Özel Sektör MaaşlarıKamu Maaşları

Diş Hekimi Maaşları

Diş hekimi maaşları ne kadar? Özel sektörde diş hekimi maaşı ne kadar? Diş hekimi maaşları ve konuya dair merak ettiğiniz diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Diş Hekimi Maaşları 2023 Ne Kadar Oldu?

Diş hekimi maaşları, 8.000 TL ile 11.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Diş doktorunun nerede görev yaptığı maaşları etkileyen en önemli hususlardan biri oluyor. Kamuda ve özel sektörde görev yapan doktorlar çok farklı seviyelerde maaş alabiliyorlar.

Devlette diş hekimi maaşı; görev süresi, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre değişiyor. Göreve yeni başlayan ve bekar olan bir diş doktoru 7.960 TL maaş alıyor. Ancak çocuk ve aile yardımı ile birlikte bu rakam 7.500 TL’ye kadar çıkıyor. Ayrıca döner sermaye ödemesi de dikkate alındığında maaş 9.500 TL ile 12.000 TL arasında oluyor.

Özel hastanelerde görev yapan diş hekimleri ise ortalama 10.000 TL civarında maaş alabiliyorlar. Bu rakam özel hastanenin veya kliniğin genel fiyat politikasına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca diş hekiminin deneyimi ve uzmanlığı da yine maaşları etkileyen önemli unsurlardan oluyor. Bundan dolayı özel hastanelerde diş hekimliği maaşları arasında ciddi farklılıklar olabilir.

Diş hekimine olan ihtiyaç nüfusun artmasına bağlı olarak artış gösteriyor. Ancak yetişen uzman diş hekimi sayısı ise nispeten kısıtlıdır. İşte bu durum özel sektörde maaşların daha yüksek olmasına neden oluyor. Devlette diş hekimi ortalama 9.500 TL civarında maaş alırken özel sektörde ise ortalama maaş 11.000 TL ve üzeridir.

Diş Hekimi Maaşları
Diş Hekimi Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2023

Diş hekimi asistanı maaşları ortalama 6.750 TL’dir. Kamu görevlisi olarak görev yaptıklarında bu asistanların maaşları medeni hal, çocuk sayısı ve benzeri unsurlara göre farklılık gösteriyor.

Diş hekimi asistanı maaşları özel sektör hastanelerinde ortalama olarak 7.000 TL’dir. Özel hastanelerde maaşları etkileyen temel unsur asistanın alanında ne kadar başarılı olduğudur. İşini iyi yapan, deneyimli ve beklentileri karşılayan asistanların aldıkları maaşlar daha yüksektir.

Diş hekimi asistanı aynı zamanda diş teknisyeni olarak da ifade ediliyor. Temel görevleri diş doktorlarına yardımcı olmaktır. Bunun dışındaki görevleri ise şu şekildedir;

 • Diş hekiminin onaylaması durumunda hasta için uygun protezi hazırlamak
 • Diş hekimine farklı konularda yardımcı olmak
 • Çalışma alanı ve laboratuvar ortamındaki araç ve gereçlerin bakımını yapmak
 • Protezlere ilişkin ihtiyaçları gidermek

Diş hekimi asistanlarının farklı uzmanlık alanları bulunuyor. Asistanlar, alacakları eğitimler ile o alanlarda uzman olabilir ve maaşları da uzmanlık alanlarına göre değişebilir.

İlginizi çekebilir: Aile hekimi maaşı ne kadar

İlginizi çekebilir: en yüksek maaş alan doktor branşı nedir

Uzman Diş Hekimi Maaşı 2023

Uzman diş hekimi maaşı, 11.000 TL ile 13.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Görev yapılan yere bağlı olarak bu rakam daha da artabilir. Örneğin; alanında kendisini kanıtlamış bir diş doktoru 25.000 TL’ye kadar maaş alabiliyor.

Uzman diş hekimi, 2012 yılından itibaren uygulanan programın sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilindiği gibi tıp fakültesinden mezun olan doktorlar farklı uzmanlık alanlarında ekstradan eğitim görürler ve böylece o alanda uzman olurlar. Benzer durum artık diş hekimliği için de geçerli oluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile artık diş hekimleri 8 farklı alanda uzmanlık eğitimi alabiliyorlar. Bu alanlar şunlardır;

 • Oral Diagnoz ve Radyoloji
 • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
 • Restoratif Diş Tedavisi
 • Protetik Diş Tedavisi
 • Pedodonti
 • Ortodonti
 • Endodonti

Yeni mezun olan diş doktorları bu 8 farklı alandan birisini tercih ederek uzman olabiliyor. Uzman diş doktoru maaşı ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi normale göre daha yüksek oluyor.

Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Diş hekimi olmak için diş hekimliği bölümünden mezun olunması gerekiyor. Peki, diş hekimliği kaç yıl? Diş hekimliği, 5 yıllık bir bölümdür. Ancak bazı üniversitelerde ekstradan yabancı dil de olabiliyor. Böyle durumlarda eğitim süresi 6 yıla çıkıyor.

Diş hekimi olmak son derece zordur. Bunun için öncelikle üniversiteden yeterli puanın alınması gerekiyor. Diş hekimliği taban puanları, 480 ile 500 arasındadır. Vakıf üniversitelerinde taban puan nispeten biraz daha düşüktür.

Diş hekimi olmak isteyenlerin üniversite sınavından yeterli puanı alması gerekiyor. Ancak bunun yanında diş hekimliği için bazı özel yeteneklerin de olması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin; diş tedavilerinin bir kısmı, dişi veya ilgili bölgeye görmeden yapılıyor.

Bu noktada adayların üç boyutlu düşünebilmeleri çok önemli. Bu türden yeteneklerin de mutlaka göz önünde bulundurularak karar verilmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: başhekim maaşı ne kadar

Diş Hekimi Maaşları ne kadar
Diş Hekimi Maaşları ne kadar

Özel Kliniklerde Diş Hekimleri Ne Kadar Kazanır?

Diş doktorları, özel hastaneler veya kamu hastanelerini tercih etmek zorunda değildir. Kendileri de klinik açabilir ve burada görev yapabilirler. Özel kliniklerde kazanacakları miktar ise sabit değildir. Hastayla birebir ilgilenen ve takibini yapan diş hekimleri yeterli hastanın kendilerine gelmesi durumunda çok yüksek rakamlar kazanabilir.

Özel kliniklerde diş hekimi maaşları 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor. 2021 yılı için özel kliniklerde diş çektirme, diş dolgusu, kanal tedavisi gibi uygulamaların ücretleri son derece yüksek. Rakamların yükselmesi ile birlikte doktorların aldıkları rakamlar da yükseliyor.

Özel kliniklerde görev tapan diş hekimlerinin kesinlikle alanlarında başarılı ve tercih edilen olması gerekiyor. Bu şartların sağlanması durumunda klinikler hasta bulma noktasında zorlanmayacaktır.

Hatta yoğunluk yaşanacaktır. Ancak doktorun başarısız ve yetersiz olması durumunda kliniğe sınırlı sayıda hasta gelecek ve bu da diş hekimi maaşları seviyesinin ciddi anlamda düşmesine neden olacaktır.

Diş hekimleri en çok hangi ülkede kazanıyor?

En çok kazanan diş hekimleri yıllık 132.780 Sterlin ile Suudi Arabistan’da bulunuyor. Diş hekimleri Yeni Zelada’da ise yıllık 40.678 Sterlin kazanıyorlar.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 4.7]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu