Fiyatlar

Depolama Ücretleri

Depolama ücretleri ne kadar? Depolama nasıl yapılır? Depolama ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eşya Depolama Nasıl Yapılır?

Eşya depolama; eşyaların uygun bir depoya taşınması ve burada belli bir süre muhafaza edilmesi şeklinde bir işlemdir. Bu işlem günümüzde profesyonel firmalar tarafından veriliyor. Geçmişte amatör olarak da yapılan depolama günümüzün en önemli ihtiyaçlarından birisi haline geldi.

depolama ücretleri eşya, antrepo
depolama ücretleri eşya, antrepo

Eşyaların depolanması, dışarıdan bakıldığında basit bir işlem gibi görünebilir. Teorik olarak da kolaydır. Eşyaları topla ve bir depoya yerleştir şeklindeki işlemden ibarettir. Ancak pratiğe bakıldığında, sanıldığı kadar kolay olmadığı anlaşılır. Özellikle eşyaların güvenliğinin sağlanması ve taşıma sırasında hasar almalarının engellemesi hiç kolay değildir.

Eşya depolama, kendi içinde farklı aşamalar sonucunda yapılır. Bu aşamalar ve bunlara ilişkin genel bilgiler şu şekildedir;

·         Eşyaların Toplanması ve Paketlenmesi

Depolanacak eşyaların toplanması ve paketlenmesi, hizmeti veren şirket veya eşyaların sahipleri tarafından yapılabilir. Ancak kim yaparsa yapsın bunun belli standartlara göre yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Nihayetinde burada yapılan bir taşıma işlemi değil. Eşyalar paketlenirken uzun süre bir depoda kalacakları unutulmamalıdır. Nem ve benzeri unsurların eşyalara zarar verebileceği dikkate alınarak paketleme yapılmalıdır.

Ev eşyası veya ofis depolama yaparken, eşyaların paketlenmesi sırasında özel koliler ve benzer malzemeler kullanılmalıdır. Koliler, eşyaların dış darbelerden korunmasında etkili çözümler üretir. Bunun yanında depoya eşyaların etkili olarak yerleştirilmesine de imkan verir. Nihayetinde bu hizmeti ekonomik fiyatlarla alabilmek için eşyalar için olabildiğince küçük alanın kullanılması gerekiyor.

Paketleme yapılırken, eşyaların kırılma ihtimaline karşı patpat veya balonlu naylon olarak bilinen ambalaj malzemesi kullanılabilir. Bu malzeme alınan darbeleri emer ve eşyaların zarar görmesini engeller. Bunun yanında eşyaların depo içerisindeki nemden etkilenmesini de engeller.

·         Eşyaların Depoya Taşınması

Depolama sırasındaki bir diğer aşama ise eşyaların taşınmasıdır. Özenli bir şekilde toplanan ve paketlenen eşyaların nakliye aracına kadar sorunsuz bir şekilde taşınması gerekiyor. Burada profesyonellerin taşımayı yapması çok önemlidir. Nihayetinde eşyaların sadece kaldırılması değil, aynı zamanda taşınması da gerekiyor ve bu işlem, sanıldığı kadar kolay değildir.

Eşyaların taşınması için özel ekipmanlar kullanılabilir. Geçmişte sadece beden gücüne dayalı olarak bu işlem yapılıyordu. Günümüzde ise durum tamamen değişti ve artık eşyalar özel olarak geliştirilen ekipmanlardan da yardım alınarak taşınıyor. Bu noktada en etkili ekipman ise hiç şüphesiz asansörlerdir.

Asansörlü eşya taşıma ile eşyaların dar merdivenlerde zarar görmesi tamamen engelleniyor. Bunun yanında taşıma işlemi de hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Eşyaların taşınması için kullanılan asansörler iki veya daha yukarıdaki katlarda yer alan daireler ve ofisler için tercih ediliyor.

Depolama ücretleri, burada bahsedilen ekipmanların kullanımına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Profesyonel depolama hizmetlerinden yararlanmak, amatör hizmetlere göre biraz daha maliyetli olabilir. Ancak profesyonel hizmetler eşyaların güvenliğini tam olarak sağlar.

·         Eşyaların Depoya Yerleştirilmesi

Eşyaların depoya yerleştirilmesi profesyonellik gerektiren bir diğer işlemdir. Eşyalar, özel kolilerle depoya getirildikten sonra kırılma durumlarına göre özenli bir şekilde yerleştirilmelidir. beyaz eşyalar ve bazı mobilya türlerinin kırılma riskleri olmadığı için onlar altlara yerleştirilir. Diğerleri ise onlara zarar vermeyecek şekilde üst bölgelere yerleştirilebilir.

Eşyalar depoya yerleştirilmeden önce doğru deponun seçildiğinden emin olmak gerekiyor. Aksi halde eşyalar çok kısa bir süre sonra depo içerisinde zarar görmeye başlar. Üstelik bu durum fark edilmez ve eşyaları depodan almak istediğinizde büyük bir sürprizle karşılaşırsınız.

depolama ücretleri ne kadar
depolama ücretleri ne kadar

Depolama Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Depolama ücretleri, bu konuda en merak edilen hususlardan biridir. Eşya depolama ücretleri, eşyaların türüne ve miktarına bağlı olarak değişiyor. Ücret hesabı yapılırken KDV de ekleniyor ve ücret genellikle TL + KDV şeklinde müşterilere sunuluyor.

Eşyaların depolanmasına ilişkin maliyetler; deponun bulunduğu il, eşyası taşınacak ev veya ofisin konumu, eşya miktarı ve benzeri hususlara göre farklılık gösteriyor. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net bir bilgi vermek çok doğru olmaz. İstanbul eşya depolama fiyatları ile Ankara’daki fiyatların aynı olması beklenemez.

Maliyetleri etkileyen en önemli hususlardan biri de tercih edilecek deponun büyüklüğüdür. Depo ne kadar büyük olursa, maliyetler de o kadar yüksek olur. Bundan dolayı eşyaların miktarına göre en uygun büyüklükteki deponun tercih edilmesi gerekiyor. Tercih edeceğiniz depo çok küçük ve çok büyük olmamalıdır. Eşyalarınızı tam alacak kadar olması maliyetin optimum seviyeye gelmesi adına önemlidir.

Ev eşya depolaması için ne kadar ödeme yapacağınızı öğrenmek için depolama şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Şirketler, eşyalarınızın miktarına bağlı olarak fiyat teklifi verir. Alacağınız teklifler arasından size uygun olanı tercih edebilir ve eşyalarınızı güvenli bir şekilde depoya kaldırabilirsiniz.

Depolama Ücretleri Nelere Göre Değişir?

Depolama ücretleri, farklı unsurlara göre değişkenlik gösterir. Buradaki fiyat bilgisi, en fazla hizmet kalitesinden etkilenir. Bir hizmet ne kadar kaliteli ise maliyetler de o kadar yüksek olur. Eşyaları taşıyanların profesyonel olması, paketlemenin profesyonel olarak yapılması ve depo alanlarının kaliteli olması, maliyetleri yükseltir. Buna karşın eşya güvenliğini ise üst seviyelere kadar çıkarır.

Depolama konusunda firma seçimi yaparken her zaman hizmet kalitesine odaklanmanız gerekiyor. Alanında uzman olmayan ve kaliteli depolama alanları kullanmayan firmalar, daha düşük rakama bu hizmeti verebilir. Ancak bu tür firmalar eşya güvenliğini istenen düzeyde karşılayamaz. Bu durum ise eşyalarınızın zarar görme riskinin artmasına neden olur.

Depolama ücretleri ile ilgili genel hususlar bu şekildedir. Ülkemizde bu işi profesyonel olarak yapan firma sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bunlardan birisini tercih ederek eşyalarınızı güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu