Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Fizyoterapist Maaşları 2022, Devlette, Yurtdışında

Fizyoterapist maaşları ne kadar? Fizyoterapist ne iş yapar? Fizyoterapist maaşı ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizyoterapist maaşları, devlette 7.500 TL ile 9.000 TL arasında iken, özel sektörde ise 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan yer, deneyim, eğitim seviyesi, kıdem ve derece gibi unsurlar maaşların farklılık göstermesine neden oluyor.

Özel sektörde çalışan fizyoterapistlerin maaşları daha değişken oluyor. Burada görev yapılan hastanenin fiyat politikası ve fizyoterapistin deneyimi büyük bir önem taşıyor. Yeni mezun olan bir fizyoterapist, asgari ücret seviyesinde maaş alıyor. Buna karşın deneyimli, kendisini geliştirmiş ve alanında başarılı olan bir fizyoterapist ise 10.000 TL’nin üzerinde maaş alabiliyor. Özel sektörde bu kadar yüksek maaş farklılıkları bulunuyor.

Fizyoterapist Maaşları ne kadar
Fizyoterapist Maaşları ne kadar

Devlet hastanesinde görev yapanlar arasındaki maaş farkları ise daha makul seviyededir. Devlette görev yapan fizyoterapistlerin maaşlarını medeni hal, BES kesintisi, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlar etkiliyor. Hizmet yıllarına bağlı olarak maaşlarda önemli bir artış meydana geliyor.

Fizyoterapist Maaş Ne Kadar

Fizyoterapist maaş, asgari ücret ile 11.000 TL arasında oluyor. Uzmanın görev yaptığı yerin devlet hastanesi veya özel hastane olması en önemli unsurlardan birisidir. Bunun yanında maaşları etkileyen farklı unsurlar da bulunuyor.

Fizyoterapist, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına verilen genel isimdir. Görevi ise adından da anlaşılacağı gibi hareket etmede zorlanan hastaların fizik tedavi ile desteklenmesidir. Uygulanan bir tedavi sonrasında hareketsiz kalan eklemlerin yeniden hareketlendirilmesini ve güçlendirilmesini sağlarlar. Veya farklı nedenlerden dolayı iskelet kas sistemindeki ağrıların ve sorunların tedavisine yönelik yöntemler kullanırlar.

Fizyoterapistler, sahip oldukları aletler ile insanların sorunlarını kısa sürede çözerler. Normalde ameliyat önerilen bir hastanın fizik tedavi ile tamamen düzelmesi dahi mümkün olabilir. İşte böylesine önemli bir işlevi olan fizik tedavi, fizyoterapistler tarafından uygulanan bir tedavidir.

İlginizi çekebilir: yaşlı bakımevi fiyatları

İlginizi çekebilir: evde fizik tedavi ücretleri

Fizyoterapist Maaşı Arttı Mı?

Fizyoterapist maaşı, farklı unsurlara bağlı olarak değişiyor. Bu noktada net rakamlardan bahsetmek oldukça zordur. Devlet ve özel sektör maaşları arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Hatta özel sektörde dahi maaşlar arasında önemli farklılıklar bulunur. Bazıları asgari ücretin biraz üzerinde maaş alırken bazıları ise 15.000 TL seviyelerinde maaş alabilir.

Devlette Fizyoterapist Maaşları 2022

Devlette fizyoterapist maaşları, kıdem ve dereceye göre farklılık gösteriyor. Ancak devlette fizyoterapist olarak görev yapan uzmanlar, 8.000 TL ile 9.000 TL arasında maaş alıyorlar. Bunun yanında döner sermaye ve benzeri ek ödemelerle maaşları daha da yükselir.

Tedavi programlarının önemli bir yerinde bulunan fizyoterapistler özellikle son yıllarda dikkat çekmeye başladı. Daha önceki dönemlerde devlet hastanelerinde sınırlı sayıda fizyoterapist bulunurken günümüzde ise durum tamamen değişmiştir. Artık ilçe hastanelerinde dahi fizyoterapist bulmak mümkün oluyor. Hatta sadece bu alanda hizmet veren sağlık kurumları dahi bulunuyor.

Yeni Başlayan Fizyoterapist Ne Kadar Maaş Alır 2022

Yeni başlayan fizyoterapist maaşı ne kadar sorusunun cevabı görev yapılan kuruma ve deneyime göre değişiyor. Örneğin; mesleğe yeni başlayan bir fizyoterapist asgari ücret seviyesinde maaş alıyor. Ancak uzmanlığı ve deneyimi arttıkça aldığı maaş da yükseliyor. Özel hastanede çalışanlar ise kurumu tarafından benimsenen maaş politikasına uygun düzeyde maaş alıyorlar. Dolayısıyla bu alanda ciddi anlamda farklılıklar bulunuyor.

Fizyoterapistler, normal mesai saatleri içerisinde hizmet verirler. Hastanedeki görevleri saat 08.00’de başlayan uzmanlar, akşam saat 17.00’ye kadar hastanede kalırlar. Özel hastanelerde ise çalışma saatleri daha farklı olabilir.

Çalışma alanları içerisinde özel aletler ve teknolojik cihazlar bulunuyor. Bunlar sayesinde hastaların sorunlarını daha etkili bir şekilde çözerler. Tedavide uyguladıkları genel yöntem ise ilgili bölgenin özel aletlerle ısıtılması ve daha sonra buradaki kasların çalıştırılması şeklindedir. Isınan kaslar, daha rahat bir şekilde hareket eder. Böylece hastalar, normalde yapamadıkları hareketleri yapmaya başlar. Kademeli olarak yaptırılan egzersizlerin zorluğu artar.

devlette ve özelde Fizyoterapist Maaşları
devlette ve özelde Fizyoterapist Maaşları

Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar

Yurtdışında fizyoterapist maaşları, 2.500 $ ile 5.000 $ arasında değişiklik gösteriyor. Net maaş, ülkelere göre farklılık gösteriyor. ABD’de ortalama maaşlar 3.000 $ seviyesinde iken, Almanya’da ise 3.500 € seviyelerindedir. Gelişmiş ülkelerin aksine gelişmekte olan ülkelerde maaşlar daha düşüktür.

Ülkelerin refah seviyeleri yükseldikçe fizyoterapist maaşları da aynı şekilde artıyor. Türkiye’deki fizyoterapist maaşlarına döviz cinsinden bakıldığında gelişmiş ülkelerden geride olduğu görülüyor.

Fizyoterapist maaşları ile ilgili genel bilgiler bu şekildedir. Ancak sizlerle paylaşılan rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Maaş seviyeleri, ortalama olarak verilmiştir ve farklı unsurlara bağlı olarak bunlar değişebilir. Maaşlara ilişkin net rakamlar vermek mümkün değildir. Bundan dolayı sizlerle paylaşılan rakamların değişebileceğini unutmayın.

Fizyoterapistler devlette ne kadar maaş alıyor?

Devlet bünyesindeki fizyoterapist maaşları görev süresine göre değişiyor. Kamuda çalışan fizyoterapistler 1 yıldan düşük ise 4.540 TL, 2 yıl ve üzerinde ise 4.544 TL, 3 yıl ve üzeri ise 4.558 TL maaş alırlar.

Fizyoterapistler döner sermaye alır mı?

Fizyoterapistler 1300 TL olan döner sermayeden faydalanırlar. Bu sebeple maaşları 4.540 TL’den başlamaktadır.

2 yıllık fizyoterapi ne kadar maaş alır?

2 yıllık fizyoterapi mezunu başlangıçta 4.540 TL maaş alır.

Fizyoterapistler nöbet tutuyor mu?

Fizyoterapistler nöbet tutmakla mükellef olan memur statüsündedir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu