Özel Sektör Maaşları

Hostes Maaşları 2022 THY, Pegasus, Emirates

Hostes maaşları ne kadar? Hostes nasıl olunur? Aynı zamanda kabin memuru olarak da ifade edilen hosteslere ilişkin merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

Hostes Maaşları 2022 Ne Kadar

Hostes maaşları, ortalama olarak 8.000 TL civarındadır. Hostesin deneyimi, görev yaptığı hava yolu şirketinin maaş politikası ve iş yoğunluğu gibi unsurlar alınan maaşları etkiler. Yeni başlayan deneyimsiz bir hostes 6.500 TL maaş alabilirken, deneyimli bir hostes ise 17.000 TL üzerinde maaş alabilir. Dolayısıyla maaşlar arasında ciddi farklılıklar bulunuyor.

Kabin memuru olarak ifade edilen hosteslerin maaşları çalıştıkları hava yolu şirketine göre bazen dolar ($) veya Euro (€) olarak da ödenebiliyor. Böyle durumlarda ise alınan maaşlar 15.000 TL ile 25.000 TL arasında olabiliyor.

Hostes Maaşları Ne Kadar
Hostes Maaşları Ne Kadar

Hostes Kimdir? Ne İş Yapar?

Hostes, kadın kabin memurudur. Erkek kabin memuru ise host olarak isimlendiriliyor. Uçak içinde farklı görevleri olan hosteslerin insanların sorunsuz bir şekilde yolculuk etmesinde payları oldukça fazladır. Hosteslerin görevleri şunlardır;

  • Uçuştan önce kabinin düzenlenmesi ve uçağın uçuşa hazır hale getirilmesi,
  • Uçuş sırasında yolcuların güvenlik için alması gereken önlemleri hatırlatma,
  • Yolcuları rahatlatma ve sakin bir yolculuğun gerçekleşmesini sağlama,
  • Uçuş sırasında yolculara yiyecek ve içecek ikramı yapma,
  • Yolculuk sırasında yapılacak ikramlara ilişkin malzemeleri uçuş öncesinde kontrol etme ve eksikleri tamamlama,
  • Uçağa binen yolcuları karşılama ve yerlerini gösterme,
  • Olası acil durumlarda yolcuların nasıl davranması konusunda bilgi verme,
  • Yolculuk sırasında türbülans gibi yaşanması muhtemel olaylar ve etkileri hakkında bilgi verme,
  • Yolcuların yaşamış olduğu sorunların aşılmasına destek verme.

Çok önemli görevleri olan hosteslerin aldıkları maaşlar sorumluluklarına göre değişiklik gösteriyor. Kabin memuru maaşları ne kadar sorusunun bu yüzden net bir cevabı bulunmuyor.

Kabin memurları, kendi içlerinde farklı pozisyonlarda olabilir. Kabin ekipleri görevlerini yaparken kendi içlerinden birisi onlara liderlik yapar. Kabin ekiplerine liderlik eden bu kişi kabin amiri olup aldığı maaş da bir miktar daha yüksek olabiliyor. Kabin amirleri de hostestir ancak sorumlulukları biraz daha fazladır.

İlginizi çekebilir: pilot maaşları

İlginizi çekebilir: pilot nasıl olunur

İlginizi çekebilir: DHMİ memur maaşları

Host Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar

Host maaşları, 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişir. Esasında maaşları, hostes maaşları ile hemen hemen aynı seviyededir. Bu noktada çok fazla bir farklılık bulunmuyor. Görev yapılan hava yolu şirketi, görev sırasındaki sorumluluklar ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak alınan maaşlar da değişiyor.

Erkek kabin memuru olan hostlar, hava yolu şirketlerinde kadınlara göre daha az tercih ediliyor. Farklı nedenlerden dolayı şirketler kabin memurlarının kadın olmasını isterler. Dolayısıyla hostların iş imkanlarının kadınlara göre daha az olduğu söylenebilir.

THY Hostes Maaşları 2022

THY hostes maaşları, 7.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. İlk defa THY bünyesinde hostes olarak görev yapmaya başlayanlara 6.500 TL ile 8.500 TL arasında maaş ödeniyor. Ancak deneyimli olan kabin memurları 10.000 TL, hatta bazen daha da yüksek maaşlar alabiliyor.

Kabin memurunun aylık ücreti, burada da farklı unsurlara göre değişiyor. Deneyim ve yabancı dil seviyesi bu noktada etkilidir. Birden fazla yabancı dil bilmeniz ve kabin memurluğu konusunda deneyimli olmanız alacağınız maaşın daha fazla olmasına neden oluyor.

THY Hostes Maaşları 2022 Ne Kadar?

THY hostes maaşları, kabin memurlarının genel yeterlilikleri ve deneyimlerine göre farklılık gösteriyor. Bilindiği Türk Hava Yolları dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinden birisidir. Havacılık sektöründe hizmet kalitesi ve uçuş noktasının fazla olmasıyla dikkatleri çekiyor. İşte bu özelliklerinin arkasında farklı alanlarda görev yapan personeller bulunuyor. O personellerden birisi de kabin memurlarıdır.

Hizmet kalitesini arttırmak ve belli standartların üzerinde tutmak isteyen THY işe alım süreçlerinde farklı şartların sağlanmasını istiyor. Erkek kabin memurlarında genel görünüm ve yabancı dil gibi kriterler öne çıkıyor. Kadın kabin memurlarında da benzer kriterler var ancak özellikle fiziksel görünüme kadınlarda daha fazla dikkat ediliyor. Üstelik daha sonraki süreçlerde de kabin memurlarının kiloları takip edilebiliyor. Buradaki bilgiler aynı zamanda hostes nasıl olunur sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Uçak Hostes Maaşları 2022

Uçak hostes maaşları, görev yapılan hava yollarının genel politikasına göre değişiklik gösteriyor. Ancak yerli hava yolu şirketlerinde maaşlar ortalama olarak 5.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Yabancı hava yolu şirketlerinde ise ödemeler dolar ile yapılıyor. Buna bağlı olarak maaşlar çok daha yüksek seviyelerde olabiliyor. Kabin memuru maaş seviyeleri burada bahsedilen hususlara göre değişkenlik gösterir.

Pegasus Hostes Maaşları 2022

Pegasus hostes maaşları, 7.000 TL ile 9.000 TL aralığında oluyor. En düşük hostes maaşı 7.000 TL civarındayken, en yüksek maaş ise 9.000 TL seviyelerindedir. Pegasus, gerek yurtiçindeki noktalara yaptığı uçuşlar, gerekse de Avrupa’daki birçok merkeze direkt gerçekleştirdiği uçuşlarla dikkat çekiyor. Her yıl milyonlarca yolcuya hizmet veren firma zaman zaman yeni kabin memuru alımı yapıyor. Hostes olarak çalışmak istiyorsanız bu alımlara başvurabilirsiniz.

Emirates Hostes Maaşları 2022

Emirates hostes maaşları, 3.500 $ ile 4.500 $ seviyelerindedir. Dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinden birisi olan Emirates, yüksek maaş seviyeleri ile dikkat çekiyor. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirket dünyanın birçok noktasına uçuş hizmeti veriyor. Burada görev yapan kabin memurları yabancı dil seviyeleri ve genel deneyimlerine göre farklı seviyelerde maaşlar alıyorlar.

Atlas Jet Hostes Maaşları 2022

Atlas Jet hostes maaşları, 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Genellikle yurt içindeki noktalara uçuş yapan bir şirkettir. Kabin memuruna verdiği maaş diğer hava yolu şirketlerinde olduğu gibi bazı unsurlara göre farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak maaşlar bu seviyededir.

Hostes maaşları yükseldi mi, nasıl hostes olunur
Hostes maaşları yükseldi mi, nasıl hostes olunur

Nasıl Hostes Olunur?

Hostes olmak için özel bir şart yoktur. Şirketlerin kabin memuru host ve hostes alım ilanlarındaki şartları sağlamanız yeterlidir. Bu şartlar genellikle yaş, cinsiyet, fiziksel özellikler, eğitim seviyesi ve yabancı dil ile ilgili oluyor. 2021 yılının hostes alım ilanlarında burada bahsedilen unsurlar öne çıkıyor.

Gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra mülakata çağırılacak ve buradaki değerlendirmeye göre işi alınacak veya reddedileceksiniz.

Her ne kadar hostes maaşları cazip edici seviyelerde bulunsa da hostes olmadan önce çalışma şartlarının düşünülmesi gerekiyor. Sürekli uçak yolculuğu yapmak, sürekli farklı şehirlerde ve hatta farklı ülkelerde bulunmak gibi etkileri dikkate alarak kararınızı vermelisiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu