İş İmkanlarıMaddi YardımZiraat Bankası

Genç Çiftçi Projesi, Başvurusu Ne Zaman?

Gençlerin çiftçilik yapmasını teşvik eden ve köyleri tekrardan canlandırmayı hedefleyen genç çiftçi projesi nedir ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Genç çiftçi projesine başvuru nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını ve projeye dair diğer detaylar sizlerle.

Genç Çiftçi Projesi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Genç çiftçi projesi köylerin tekrar canlandırılmasını ve üretim merkezlerine dönüşmesini hedefleyen bir projedir. Bilindiği gibi bundan yaklaşık 30-40 yıl önce köylerdeki nüfus çok daha fazlaydı. Buna bağlı olarak herkes hayvancılıkla uğraşıyordu. Bunun yanında tarlalar ve bahçeler aktif olarak kullanılıyordu. Ancak şehirleşmeyle birlikte köyler boşalmaya başladı. Böylece hayvancılıkta ciddi bir düşüş meydana geldi. İşte Genç Çiftçi Projesi ile bu durumun tersine çevrilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında şartları sağlayan gençlere farklı alanlarda destekler veriliyor. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilir ve verimli olması için bu desteklerin bir kısmı hibe, bir kısmı ise faizsiz (veya düşük faizli) krediler şeklindedir.

Genç çiftçi projesi ile sağlanacak en önemli avantajın 30.000 TL’lik hibe desteği oluyor. Karşılıksız olarak verilen bu destekle köylerine dönen gençlerin mali ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Ancak bahsedilen desteği alanların bir süre köyde kalması ve üretim faaliyetlerine devam etmesi gibi şartları kabul etmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: hayvancılık kredisi veren bankalar hangileridir?

Genç Çiftçi Desteği Almak İster Misiniz?

Genç çiftçi desteği gerekli şartları taşıyan çiftçi veya çiftçi adayları için geliştirilen bir projedir. Kırsal alanı kalkındırmak ve üretimi arttırmak temel hedeftir. Bu kapsamda 30.000 TL hibe desteği verileceği gibi çiftçilere farklı uygun şartlara sahip kredi desteği de sağlanıyor. Bahsedilen desteklerin haricinde Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi uygulaması ile çiftçilere eğitim de veriliyor. Söz konusu eğitim sayesinde modern tarım ve hayvancılığın yapılması sağlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu projeye farklı bakanlıklar da destek veriyor. Yani projede tek bir alana değil köye dönüş sağlandıktan sonra birçok alanın dikkate alındığı söylenebilir.

Genç çiftçi desteği proje kapsamında belirlenen alanlarda kullanılabilir. Bunun haricinde herhangi bir alanda kullanılması mümkün olmuyor. Kullanılması durumunda projenin ihlal edildiği gerekçesi ile verilen hibeler ve sağlanan diğer desteklerin geri alınması gündeme gelebiliyor.

Genç Çiftçi Projesi nedir
Genç Çiftçi Projesi nedir

Genç Çiftçi Hibe Alma Yolları Nelerdir?

Genç çiftçi hibe kredisi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği proje kapsamında veriliyor. Gerekli şartları sağlayan çiftçiler projenin internet sayfasından başvuru yaparak projeden yararlanabilir. Verilecek olan hibe desteği küçükbaş hayvan üretimi, arıcılık, büyükbaş hayvancılık gibi farklı alanlarda kullanılabiliyor.

Hibe miktarı 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Proje kapsamında bu hibe desteğini alacak olan çiftçi sayısı 2250’dir. Başvuru yapan ve gerekli şartları sağlayan kişiler böylece önemli bir kazanım elde etmiş oluyorlar.

Genç çiftçi hibe kredisinden yararlananların köyde yaptıkları üretimler, yılda en az bir defa yerinde inceleniyor. Böylece hibe desteğinin uygun alanlarda kullanılıp kullanılmadığı kontrol ediliyor. Genç çiftçi projesi kapsamında alınan kredilerin kullanılabileceği alanlar şunlardır;

 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretimi
 • Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi (Polen ve arı sütü üretimi)
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve yumurta üretimi
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Bitkisel üretimler

Burada genel olarak bahsedilen hibe desteğinin kullanım alanlarına uygun projelerin yapılması gerekiyor. Daha sonra ise projelerin bir plana göre uygulanması ve hayata geçirilmesi isteniyor.

İlginizi çekebilir: Denizbank üretici kart başvurusu ile tarım alanında rahat nefes alabilirsiniz.

Genç Çiftçi Kredisi Kullanabilirsiniz

Genç çiftçi kredisi proje kapsamında verilen bir diğer önemli destektir. Ziraat Bankası tarafından verilen Ziraat Bankası genç çiftçi kredisinden 90.000 TL’ye kadar kullanılabilir. Hibe desteği ile birlikte çiftçilerin veya çiftçi adaylarının 120.000 TL gibi önemli bir desteği alması, üretime başlamaları adına önemli bir avantaj sağlıyor.

Kredi desteklerini sağlayan Ziraat Bankası uygun faiz oranları ve yine uygun vade seçenekleri sunuyor. Projenin durumuna ve geri dönüş süresine göre bu seçeneklerden uygun olanlar tercih edilebiliyor. Sunulan seçenekler ile ödeme konusunda önemli bir kolaylık olduğundan söz edilebilir.

Bunun haricinde özel sektör bankalarının da benzer şartlara sahip çiftçi kredileri verdikleri bilinmektedir. Genç çiftçi projesi haricinde, bunlardan da yararlanılabilir.

Genç Çiftçi Projesi başvurusu ne zaman yapılacak
Genç Çiftçi Projesi başvurusu ne zaman yapılacak

Genç Çiftçi Başvuru Şartları Nelerdir

Genç çiftçi projesi köylerinde üretim yapmak isteyenler için büyük fırsatlar getirmektedir. Hibe olarak verilen krediler ve projenin diğer avantajlarından yararlanabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Genç çiftçi başvuru şartları şunlardır;

 • C. vatandaşı olmak
 • Okur-yazar olmak
 • 18 yaşından büyük, 41 yaşından ise küçük olmak
 • Projeden daha önce yararlanmamak
 • Bakanlık tarafından uygulanan diğer hibe projelerinden yararlanmamak

Başvuru şartları genel olarak bu şekildedir. Başvuru sahipleri köylerinde çiftçilik yapıyor ise onlardan farklı şartları da sağlamaları istenebiliyor. İstenen şartlar şunlardır;

 • 15 büyükbaş ve 50 küçükbaştan fazla hayvana sahip olmamak
 • 50’den fazla arı kovanına sahip olmamak

Buradaki şartların temelinde hayvancılık ve çiftçilikle uğraşmayanların projeden yararlanmasını sağlanıyor. Genç çiftçi projesinin temel amacı budur. Kırsal kalkınmayı sağlamak ve gençlerin köylerine dönmesini teşvik için uygulanan projeye internet üzerinden başvurulabiliyor.

Genç çiftçi projesi başvurusu sırasında istenen bazı belgeler bulunuyor. Bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması, başvurunun sorunsuz olarak tamamlanması adına önemlidir. Genç çiftçi projesi başvuru belgeleri şunlardır;

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Okur-yazar olduğunu gösteren belge
 • Başvuru sahibinin sigortalı işte çalışmadığını gösteren SGK’dan alınan belge
 • Taahhütname
 • Hibe desteğinin kullanılacağı projeye ilişkin dokümanlar

Burada bahsedilen şartların sağlanmasının ardından projeye başvuru yapılabilir. Ancak bunun için öncelikle başvuru tarihinin gelmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bakanlık tarafından başvur tarihleri duyurulacaktır.

Proje için öncelikle ön başvurunun yapılması gerekiyor. Bakanlığın https://gencciftci.tarim.gov.tr/ sayfasına giriş yaparak ön başvuru yapabilirsiniz. Ön başvurunun nasıl yapılacağı sitede yer alan dokümanlarda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Oradaki adımları izleyerek genç çiftçi projesi için ön başvuru yapabilirsiniz.

Ön başvurunun ardından başvuru sahibi bulunduğu merkezdeki il/ilçe tarım müdürlüklerine giderek başvuruyu şahsen yapmalıdır. Başvuru için yukarıda belirtilen belgelerin hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Genç Çiftçi Projesi Başvurusunun Değerlendirilmesi

Genç çiftçi projesi başvurusu yapıldıktan sonra ilgili komisyon tarafından gerekli değerlendirmelerin yapıldığı süreç başlıyor. Bu süreç ortalama 10 gün kadardır ve süreç sonunda kabul edilen projeler açıklanıyor. Kabul edilmeyen başvuruların reddedilme gerekçeleri belirtiliyor. Bu kişiler için süreç tamamlanmış oluyor.

Yapılan başvurunun ardından projesi kabul edilenlerin öncelikle hibe sözleşmesini imzalaması isteniyor. Sözleşmenin imzalanmasından bakanlık tarafından açıklanan tarihte Ziraat Bankası tarafından ödemeler yapılıyor. Eğer projeye kabul edilenlerden sözleşmeyi imzalamayanlar olursa onların yerine yedek listedeki çiftçiler projeye dahil ediliyor.

Genç çiftçi projesi ile ilgili genel detaylar bu şekilde. Hibe şeklinde kredi almak başta olmak üzere farklı desteklerin olduğu kapsamlı bir projedir. Bir süredir uygulanan bu proje ile köye dönüşün sağlanmasında önemli bir mesafe alındığı istatistik olarak açıklanıyor. Ayrıca uygun faiz oranı ve vade seçenekleri ile Ziraat Bankasına kredi başvurusu yapılabilir. Başvurunun kabul edilmesi durumunda buradan da önemli miktar bir kredi alınabilir.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu