Emlak

Mortgage Nedir? Mortgage Hesaplama

Kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlayan Mortgage nedir? Son dönemlerde yeni bir konut sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği Mortgage ile ilgili tüm detaylar.

Mortgage; başta konut olmak üzere işyeri ve arsa alımlarında taşınmazın ipotek edilerek verildiği bir kredi türüdür. Ülkemizde 2007 yılından önce konut kredisi ve mortgage kredisi farklı özellikler taşır iken yasa ile birlikte konut kredisi kaldırılarak mortgage kredisi ile birleştirildi. Mortgage kredisi ile birlikte bankaların sunduğu 5 yıla kadar olan vade artık maksimum 30 yıldır.

Daha rahat bir şekilde ev, iş yeri ve arsa almanızı sağlayacak olan Mortgage kredisi için detaylı ödeme planı yapmanız gerekiyor. Bu konuda özellikle bankalar Mortgage kredisi için çeşitli danışmanlara yer veriyor. Uzun süreli kredilerde ödeme planının aksaması ipotek edilen taşınmazın kaybedilmesi ile sonuçlanıyor.

Mortgage Nedir, Mortgage Kredisi Ne Anlama Gelir

Yatırım amaçlı ve kullanım amaçlı almak istediğiniz ev, iş yeri ve arsalar için Mortgage kredisi çekebilirsiniz. Mortgage kredisinin temel amacı düşük faiz ve yüksek vade sunar iken sahibi olmak istediğiniz taşınmaza ipotek koyulmasına dayanıyor.

Türkiye’de 2007 yılından itibaren konut kredisi ile Mortgage kredisi birleştirilerek sunulmaya başlandı. Bununla birlikte pek çok farklı avantaj da bankalar tarafından sunuluyor. Bu avantajlar Mortgage kredisi şartlarını karşılayanlar tarafından oldukça fayda sağlıyor.

Bankalar Mortgage kredisi verir iken faiz oranlarını müşteri durumuna göre belirliyor. Kişiye göre değişecek olan faiz oranlarında kredi notu etken olarak ele alınıyor.

mortgage nedir
mortgage nedir

Mortgage Kredisi Nasıl Çekilir?

Mortgage kredisinde kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız öncelikle satın almak istediğiniz evin krediye uygunluğu sorgulanmalıdır. Bankaların kredi için uygun olmayacak olan konut veya diğer taşınmazlara kredi vermesi BBDK tarafından yasaklanmıştır. Satın almak istediğiniz evi tespit ettikten sonra bu sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor.

Mortgage’den faydalanmak isteyenler için kredi uygun raporu sadece yetkili ekspertiz tarafından veriliyor. Bu raporu almak için bankadan ekspertiz talep edebilir veya özel ekspertiz firmalarından kendinizde hazırlatabilirsiniz.

Mortgage kredi başvurusu yapar iken konut değerinin %10 kısmını peşinat olarak ödemeniz gerekiyor. Kredi tutarı kalan %90 kısmına veriliyor. Evin kredi tutarı ise alacağınız ekspertiz raporunda belirleniyor.

Ayrıca, konut kredisi erteleme adlı içeriğimizi de incelemenizi öneriyoruz.

Mortgage nedir , kredisi çekecek olanlar için diğer önemli etken ise kredi notudur. Eğer bankalar ile çalışmalarınızda kredi notunuz düşük ise Mortgage kredisinden yararlanamazsınız. Bankalar kredi notlarına dikkat ettiği için başvuru öncesinde öğrenmeli ve iyileştirmelisiniz.

Mortgage nedir
Mortgage nedir

Mortgage Kredisi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Mortgage kredisinden yararlanmak istiyorsanız bankalara aşağıdaki evrakları sunmalısınız;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • İkametgah Belgesi
  • Maaş Bordrosu veya Vergi Levhası
  • Kat Mülkiyet Tapusu

Mortgage Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Mortgage kredisi çeken veya çekecek olanlar için bazı sorulara yanıt vermek istiyoruz.

Mortgage kredisi devam ederken taşınmaz satılır mı?

Hayır. Mortgage kredisi devam ettiği süre boyunca taşınmaz size ait olmamaktadır. Banka tarafından Mortgage kredisinde taşınmaz ipoteklediği için ortak oluyorsunuz.

Mortgage kredisi ödenmezse ne olur?

Mortgage ödeme planına uyulmaması ve borcun ödenmemesi durumunda banka hakları oldukça ağır ve nettir. Öncelikle Mortgage kredisi çekerken size kefil olan kişiden ödeme talep ederler. Eğer kefil olan kişi de Mortgage kredisine ödeme yapmaz ise taşınmaz üzerindeki banka hakları devreye girmektedir. Yasal olarak taşınmaz için ödediğiniz tutar sizlere çeşitli kesintiler ile iade edilir ve taşınmaz bankaya devir olur.

Mortgage faizleri sabit mi?

Hayır. Mortgage için verilmekte olan faiz oranları banka ve kişinin geçmişine göre değişiklik gösteriyor. Dönem dönem Mortgage ile ilgili faiz kampanyaları bankalarda yer alıyor.

Mortgage Ödeme Hesaplama ve Plan Seçimi Nasıl Yapılır?

Mortgage kredisi çeker iken dikkat etmeniz gereken nokta uygun ödeme planını seçmektir. Uzun vadeden alacağınız Mortgage kredisi için vade boyunca bu plana sadık kalmalısınız. Mortgage, geri ödemelerle ilgili katı şartları olan bir kredi türüdür. Kredinin mevcut ödeme planı içerisinde aksatılması durumunda %30’a varan gecikme faizi uygulanıyor.

Mortgage ödeme hesaplaması yapar iken mevcut finansal durumunuzu ve ileri dönemi göz önüne almalısınız. İki kez arka arkaya kredi aksatılmasında banka borcu hemen kapatmanızı talep edecektir. Bu durumlar Mortgage kredisindeki en önemli durumdur ve sonrasında yasal takip süreci işler.

Mortgage hesaplaması yapar iken geri ödemelerle birlikte peşinat ve diğer taşınmaz masraflarını da içine dahil etmelisiniz. Taşınmazın tapu harcı ve diğer giderlerini de hesap ederek ödeme planını şekillendirmelisiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu