Özel Sektör Maaşları

Dedektif Maaşları

Dedektif maaşları ne kadardır? Dedektif nasıl olunur? Dedektif ne iş yapar? Konuya ilişkin merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dedektif Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Dedektif maaşları, 7.500 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor. Alınan maaşlar; BES kesintisi, AGİ, kıdem, derece, hizmet yılı ve deneyim gibi unsurlara bağlı olarak değişiyor. Dedektifler, devlet kadrolarında görev yapabildiği gibi özelde de görev yapabilir.

Dedektif Maaşları Ne Kadar
Dedektif Maaşları Ne Kadar

Devlette görev yapan dedektiflerin maaşları ortalama 7.000 TL’dir. Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde görev yapan dedektifler kıdem ve dereceye göre farklı seviyede maaş alabilir. Ayrıca aile ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler sayesinde maaşlar biraz daha yükselebilir.

Özel dedektifler ise farklı seviyelerde maaş alabilir. Bu noktada herhangi bir standart yok. Ancak ortalama maaşlar 7.000 TL ile 17.000 TL arasındadır. Kendini geliştiren ve gerçekten bu alanda iyi olan özel dedektifler çok daha yüksek rakamlar kazanabilir. Öyle ki; aylık 150.000 TL’den fazla kazanan özel dedektifler dahi var.

Dedektifler, herhangi bir konuda detaylı araştırmalar yapan, şüpheli durumları açığa çıkarmak için çaba gösteren ve hukuki deliller toplayan uzmanlardır. Profesyonellik gerektiren dedektiflik, gizli polis olarak da kullanılır. Ancak dedektiflerin tamamı polis değildir. Bu mesleği özelde yapanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Dedektiflerin en önemli özellikleri gizliliği sağlamalarıdır. En ufak bir şüphe uyandırmadan araştırmalar yapan dedektifler ilgili konu hakkında bilgi ve delil toplar. Kendi içinde özel ve resmi dedektif olarak ikiye ayrılır. Resmi dedektifler sizin de tahmin edebileceğiniz gibi devlet kadrolarında görev yapan polisler, askerler ve istihbarat elemanlarıdır.

Resmi dedektifler, şüpheli olayları açığa çıkarmak ve terör olayları gibi istenmeyen durumları engellemek için görev yapar. Buna karşın özel dedektifler ise belli bir ücret karşılığında istenen konuda araştırma yapar. Özel dedektiflerin resmi bir sıfatları bulunmaz.

Amerika Dedektif Maaşları 2023

ABD dedektif maaşları 50.000 $ ile 70.000 $ arasında değişmektedir. Burada yer alan rakamlar, yıllık maaştır. Dedektiflerin nitelikleri ve donanımlarına bağlı olarak daha yüksek seviyede maaş almaları da mümkündür.

Amerika, çok fazla dedektifin görev yaptığı bir ülkedir. Devlet kadrolarında çok sayıda dedektif olduğu gibi özel dedektif olarak görev yapanların sayısı da fazladır. Ülkedeki en popüler mesleklerden birisi olan dedektifliğin yıllık kazancı da yüksektir. Amerika’da resmi dedektifler adli olaylarla ilgilenirken, özel dedektifler ise ücret karşılığında farklı konularda araştırma yapabilir.

Özel dedektifler; araştırma yapan ve farklı konularda delil toplayan profesyoneller olarak tanımlanabilir. Özel dedektif olmak için adayların yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaz. Ancak bu alanda gerçekten iyi olmak isteyenlerin sosyoloji ve psikoloji bölümlerini bitirmeleri önemlidir. Böylece toplum yapısı ve insan psikolojisi hakkında bilgi edinilir. İlgili bilgiler ise işinizde iyi olmanızı sağlayacaktır.

Özel dedektiflik yapabilmek için adayların ilgili dedektiflik sertifikalarına sahip olmak gibi bir şartı yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartın sağlanmasının ardından insanların bu alandaki ihtiyaçlarına cevap vermek için faaliyet gösterebilir.

Tekrar vurgulamak gerekirse özel dedektiflerin resmi bir sıfatı yoktur. Şüphe duyulan alanlarda araştırmalar yapan ve delil toplayan dedektifler bunu yaparken insanların kişisel bilgilerine habersiz erişmemelidir. Aksi durumda suç işlemiş olurlar. Özel dedektif kişilerin hukuki veya hukuki olmayan alanlardaki ihtiyaçlarına cevap vermek için faaliyet gösterir. Bunu yaparken de ilgili mevzuata göre hareket eder.

İlginizi çekebilir: komiser maaşı

İlginizi çekebilir: polis nasıl olunur

Polis Dedektifi Maaşları 2023

Polis dedektifi maaşı 8.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Polis dedektifleri memur olarak kabul edildikleri için kıdem, derece, BES kesintisi ve benzeri unsulara göre maaşları farklılık gösteriyor. Göreve yeni başlayan bir polis dedektifi 8.000 TL civarında maaş alıyor. Buna karşın deneyimli bir polis dedektifi ise 9.000 TL üzerinde maaş alıyor. Ayrıca ek ödemeler ile birlikte bu rakam biraz daha yükseliyor.

Dedektif olmak isteyenlerin öncelikle resmi mi, yoksa özel dedektif mi olmak istediğine karar vermesi gerekiyor. Çünkü her ikisi için izlenecek yol farklıdır. Resmi dedektif olmak için adayların öncelikle bazı şartları sağlaması gerekiyor. Sağlanması gereken şartlar genel olarak şunlardır:

  • C. vatandaşı olma
  • En az 2 yıl polislik yapma
  • Gelen emir ve talimatlara ilişkin rapor yazma yeterliliği bulunma
  • Sorumluluk sahibi olma
  • Disiplinli çalışma
  • Sabırlı çalışabilme
  • Yüksek problem çözme becerisi
  • Fiziksel olarak bu meslek için uygun olma
  • Soğukkanlı olma

Bu şartları sağlayan adaylar resmi dedektif olabilir. Yapılacak alımlara başvuruda bulunan adaylar sözlü sınava alınır. Yapılan sınavı başarı ile tamamlayanlar resmi dedektif olarak göreve başlar.

Resmi dedektifler; Emniyet Genel Müdürlüğü, Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TSK ve MİT gibi önemli devlet kurumları içerisinde yer alabilir. İçinde bulunulacak kuruma göre alımlarda farklı şartlar istenebilir veya farklı prosedürler izlenebilir.

Dedektifler Aylık Maaş Ne Kadar Alıyor?

Dedektifler 7.500 TL ile 15.000 TL arasında maaş alıyor. Resmi dedektiflerin maaşları 8.000 TL ile 14.000 TL arasında değişir. Özel dedektif maaş seviyeleri ise oldukça değişkendir. Belli bir standart yoktur. Bazı özel dedektifler 10.000 TL üzerinde kazanırken, bazıları ise asgari ücret dahi kazanamayabilir.

Dedektif maaşlarının ne kadar olduğu konusu gibi çalışma saatleri konusu da merak ediliyor. Dedektiflerin çalışma saatleri, resmi ve özel olmak üzere iki farklı şekilde ele alınabilir. Resmi görevde olanların çalışma saatleri; 09.00 ile 17.00 arasıdır. Buna karşın bazen çalışma saatlerinde esnemeler olabilir. Özel dedektiflerin çalışma saatlerinde ise belli bir düzen yoktur. Ek olarak özel dedektifler çalışma saatlerini kendileri belirler.

Dedektif maaşları ile ilgili verilen rakamlar ortalama olup farklı etkenlere göre değişebilir. Bilgi sahibi olmanız için paylaşılan bu rakamların değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu