Kamu MaaşlarıMaddi Yardım

Yetim Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar? İşte Yetimlerin Maaşları

Yetim maaşı ne kadar, dul ve yetim maaşlarına zam yapılacak mı, yetim maaşlarından kimler faydalanabilir? Yetim maaşları ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımız sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

Yetim Maaşı 2022 Ne Kadar Oldu? Kimlere Verilir?

Ülkemizdeki sigorta kurumları bünyesinde çalışan kişiler vefat ettiğinde geride kalan çocuklarına yetim aylığı olarak adlandırılan ödemeler yapıyor. Vefat eden anne ve babanın toplam prim gününe ve cinsiyete göre farklı miktarlarda ölüm aylığı / yetim maaşı çocuklara nakdi yardım olarak veriliyor.

Ülkemizde binlerce kişi yetim aylığı almakta. Bu maaşlar her ne kadar vefat eden anne ve babanın maaş alırken aldığı ödemeler kadar fazla olmasa da 2.500 TL’ye kadar ödemeler yapılabiliyor.

Bu yazımızda yetim aylığı alacak olan kişilerin merak ettiği yetim aylığı ne kadar, erkek çocuklara ve kız çocuklara ne kadar ödeme yapılıyor ve zam yapılacak mı gibi soruların cevaplarını verdik. Gelin öncesinde yetim aylığının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olalım.

yetim maaşı ne kadar
yetim maaşı ne kadar

Yetim Maaşından Kimler Hangi Oranda Faydalanabilir?

Yetim aylığı alanlara bazı konularda kolaylık sağlanmış olsa da bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Anne ve babanın sağ olup olmaması ile evlatların cinsiyeti, yaşı ve öğrenim durumu alınan yetim maaşı oranlarının belirlenmesinde kullanılıyor.

HepKredi olarak kimlerin yetim maaşlarından hangi oranda faydalanabildiğini ve hangi şartları taşıması gerektiğini araştırdık ve aşağıda bir senaryo hazırladık. Eğer aşağıdaki şartlardan birini taşıyorsanız anne, baba veya eşin ölümü halinde alacağınız oranı görebilirsiniz.

Ölümden önceki alınan son maaşa göre yetim maaşı oranları ve faydalanabilecek kişiler;

  • Emekli sandığı yasasında yer alan kanuna göre eşin ölümü halinde bağlanacak dul aylığı maaşın %75’i kadar. Eğer sağ kalan eş bir işte çalışıyorsa bu oran %50’ye düşüyor.
  • Eğer anne ya da babadan biri vefat ettiyse ve bir kız çocuğu yetim kaldıysa sağ kalan eşe %60 oranında, yetime ise %30 oranında maaş bağlanıyor. Eğer yetim sayısı iki ise bu oran %50-%25-%25 oranına göre şeklinde dağılıyor.
  • Eğer yetim kalan kişi evli bir kadınsa ve boşandıysa yetim hakkından faydalanabiliyor.
  • Erkek çocuklar 18 yaşından küçükse yetim aylığından faydalanabiliyor. Eğer erkek yetimler öğrenci ise 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görüyorlarsa 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabiliyorlar.
  • Kız çocukları herhangi bir işte çalışmadıkları durumda ömür boyu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen yetim aylığından faydalanabiliyorlar.

İlginizi çekebilir: 65 yaş aylığı olarak geçen yaşlılık maaşı ne kadar?

İlginizi çekebilir: dul maaşı

Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylıklarında başvuru e-devlet platformu aracılığı ile kolaylıkla yapılabiliyor. Bu başvurular esnasında ölen sigortalıların kimlik bilgilerinin bilinmesi yeterlidir.

E-devlet platformunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” seçeneğini kullanarak kolay bir şekilde yetim maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet kanalı ile başvuru yapmadan doğrudan bir kurum aracılığı ile başvuru yapmak istiyorsanız il veya ilçenizdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidebilirsiniz.

yetim maaşları ne kadar oldu
yetim maaşları ne kadar oldu

İlginizi çekebilir: işsizlik maaşı ne kadar?

Yetim Maaşı Kaç TL? Yetim Maaşına Zam Yapılacak Mı?

Yetim maaşı ile ilgili olarak merak edilen konulardan biri de bu maaşların ne kadar olduğu ve % kaç zam yapılacağıdır.

Yetim maaşına en son yapılan zam Ocak 2022 tarihinde %8,36 civarında yapılmıştı. Yapılan bu zamla birlikte %75 oranında dul aylığı alan kişilerin en yüksek maaşı 6.202 TL oldu. Bu zamlarla birlikte yetim maaşları ise şu şekilde artış gösterdi;

  • 1600 TL alan yetimler 2022 Ocak’ta 135 TL
  • 1700 TL alan yetimler 2022 Ocak’ta 153 TL
  • 1800 TL alan yetimler 2022 Ocak’ta 170 TL
  • 2100 TL alan yetimler 2022 Ocak’ta 177 TL zam aldı.

2022 yılında yüzde kaç oranında zam yapılacağı ve maaşlar ne kadar olacağı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil.

Yetim aylığı ne kadar alırım?

Yetim aylığını cinsiyet, sağ eş durumu, yaş vb. faktörlere bağlı olarak 1625 TL ila 2467 TL aralığında alabilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır?

Kızlar mevcut koşullara göre en az %25 en fazla %30 oranında maaş alabiliyor.

Yetim maaşını kimler alabilir?

Yetim maaşını şartları taşıyan 18 yaşından küçük erkek çocuklar ve herhangi bir işte çalışmayan bekar kadınlar alabiliyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu