Kredi Kartı

Teminatlı Kredi Kartı Ne Demek, Başvurusu

Teminatlı kredi kartı ne demektir? Teminatlı kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Bloke teminatlı kredi kartı kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Teminatlı kredi kartı ile ilgili olan bu soruların yanıtlarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Teminatlı Kredi Kartı Ne Demek?

Teminatlı kredi kartı, alınacak kredi kartı için ilgili bankaya teminat verilen kredi kartı türlerine verilen isimdir. Bankaya teminat vermek için öncelikle bir hesap açılması ve bu hesaba da, kredi kartı limitinden yüksek bir miktarın yatırılması gerekiyor.

Teminatlı kredi kartı ne demek
Teminatlı kredi kartı ne demek

Yatırmış olduğunuz parayı teminat olarak gösterdiğinizde, bankanız tarafından o paraya bloke konulur ve çekmeniz engellenir. O para, kredi kartı kullanımı boyunca blokeli olarak hesabınızda kalır.

Kredi kartı almak için yüksek kredi notuna sahip olmanız ve daha önceki dönemlerde yasal veya idari takibe düşmemeniz gerekiyor. Eğer kredi notunuz düşük ve daha önce yasal takibe düşmüşseniz, bankalara yapacağınız kredi kartı başvurusu kabul edilmez. Bütün borçlarınızı ödemiş olsanız dahi banka tarafından riskli müşteri olarak görülürsünüz ve talepleriniz kabul edilmez. İşte böyle durumlarda bloke teminatlı kredi kartına başvurulabilir.

Teminatlı kredi kartı, normal bir kredi kartı ile aynı özelliklere sahiptir. Taksitli alışverişten puan kazanmaya kadar hemen her özellik bu kartlarda da var. Buradaki tek fark, riskli kategoride olduğunuz için teminat yatırmanız. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde veya geciktirdiğinizde banka tarafından teminat gösterilen hesaptan borcunuz tahsil edilir ve kartınız kapatılır. Böylece banka hem alacağını zorlanmadan tahsil etmiş olur, hem de riskli bir müşteri ile ilişkisini keser.

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

Teminatlı kredi kartı başvurusu, sadece banka şubelerinden yapılabilir. Teminatlı kredi kartı veren bankalar arasından uygun olanı tercih edebilir ve banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak bu tür kredi kartlarının başvurusu normal kartlara göre daha farklıdır. Teminatlı kredi kartı başvurusu için izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • İlgili banka şubesine giderek mevduat hesabı açın. İsteğinize bağlı olarak vadeli hesap da açabilir ve böylece ekstradan faiz getirisi elde edebilirsiniz.
 • Açılan hesaba, talep ettiğiniz limitten en az %20 daha fazlasını yatırın. (Eğer kredi kartı limitinizin 000 TL olmasını istiyorsanız, hesabınıza 1.200 TL yatırmanız yararlı olacaktır.)
 • Açmış olduğunuz hesabı teminat olarak gösterin. Bu aşamadan sonra banka ilk olarak hakkınızda yasal takip olup olmadığına bakar, ardından da hesaba bloke uygular.
 • Eğer hakkınızda yasal takip veya farklı bir sorun yok ise kredi kartı başvurunuz alınır.

Bu adımların ardından banka en kısa sürede teminatlı kredi kartınızı size ulaştırır. Başvuru sürecinde en önemli nokta; hesap açtırmanız, para yatırmanız ve bunu teminat olarak göstermenizdir. Yatırdığınız rakam, kredi kartı limiti için önemlidir. Kart limitiniz, genellikle teminat olarak gösterdiğiniz miktarın %80’i olarak belirlenir. Burada belli bir standart yok ama bankaların genel uygulaması bu şekilde. Eğer hesabınızda 1.000 TL var ise size verilecek limit 800 TL civarında olacaktır.

Teminatlı kredi kartı kullanırken diğer kredi kartlarındaki gibi rahat olmamalısınız. Normal bir kartı için asgari ödeme tutarını yatırmak yeterlidir. Ancak teminatlı kredi kartında borcun tamamını ödemek yerine asgari ödeme tutarını ödediğinizde, banka direkt olarak borcun tamamını teminat hesabından çeker. Bunun ardından da kredi kartınızı iptal eder. Dolayısıyla kart almadan önce bu hususları dikkate alın.

Teminatlı kredi kartı başvurusu nasıl yapılır
Teminatlı kredi kartı başvurusu nasıl yapılır

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı kredi kartı veren bankalar, dönemsel olarak değişiyor. Örneğin; şimdilerde teminatlı kredi kartı veren bir banka ilerleyen dönemlerde bu hizmetini durdurabiliyor. Bankalar tarafından teminatlı kredi kartı verilmesi riskli kişileri müşteri olarak kabul etmek anlamına geliyor. Bankalar, riskli kişileri müşteri olarak kabul etmek istemediğinden, bu hizmete çok sıcak bakmıyor.

Bu tür kredi kartlarından yararlanarak, kredi kartı ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayan bankalar şunlardır;

 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • ING Bank
 • Aktif Bank

Listede yer alan bankalardan teminatlı kredi kartı almadan önce müşteri hizmetleri ile iletişime geçin ve bu hizmetlerinin halen devam edip etmediğini sorun. Böylece ilgili hizmet sona ermişse boşa zaman kaybetmemiş olursunuz.

Teminatlı Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları

Teminatlı kredi kartı kullanmak, kredi kartı borçlarınızın güvence altında olması anlamına gelir. Böylece kredi kartıyla yaptığınız harcamaların kesin olarak ödeneceğini bilirsiniz. Ancak bu durum bazen avantaj, bazen de dezavantaj olabilir.

Burada genel olarak özellikleri bahsedilen teminatlı kredi kartlarından almanda önce banka hesabınıza belli bir tutarı teminat olarak bırakmanız gerektiğini unutmayın. Bloke teminatlı kartların diğer avantajları ve dezavantajları şunlardır;

 • Kredi kartı sahibi olur ve kartın sağladığı kolaylıklardan yararlanabilirsiniz.
 • Kartınızı kullanarak acil ihtiyaçlarınızı taksitle alabilir ve ödeme kolaylığı imkanı yakalayabilirsiniz.
 • Teminat olarak vadeli mevduat hesabı açtırabilir ve böylece birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.
 • Bu kartı, kredi notunu yükseltmek için kullanabilirsiniz. Düzenli ve sorunsuz kullanımda, notunuz 1-2 yıllık süreç sonunda belirgin şekilde artacaktır.

Bunlar, sağlanan önemli avantajlar ve artılar olarak değerlendirilebilir. Kartın eksileri ise şunlardır;

 • Yaşanacak en küçük sorunda kartınız kapatılabilir.
 • Kredi aidatı gibi konularda bankaya karşı eliniz zayıf olur.

Teminatlı kredi kartı nasıl alınır?

Teminatlı kredi kartı almak için banka şubelerinden başvuru yapmanız yeterlidir. Başvuru sürecinde, ilgili bankada hesap açtırmalı ve açılan hesaba teminat olarak para yatırmalısınız.

Teminatlı kredi kartı ne işe yarar?

Teminatlı kredi kartı, normal kredi kartları ile aynı işleve sahiptir.

Bloke teminatlı kredi kartı nasıl açılır?

Bloke teminatlı kredi kartı, banka şubelerinden açtırılabilir. Bu süreçte bankada bir hesap açmanız ve teminat olarak buraya para yatırmanız istenecek.

Geliri olmayan kredi kartı alabilir mi?

Geliri olmayanlar, teminatlı kredi kartı alabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu