Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Bilgisayar İşletmeni Maaşı 2022 ve Görevleri Nelerdir?

Bilgisayar işletmeni maaşı ne kadar, bilgisayar işletmeni ne iş yapar, bilgisayar işletmeni nasıl olunur? Bilgisayar işletmenliği hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda mevcut.

Bilgisayar İşletmeni Nedir? Kime Denir

Bilgisayar işletmenliği günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alıyor. Kamu kurumlarında ve zaman zaman özel sektörde çalışabilen bu meslek grubu bilgisayar teknolojisinin hayatımıza iyice girmesiyle birlikte en değerli meslek grupları arasındaki yerini almıştır.

Bilgisayar işletmenleri başta kamuda olmak üzere her sektörde iş bulabilen kişilerdir. Bu kişiler bilgisayar ve bilgisayara bağlı araç gereçlerin doğru bir şekilde çalışmalarını sağlamaktan, gerekli bakım ve onarım işlemlerini yapmaktan sorumludur.

bilgisayar işletmeni maaşı ve görevleri
bilgisayar işletmeni maaşı ve görevleri

Bilgisayar İşletmeni Görevleri

Bilgisayar işletmeninin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Sorumluluğu altında olan bilgisayarların ve donanımlarının çalışır vaziyette olmasını sağlamak
  • Ortaya çıkan sistem arızlarını onarmak
  • Veri girişi yapmak
  • Üst pozisyonlarında bulunan kamu personel ve yöneticilerin verdiği diğer işlemleri yerine getirmek
  • Çeşitli konular hakkında sunum hazırlamak
  • Bilgisayar donanımlarının güncel halde kullanılmasını sağlamak

Bilgisayar İşletmeni Olmak İçin Hangi Bölüm?

Bilgisayar işletmeni olarak çalışmak için belirli bir bölümü okumak gerekmiyor. Bilgisayar işletmeni olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması yeterlidir.

Bilgisayar işletmeni olmak isteyen kişiler öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay almış eğitim kurumlarında eğitim almalıdır. Bu eğitimler bilgisayar işletmenliği eğitimi olarak geçiyor. Adaylar bu eğitimi aldıktan sonra sözlü ve yazılı şeklinde iki sınava girer. Adayların bu sınavların ikisinden de en az 45 puan alması gerekir.

Eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler kamuda çalışmak istiyorlarsa KPSS sınavına girip en az 70 puan ve üzeri puan almalıdır. Bu koşulu da yerine getiren kişiler ilgili kurumlar tarafından açılan ilanlara başvuru yapabilir ve onay verilirse bilgisayar işletmeni olarak çalışmayı hak kazanabilir. KPSS sınavı ile atanan bilgisayar işletmenleri 657 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösterirler.

İlginizi çekebilir: bilgisayar programcılığı maaş

Bilgisayar İşletmeni Önü Açık Mı?

Bilgisayar işletmenlerine olan ihtiyaç günden güne artış gösteriyor. Kurum ve kuruluşlardaki bütün işlemlerin dijital ortama geçmesiyle birlikte her yıl bilgisayar işletmenleri için açılan ilanların sayısı artıyor.

Hal böyle olunca bilgisayar işletmenliği önü açık olan mesleklerden biri haline geldi. Başta kamu olmak üzere birçok sektörde kolaylıkla iş bulabilirler.

bilgisayar işletmeni maaşı ne kadar
bilgisayar işletmeni maaşı ne kadar

Bilgisayar İşletmeni Maaşı 2022 Güncel

Bilgisayar işletmeni maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için hepkredi.com olarak bilgisayar işletmenlerinin maaşlarını inceledik.

Bilgisayar işletmenlerinin ortalama maaşları 6 bin 500 TL civarında. Bilgisayar işletmeni maaşları kamuda 5 bin 500 ila 6 bin 500 TL aralığında iken özel sektörde asgari ücretten başlıyor ve 10 bin TL’ye kadar yükseliyor. Eğer kişi aynı zamanda bilgi birikimini kullanarak freelancer olarak da çalışırsa aylık kazancını %50’ye kadar arttırabilir.

Bilgisayar işletmeni maaşı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Eğer kamu ve özel sektörde iş arıyorsanız ve maaşlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: veri hazırlama ve kontrol işletmeni maaşı

https://www.youtube.com/watch?v=0wiNm7RINlA

Bilgisayar işletmeni ne kadar maaş alır?

Bilgisayar işletmenleri ortalama 6 bin 500 TL kadar maaş alır.

Bilgisayar işletmeni nerede çalışır?

Bilgisayar işletmenleri kamu ve özel sektörde çalışır.

Bilgisayar işletmeni memuru nasıl olunur?

Bilgisayar işletmenleri MEB onaylı kurslar tarafından sertifika aldıktan sonra KPSS sınavına girerek atanırlar.

Kamuda bilgisayar işletmeni ne iş yapar?

Bilgisayar işletmenleri bilgisayarların ve bileşenlerinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bilgisayar işletmeni ne kadar maaş alır?

Bilgisayar işletmenleri ortalama 6 bin 500 TL kadar maaş alır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu