Ekonomi

GSS Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? Az Zaman Kaldı!

Binlerce kişinin beklediği GSS borcu yapılandırma ile ilgili kanun meclisten geçti ve son dakika olarak duyuruldu. Yeniden düzenlenen ve Pandemi döneminde ekonomiye destek için hazırlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamında GSS borçları yapılandırılabilecek.

GSS borcu yapılandırma yapmak isteyenler ilgili borçlarını daha uygun taksitler ile öderken indirimden yararlanabilecek. Covid-19 döneminde çıkartılan GSS borcu affı ile vatandaşı borçtan daha kolay kurtarmak için bu şekilde adım atılıyor.

Aynı zamanda Bağ-Kur borçlarından dolayı sağlık hizmeti kesilenler için de önemli bir adım atma zamanı. GSS prim borcu var ve ödeyemiyorsanız bu yapılandırma ile ilgili detaylara göz atın.

GSS Borcu Yapılandırma Avantajları Nedir?

Genel sağlık sigortası borcu olanların ve ödeyemeyenlerin yapılandırma ile pek çok avantaj sizleri bekliyor. Özellikle birikmiş borçların tekrar yapılanması ile faiz ve cezalar düşüyor.

  • GSS borç yapılandırma yapılması ile birlikte gecikme faizi ve cezaları sıfırlanıyor. Bunlar yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı geliyor. Bu güncelleme ile daha düşük ekstra tutarlar borcunuza yansıyor.
  • GSS borcunuzdaki yapılandırma işleminden sonra peşin ödeme gerçekleştirirseniz Yİ-ÜFE tutarının %90’ı siliniyor. Aynı şekilde taksitli ödeme yaptığınızda Yİ-ÜFE tutarının %50’si siliniyor. Hesaplamalar, başvuru sonrasında otomatik olarak oluşturuluyor.
  • 2022 yılı Nisan ayına kadar olan 60/g kapsamındaki borçlarınızın tamamını 31 Aralık 2022 tarihine kadar peşin ödemeniz durumunda tüm gecikme zammı ve cezalar siliniyor.
GSS borcu yapılandırma nasıl yapılır
GSS borcu yapılandırma nasıl yapılır

GSS Borcu Yapılandırma Son Başvuru Tarihi ve Borcun İlk Ödeme Tarihi Nedir?

GSS borç yapılandırması için 30 Nisan 2022 tarihine kadar olan kesinleşmiş GSS prim borçları ele alınıyor. bu tarihe kadar olan tüm Genel Sağlık Sigortası borçlarınız için yapılandırma fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

30 Nisan 2022 tarihine kadar gelir testi yaptırmamış olan ve gelirlerinin asgari ücretin altında olduğunu belgeleyenlerin tüm borçları siliniyor. Yapılandırma yasası kapsamında bu evrak Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden alınıyor.

GSS borcu yapılandırma için son başvuru tarihi 31.08.2022’dir. Bu tarihe kadar yapacağınız başvurular sonrasında ilk taksit ödeme tarihi ise 01.11.2022 tarihinde yapılması gerekiyor. İlk taksit tutarı bu tarihe kadar yapılmaması durumunda GSS yapılandırılması iptal ediliyor.

GSS borcu yapılandırma
GSS borcu yapılandırma

GSS Borcu Yapılandırma Nasıl ve Nereye Yapılıyor?

GSS borcu yapılandırma için farklı başvuru kanalları ve yöntemleri yer alıyor. Bunlar;

  1. GSS borcunun yapılandırılması için işveren tarafından başvuru yapılması durumunda posta veya e-sigorta kullanılarak SGİM / SGM’ye başvuru yapılması gerekiyor.
  2. Sigorta primlerini kendileri dışarıdan yaptıran kişiler e-devlet üzerinden ve posta yolu ile SGİM / SGM’ye bizzat başvurmaları gerekiyor.
  3. Kamu idaresine olan 4C borçları için kişilerin bizzat kendisinin elden veya posta yolunu kullanarak Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığı’na başvurması gerekiyor.

GSS Borcu Yapılandırma için Şart Var Mı?

Binlerce kişiyi borçtan kurtaracak olan yapılandırma yasası için herhangi bir şart aranmıyor. Genel Sağlık Sigortası borcu olanların Türk Vatandaşı olmaları yararlanmaları için yeterlidir. GSS borcu yapılandırması yapacak olan kişilerden aynı zamanda teminat talep edilmiyor. Eğer GSS yapılandırması öncesinde borçlarınızdan dolayı haciz kararı var ise yapılandırma yapılması durumunda kaldırılıyor.

GSS Borcu Yapılandırma Hangi Şartlarda Bozuluyor?

GSS borç yapılandırma fırsatından faydalandıysanız aşağıdaki şartları yerine getirmemeniz durumunda bozuluyor.

  • Yapılandırma sonrasında çıkan ödeme takviminde yer alan ilk ödeme taksitinin zamanında yapılmaması durumunda,
  • Bir takvim yılı içerisinde ilk taksit zamanında ödemek şartı ile iki kez ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda,

Taksit ödemeleri yaparken taksit tutarının %10’u kadar eksik ödeme yapmanız durumunda yapılandırma fırsatınız bozulmuyor. Son olarak, aşağıya SGK Başmüfettişi İsa Karakaş tarafından hazırlanan videoyu bırakıyoruz, keyifli izlemeler.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu