Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Elektrik Teknisyeni Maaşları 2022 Ne Kadar

Elektrik teknisyeni maaşları ne kadar? Nasıl elektrik teknisyeni olunur? Elektrik teknisyeni olmak zor mu? Elektrik teknisyeni ne iş yapar? Bütün bu soruların cevaplarını ve elektrik teknisyeni maaşları konusundaki diğer detayları sizler için derledik.

Elektrik Teknisyeni Maaşları 2022

Elektrik teknisyeni maaşları; en düşük 5.000 TL, en yüksek ise 7.500 TL’dir. Ancak burada bahsedilen rakamlar, teknisyenin görev yaptığı kuruma ve deneyimine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Elektrik teknisyenleri; elektrik sistemlerini kontrol etme, kontroller sırasında tespit edilen arızaları giderme ve benzeri görevlere sahiptir. Bu görevleri nedeniyle kamu ve özel sektörde iş imkanları bulunuyor. Kamuda elektrik teknisyenleri, teknik hizmetler sınıfında istihdam edilirler. 10/2 derecesinden göreve başlayan teknisyenler görev sürelerine bağlı olarak derece ve kıdem olarak yükselirler.

Elektrik Teknisyeni Maaşları
Elektrik Teknisyeni Maaşları

Özel sektörde ise elektrik teknisyenlerinin iş imkanları oldukça fazladır. Elektriğin günümüzde hemen her alanda kullanılması, elektrikle ilgili ihtiyaçların sürekli artış göstermesine neden oluyor. Bu durum ise elektrik teknisyenleri için iş imkanları anlamına geliyor.

Elektrik teknisyeni maaşları kadar teknisyenlerin ne iş yaptıkları da merak ediliyor. Elektrik teknisyeni görevleri şunlardır;

  • Elektrik hakkındaki teknik planları incelemek ve yorumlamak,
  • Elektrik pano montaj ve kurulumuna dair işlemleri yapmak,
  • Yapılacak işlere ilişkin talimatlara uymak,
  • Elektrikle ilgili sorunları araştırmak ve tespit edilen arızaları gidermek,
  • Elektrik sistemlerinin kalite standartlarına uygun hale getirilmesi,
  • Elektrik arızalarına ilişkin bilgileri ilgili birimlere iletmek.

Elektrik teknisyeni olmak için elektrik bölümünden mezun olmak yeterlidir. Ancak mesleki gelişim için belli alanlarda staj yapılmalıdır. Böylece ilgili kişi kendisini geliştirir ve mesleki deneyim kazanır.

İlginizi çekebilir: elektrik aboneliği açtırma başvurusu

İlginizi çekebilir: İzmir Gediz Elektrik fatura ödeme kredi kartı ile nasıl yapılır

Elektrik Elektronik Teknisyeni Maaşı 2022

Elektrik elektronik teknisyeni maaşı, ortalama 5.500 TL’dir. Ancak bu rakamı etkileyen farklı unsurlar bulunuyor. Özellikle özel sektör çalışanları için deneyim ve görev yapılan kurumun genel maaş politikası büyük önem taşıyor. Bu noktada deneyimli elektrik elektronik teknisyenleri yüksek maaşlar alırken, yeni başlayan teknisyenler ise genellikle asgari ücret alıyorlar.

Özel sektörde iş bulmak için İŞKUR il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Örneğin; İstanbul’da ikamet ediyor ve elektrik teknisyeniyseniz, Türkiye İş Kurumu İstanbul il müdürlüğüne başvuru yapın. Uygun bir işveren olması durumunda kurum tarafından size gerekli bilgilendirme yapılıyor.

Elektrik elektronik teknisyeni görevleri ise genel olarak şu şekildedir;

  • Ünitelerden gelen arıza bildirimlerinin alınması durumunda arızaların giderilmesi için gerekli hazırlıkların yapılması. Hazırlıklardan sonra arıza bölgesine gitmek ve arızanın nedeni tespit etmek. Son olarak da arızanın giderilmesini sağlamak.
  • Arızaların giderilmesi sürecinde gerekli önlemleri almak.
  • Arızalı parçayı net olarak tespit etmek için gerekli kontrolleri ayrıntılı olarak yapmak.
  • Arızanın giderilmesinin ardından sistemin sorunsuz olarak çalıştığından emin olmak.

Hastane Elektrik Teknisyeni Maaşları 2022

Hastane elektrik teknisyeni maaşları ortalama olarak 4.500 TL’dir. Ancak maaşlar görev yapılan yer ve deneyim gibi unsulara göre değişir. Bundan dolayı maaşları hakkında net bir rakamdan bahsetmek zordur.

Hastane elektrik teknisyenleri hastanelerdeki elektrik ve elektronikle ilgili işlemlerin takibini yaparlar. Genel olarak hastanede bulunan tıbbi cihazların sorunsuz bir şekilde çalışmasından sorumludurlar. Ancak zaman zaman elektrikle ilgili olan benzeri işleri de yaparlar.

Hastane elektrik teknisyenleri, kamuda ve özel sektörde görev yapabilir. Kamudaki ortalama maaş 4.500 TL’dir. Özel sektörde ise hastane teknisyenleri 3.000 TL ile 5.000 TL arasında maaş alıyor.

Elektrik Teknisyeni Maaşları Ne Kadar
Elektrik Teknisyeni Maaşları Ne Kadar

BOTAŞ Elektrik Teknisyeni Maaşı 2022

BOTAŞ elektrik teknisyeni maaşı, ortalama 5.000 TL’dir. Ancak bu rakamın haricinde deneyim, yabancı dil gibi unsurlar maaşların artmasına neden oluyor. Bilindiği gibi BOTAŞ, petrol ve doğalgaz boru hattı işletmeciliği yapan bir kamu kurumudur. 2017 yılı sonrasında Türkiye Varlık Fonu’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Burada görev yapanlar ilgili yapılardaki elektrik tesisatı başta olmak üzere elektrik sistemlerinden sorumludurlar.

Elektrik Pano Teknisyeni Maaşları 2022

Elektrik pano teknisyeni maaşları, ortalama 6.000 TL’dir. Ancak burada da maaşlar farklı unsurlara göre değişiyor. Özel sektörde görev yapan elektrik teknikeri maaşı deneyime bağlı olarak 8.500 TL ve üzerinde olabilir. Aynı şekilde mesleğe yeni başlayanlar asgari ücret alabilir. Bundan dolayı elektrik teknisyeni maaşı ne kadar sorusunun özel sektörde net bir cevabı yoktur.

Elektrik teknisyeni mesleğine dair genel detaylar bu şekildedir. Alanında deneyimli bir elektrik teknisyeni maaşı Türkiye ortalamasının üzerinde olabilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu