğitimi yaklaşık 2 yıl sürer. Buradan sonra ise doktoraya başlamak gerekiyor. Akademisyen olmaya giden yoldaki en önemli basamaklardan birisi doktoradır. Doktora eğitimi yaklaşık 4 yıl sürer. Ders dönemi ve tez dönemi olmak üzere iki ayrı bölümden oluşur.

Doktora sürecinde adaylar araştırma yaparak kendi gelişimlerine katkıda bulunurlar. Bilimsel analiz ve yorum yapma gibi farklı özellikler kazanılır. Doktorayı tamamlayanlar akademisyen olarak kabul edilir.

Bu süreçte en önemli hususlar; lisans not ortalaması, ALES ve YDS puanlarıdır. Lisans not ortalamasının önemi, yüksek lisans veya doktoraya kabul edilme şartının sağlanmasıdır. Birçok üniversitede yüksek lisans için adaylardan 2,5 veya 3,0 not ortalaması istiyor. Bu ortalamaya sahip olmayanların hayalleri direkt olarak sona eriyor.

İlginizi çekebilir: Akademisyen maaşları ne kadar? Üniversitede, hemşirelikte ve yurtdışında akademisyen maaşları

Nasıl Akademisyen Olunur?

Nasıl akademisyen olunacağını merak edenler için öncelikle 4 yıllık bir lisans programından mezun olunması bunun ardından ise yüksek lisans ve doktora yapılması gerekiyor. Bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayanlar akademisyen olarak görev yapmaya başlarlar. Akademisyenler, aynı zamanda maaş konusunda şanslı olan meslek grupları içerisindedir.

Akademik kariyerin farklı tarafları vardır. Bu noktada merak edilen hususlardan birisi de maaşlardır. Akademisyen maaşları unvan ve benzeri unsurlara göre farklılık gösterir. Ancak ortalama maaşlar 7.500 TL ile 15.000 TL arasındadır. Net maaşı ifade edilebilmek için akademisyene ilişkin bazı bilgilere sahip olunması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: öğretim görevlisi nasıl olunur? Üniversitede ve paramedik

Üniversitede Akademisyen Nasıl Olunur?

Üniversitede akademisyen olabilmek için lisans not ortalamasının yüksek olması gerekiyor. Yüksek not ortalaması sahibi olmak akademik kariyerin ilk şartıdır. Bu şartı sağlayan adaylar ALES ve YDS’ye girerek yüksek puan almalıdır. Bu aşamadan sonra ise adayların sırasıyla yüksek lisans ve doktora yapması gerekiyor. Bu adımları da başarı ile tamamlayanlar üniversitede akademisyen olarak görev yapmaya başlayabilir.

Hemşirelikte Akademisyen Nasıl Olunur?

Hemşirelikte akademisyen olmak için hemşirelik bölümünü en az 2,5 not ortalamasıyla bitirmek gerekiyor. Not ortalaması yüksek olanlar tezli yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilir. Yüksek lisans 2 yıl, doktora ise ortalama 4 yıl sürer. 6 yıl sonunda yüksek lisans ve doktorayı başarı ile tamamlayan akademisyen olabilirler.

Akademisyen Olmak İçin Gerekenler

Akademisyen olarak görev almak isteyenlerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartların bir kısmı ortak, diğer kısmı ise üniversitelere göre değişiyor. Ancak genel olarak akademisyen olmak için gerekenler şunlardır;

 • Lisans not ortalamasının yüksek olması
 • ALES ve YDS’den yüksek puan almak
 • Üniversitenin yapmış olduğu yazılı ve sözlü sınavı geçmek
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimini başarı ile tamamlamak
 • Bilimsel araştırmalara ilgi duymak

Burada yer alan sınavlar akademisyen olmak için hangi sınavlara girilmeli şeklindeki sorunun cevabıdır.

Akademisyen Olmak İçin Not Ortalaması

Akademisyen olmak için gerekli not ortalaması en düşük 2,5’tir. Ancak bazı üniversiteler en az 3,0 not ortalaması isteyebilir. Dolayısıyla bu alanda kesin bir cevap yoktur ve istenen not ortalamasını belirlemek üniversitelerin inisiyatifindedir.

Not ortalaması, sadece yüksek lisans veya doktora programına girme şartının sağlanması için kullanılır. Bunun haricinde herhangi bir somut etkisi yoktur. Ancak yüksek not ortalamasına sahip olan adaylar kendilerine güvenirler ve not ortalamasının yüksekliği ile psikolojik rahatlık hissederler.

Kaç Yılda Akademisyen Olunur?

Adayların 4 yıllık lisans eğitimini, 2 yıllık yüksek lisans eğitimini ve 4 yıllık da doktora eğitimini başarı ile tamamlaması gerekiyor. Dolayısıyla liseden mezun olanlar yaklaşık 10 yıl sonra akademisyen olabilir.

Ancak burada belirtilen süreler farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Bahsedilen eğitimler bazen planlanandan daha uzun sürebilir. Böyle durumlarda akademisyen olma süresi de yükselmiş olur.

Akademisyen Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Türkiye’de akademisyen olarak görev yapmak için herhangi bir bölüm sınırlaması yoktur. Burada esas olan adayların lisans eğitimi almış olmasıdır.

4 yıllık lisans programını bitirenler yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilir. Bu kişiler öğretim görevlisi olmak için boş kadrolara başvuru yapmalıdır. Kadrolar için istenen şartları sağlayan adaylar öğretim görevlisi olarak ilgili üniversitede görev yapabilir.

Doktorlar Nasıl Akademisyen Olur?

Doktorların akademisyen olması için öncelikle tıpta uzmanlık sınavını kazanarak uzmanlığını alması gerekiyor. Bilindiği gibi 4 yıl süren uzmanlık eğitimi doktora olarak kabul ediliyor. Ancak doktorların akademisyen olmak için bunun dışında bir daha tezli doktora yapması gerekiyor. Böylece uzman doktorlar ile akademik kariyer yapacak olanlar ayrılıyor.

Akademisyen Olma Şartları

Akademisyen olmak şartları, genel olarak şunlardır;

 • Lisans mezunu olmak
 • Lisans not ortalaması yüksek olmak
 • ALES ve YDS’den en az taban puan almak (ALES için 70 puan, YDS için 50 puan)
 • Yüksek lisans ve doktora yapmak

Burada belirtilen şartlar üniversitelere göre farklılık gösterebilir. Örneğin; bazı üniversiteler başvuru için adayların lisans ortalamasının 2,5 olmasını, bazıları ise 3,0 olmasını isteyebiliyor.

Akademisyen Ne İş Yapar?

Akademisyenler, üniversitelerde eğitim vermekle görevlidir. Bu görevlerinin yanında bilimsel makale yazmak, bilimsel araştırmalar yapmak gibi görev ve sorumlulukları da bulunuyor. Bu sorumlulukları ülkenin genel eğitim seviyesi açısından büyük önem taşıyor.

Üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin eğitim ve öğretim haricinde idari sorumlulukları da olabilir. Farklı çalışma gruplarını yönetmek, değişim programlarını düzenlemek türünden görevleri de üstlenirler.

Yurtdışında Akademisyen Olmak

Yurtdışında akademisyen olmak için ilgili ülkedeki şartların sağlanması gerekiyor. Yabancı ülkelerdeki üniversitelerin şartları farklı olabilir. Örneğin; Türkiye’de yapılan YDS yabancı ülkelerde kabul edilmiyor.

Bunun yerine uluslararası geçerliliği olan TOEFL veya IELTS dil sınavı puanlarına sahip olmanız isteniyor. İşte bahsedilen türden şartları yerine getirenler yurtdışında ilgili eğitimleri alarak akademisyen olabiliyor.

Akademisyen Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir
Akademisyen Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir

Almanya Akademisyen Maaşları

Almanya’da akademisyen maaşları, ortalama 65.000 € seviyesindedir. Akademisyenlerin eğitim seviyeleri, yaptıkları çalışmalar ve benzeri unsurlar alınan maaşları etkiliyor. Dolayısıyla burada bahsedilen rakamdan daha yüksek veya daha düşük alan akademisyenler de bulunuyor. Akademisyenler Almanya’da maaş konusunda şanslı meslek grupları içerisindedir.

Üniversitede Öğretim Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Üniversitede öğretim görevlisi olmak için lisans eğitimi sonrasında adayların yüksek lisans ve doktora yapması gerekiyor. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayanlar üniversitelerdeki boş kadrolara başvuru yaparak öğretim görevlisi olabilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu