Emlak

DASK Açılımı Nedir? Zorunlu Mu? 2000’den Beri

DASK açılımı nedir sorusu son dönemlerde özellikle zorunlu olmasından dolayı vatandaşların aklına takılıyor. Türkiye’de özellikle deprem bölgelerinin yoğunlaşması ile birlikte yıllardır zorunlu olarak gerçekleştirilen DASK; Doğal Afet Sigortaları Kurumu kısaltmasıdır.

DASK Açılımı Nedir?

Türkiye’de 2000 yılında kurulan ve bu tarihten itibaren yürürlüğe giren bir kamu kuruluşu olan DASK, zorunlu deprem sigortasının yapılması, kontrolü ve yürütülmesi ile ilgilenmeyi üstleniyor. Çünkü DASK, Türkiye’de konut sahibi olanların 2000 yılından itibaren sahip olmaları gereken bir poliçedir.

Bu poliçe olmadan konut almak-satmak, abonelikler ve diğer tüm işlemlerin yapılması mümkün değildir.

dask açılımı nedir
dask açılımı nedir

DASK Nedir?

DASK; zorunlu deprem sigortasıdır. DASK yaptırarak vatandaşlar konutlarında deprem anında veya sonrasında meydana gelebilecek maddi hasarlar ile ilgili devlet güvencesi altına alıyor. DASK poliçesi ile ilgili bilinmesi gerekenlere madde madde değinmemiz gerekir ise;

  • Tüm sigorta türlerinden ayrı olarak devlet tarafından yasalar ile yapılması zorunlu olan bir sigortadır.
  • DASK sigortası, her yıl düzenli olarak yenilenmesi mecburi bir sigortadır.
  • Doğalgaz, su, elektrik ve diğer tüm abonelikler ve konut ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için yapılması zorunlu olmak ile birlikte primlerinin de düzenli olarak ödenmesi gerekiyor.
  • DASK yaptırarak binada deprem sırasında veya sonrasında meydana gelen ve hatta depremden kaynaklanan yangın ve yer kayması gibi doğal afetlerden oluşan hasarları da kapsamasını sağlayabilirsiniz.
  • Sigortayı yaptıracağınız zaman ve her yıl düzenli olarak yenilenmesinde metrekare üzerinden binanın değeri belirlenmektedir.
  • Bu sigortadaki primler her yıl kurum tarafından bölgesel riskler ve diğer etkenler ile birlikte güncellenir.
dask açılımı nedir
dask açılımı nedir

Doğal Afet Sigortaları Ne Zaman Başladı?

DASK; Türkiye’de 2000 yılında “ Deprem Geçecek Hayat Devam Edecek “ sloganı ile devlet tarafından kurulan bir kamu kuruluşudur.

Ayrıca, apartman yöneticisi nasıl seçilir adlı yazımızı da incelemenizi öneririz.

Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?

Tüm konutlar için zorunluluğu olan DASK poliçesi, konut sahipleri tarafından her yıl zorunlu olarak yenilenmelidir. Son olarak, DASK poliçesinin yenilenmemesi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu