Borsa

Hazine Bonosu Nedir, Hazine Bonosu Nasıl Alınır

Hazine bonosu birçok kişi tarafından tam anlamıyla bilinmemektedir ve bu yüzden ‘hazine bonosu nedir’ sorularını doğurmaktadır. Hazine bonosu bir kısa vadeli ve risksiz bir yatırım aracıdır. Vade süresi bir yıldan kısa bir borçlanma aracı olduğundan dolayı diğer devlet tahvillerine kıyasla getirisi daha az olarak bilinmektedir.

Hazine bonosu ile birlikte yatırımcı vade sona erdiği zaman anaparasını faiz getirisiyle birlikte geri alır ve bu yolla az ya da çok bir şekilde maddi kazanç sağlar. Yatırım piyasası içerisinde uzun süreli bir yatırım yapmak yerine bir yıldan kısa vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için en risksiz ve en garanti yatırım aracı olarak göze çarpmaktadır.

Hazine Bonosu Nedir?

Hazine bonosu genel anlamıyla devletin iç borçlanma senetleridir. Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından çıkarılmış olan ve vadesi 1 seneden az Türk lirası veya döviz cinsinden meydana gelen senetlerdir. Devlet kısa bir süre içerisinde fon elde etmek istediği takdirde bu senetleri satışa koyar ve yatırım yapmak isteyen kişiler de 1 seneden kısa süreli yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

hazine bonosu nedir
hazine bonosu nedir

Hazine Bonosu Özellikleri

Hazine bonosu kısa süreli olarak yatırım yapmak isteyen kişiler için oldukça risksiz ve bir o kadar da avantajlı yatırım enstrümanıdır. Hazine bonosu ile ilgili bilgiler edinmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de hazine bonosu özellikleri olmaktadır. Yatırım yapmak isteyen kişiler genellikle bu özelliklerden yola çıkarak işlemlerini gerçekleştirmeye karar verirler. Hazine bonosu özellikleri şu şekildedir:

  • Yatırımların orta vadede veya uzun vadede değerlendirmek isteyen kişiler Hazine Bonosu tahvillerine yatırım yapabilir.
  • Devlet İç Borçlanma senetleri üzerinden gerçek kişilerin elde ettikleri alım ve satım kazançları % 10 oranında stopaja tabi tutulmaktadır.
  • Hazine bonosu alım veya satım işlemleri için en az 5 TL olacak şekilde, 5 TL veya katları olarak yapılmaktadır.
  • Faizlerin yükseldiği dönemlerde benzer vadedeki diğer yatırım araçlarına kıyaslandığında daha fazla getiri avantajı sağlayabilmektedir. Faiz durumlarına göre değişen dalgalanmalar sayesinde kâr oranı artış gösterebilmektedir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu