Kamu Maaşları

Akademisyen Maaşları

Akademisyen maaşları ne kadar? Nasıl akademisyen olunur? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair diğer detayları sizler için derledik. Akademisyen maaşları bugün itibariyle güncellendi.

Akademisyen Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar

Akademisyen maaşları, 9.500 TL ile 16.000 TL arasında değişiyor. Akademisyenlerin unvanları, dereceleri, hizmet yılları ve benzeri nitelikleri nedeniyle maaşlar arasında belirgin farklılıklar olabiliyor. Göreve yeni başlayan bir araştırma görevlisi 9.500 TL maaş alırken, profesör unvanına sahip akademisyenler 18.000 TL üzerinde maaş alıyor.

Akademisyen Maaşları
Akademisyen Maaşları

Devlet üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin maaşları 10.000 TL civarındadır. Devlette görev yapanların maaşları; kıdem, derece, unvan ve hizmet yılına bağlı olarak değişir. Özel üniversitede görev yapanların maaşları ise ortalama 10.000 TL’dir. Buna karşın akademisyenin unvanına ve niteliklerine bağlı olarak çok daha yüksek rakamlarda maaş alması mümkündür.

Akademisyenler, üniversitede eğitim ve öğretimi veren uzmanlardır. Ancak temel görevleri sadece ders anlatmak değildir. Bunun yanında bilimsel araştırma yapma ve makale yazma gibi önemli sorumluluk ve görevleri de olduğu unutulmamalıdır.

Akademisyen maaşları 2023 yılında ortalama 12.000 TL’dir. Devlet kadrolarında olan akademisyenler unvanları ve derecelerine göre farklı seviyede maaşlar alırlar. Ayrıca görev yerleri de önemlidir. Örneğin; rektör olan bir profesör 16.000 TL maaş alırken, herhangi bir idari görevi olmayan profesörle 14.500 TL civarında maaş alırlar. Dolayısıyla rektör maaşları, diğer akademisyenlerin aldıkları maaşa göre daha yüksektir.

İlginizi çekebilir: Akademisyen nasıl olunur, akademisyen olmanın şartları nelerdir?

Akademisyen maaşları ne kadardır sorusuna cevap verirken unvanlara göre bilgi verilmesi daha doğrudur. Unvanlarına göre akademisyen maaşları şu şekildedir;

  • 4/1 derecesindeki araştırma görevlisi maaşı: 10.700 TL
  • 3/1 derecesindeki doktor öğretim üyesi maaşı: 9.500 TL
  • 2/1 derecesindeki doçent maaşı: 9.550 TL
  • 1/4 derecesindeki profesör maaşı: 13.200 TL

Akademisyen Ne Kadar Maaş Alır?

Akademisyenlerin ne kadar maaş alacağı en çok gelen sorular arasında. Bu konuda oldukça değişken rakamlar bulunuyor. Akademik personel kadrosunda bulunanlar unvanlarına ve hizmet yıllarına göre farklı seviyelerde maaş alırlar. Doçent maaşları ortalama 9.700 TL iken, araştırma görevlisi maaşları ise ortalama 7.600 TL’dir.

Üniversitelerdeki öğretim alanında görev yapanlar arasında öğretim görevlileri de var. Öğretim görevlileri yüksek lisans seviyesinde olup temel görevleri ders vermektedir. Ders yükleri fazla olduğundan dolayı akademik kariyerde ilerlemeleri zordur. Buna karşın isteyenler akademik kariyer de yapabilir. Öğretim görevlisi maaşı ortalama 9.500 TL’dir.

İlginizi çekebilir: Öğretim görevlisi maaşları ne kadar?

Akademisyen Maaş Hesaplama

Akademisyen maaş hesaplama akademisyenlerin sahip olduğu nitelikler dikkate alınarak yapılır. Kıdem, derece, unvan, hizmet yılı, medeni hal, çocuk sayısı ve benzeri unsurlar nedeni ile maaşlar değişkenlik gösterir.

Akademisyen maaşları ile ilgili insanların merak ettiği hususlardan birisi de maaş zamlarıdır. Devlet kadrolarında yer alan akademisyenlerin maaşlarına yılda iki defa (Ocak ve Temmuz aylarında) zam yapılır. Maaş zammı, iki yılda bir defa yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenir.

Ancak belirlenen zam oranının enflasyonun altında kalması durumunda maaşlara enflasyon oranında zam yapılır. Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranı belli oldu. Böylece akademisyenlerin maaşlarına yapılacak zam oranı ortaya çıkmış oldu. Temmuzda maaşlara %8,45 oranında zam yapıldı. Öğretim görevlisi maaşlarına da bu kadar zam yapıldı.

Özel üniversite akademisyenlerin maaşları ise farklı oranlarda zamlanabilir. Maaşlar, üniversitenin kendi maaş politikasına göre zamlanır.

Üniversite Akademisyen Maaşları 2023

Akademik personellerin dekan, dekan yardımcısı, rektör ve rektör yardımcısı pozisyonunda görev yapması durumunda maaşları 14.000 TL’nin üzerine çıkabilir. Ancak bu rütbelere erişene kadar üniversitedeki akademisyenlerin maaşları ortalama 9.000 TL civarında olacaktır. Ayrıca, aşağıya Çilem Akar tarafından hazırlanan öğretici nitelikte harika bir video bıraktık 🙂

Almanya Akademisyen Maaşları 2023

Akademisyenlik görevlerini Almanya’da gerçekleştirmek isteyenler için alacakları ortalama maaş miktarı 59.000 € ile 70.000 € arasında değişir. Bu maaş miktarlarının yıllık olduğunu da belirtelim. Almanya’da maaşlar Euro üzerinden alındığı için ülkemizle kıyaslandığında büyük bir fark ortaya çıkar. Bu durum birçok akademisyenin Almanya ve benzeri gelişmiş ülkelere gitmek istemesine neden olur.

Hemşirelikte Akademisyen Maaşları 2023

Akademisyenleri unvanları, görev yaptıkları kurum, hizmet yılı ve deneyimlerine bağlı olarak maaşlar değişir. Devlet üniversitelerinde görev yapanlar ortalama 13.000 TL maaş alırken, özel üniversitelerdeki ortalama maaşlar 9.500 TL seviyesindedir.

Özel Üniversite Akademisyen Maaşı 2023

Türkiye’deki özel üniversitelerde akademisyen olarak görev almak oldukça prestijli bir görev. Üniversite’nin büyüklüğü ve bütçesi doğrultusunda akademisyenlere ödedikleri maaşlar 9 bin lira ile 17 bin lira arasında değişir. Özel üniversitenin maaş politikası, akademisyenin unvanı, deneyimi ve diğer özellikleri devreye girer.

Belli alanlarda kendini geliştirmiş olan isimler burada bahsedilen rakamların çok üzerinde maaşlar alabilir. Dolayısıyla özel üniversitelerdeki akademisyen maaşları hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Amerika’da Akademisyen Maaşı 2023

Dünyada akademisyenlere en yüksek maaşı ödeyen ülke Amerika’dır. 85 bin Euro ile 120 bin Euro arasında değişen akademisyen maaşları bulunuyor. Ancak bu maaşlar karşılığında beklentilerin yüksek olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Akademisyenin nitelikleri ve donanımları alınan maaşları fazlasıyla etkiler. Öyle ki; bazı alanlarda kendini yetiştiren ve birçok çalışmaya imza atan akademisyenler belirtilen rakamların çok üzerinde maaş alabilir.

Yurtdışında Akademisyen Maaşı 2023

Yurtdışında akademisyen maaşları 52.000 $ ile 125.000 $ arasında değişir. Belirtilen rakamlar yıllık maaştır. Ayrıca bunlar sadece gelişmiş ülkelerde geçerlidir. Almanya, Kanada ve ABD gibi ülkeler akademisyenlerin maaş konusunda şanslı olduğu ülkelerdir.

Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki maaşlar ise çok daha düşüktür. Örneğin; Türkiye’deki akademisyen maaşlarına dolar (USD) cinsinden bakıldığında yıllık maaşların 12.000 $ ile 18.000 $ arasında olduğu görülür.

Akademisyen Psikolog Maaşı 2023

Psikolog olarak akademisyenlik yapmak isteyenlerin ortalama maaşları 12 bin lira civarında oluyor. Psikoloğun görev yaptığı pozisyon, unvanı ve benzeri özelliklerine göre burada belirtilen rakam artabilir veya azabilir. Akademik personel olarak görev yapmayı tercih etmeyen psikologlar açtıkları özel kliniklerde çok daha yüksek rakamlar kazanabiliyor.

Profesör unvanına sahip bir psikolog tek bir seans için yüksek rakamlar alıyor. Aylık kazanca bakıldığında üniversite kadrolarında alınan birkaç katının kazanıldığı görülüyor.

Akademisyen Ne Kadar Maaş Alır
Akademisyen Ne Kadar Maaş Alır

Tıp Akademisyen Maaşları 2023

Türkiye’de akademisyenler arasında en yüksek maaş alan kesim tıp dalında görev yapanlar oluyor. Bu alanda akademisyen maaşları ortalama 15 bin lira civarında oluyor. Tıp doktorlarının akademik kariyeri tercih etmeleri durumunda diğer akademisyenlere göre daha fazla kazandıkları biliniyor.

Tıp akademisyenleri hem tıp fakültesinde ders veriyor, hem de doktor olarak görev yapıyor. Buna bağlı olarak alınan maaşlar 16.000 TL seviyesinin üzerine dahi rahatlıkla çıkabiliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu