Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar 2021

Kamu çalışanlarına kredi veren bankalar hangileri? Kamu çalışanlarına verilen kredilerin şartları nasıl? Kamu çalışanına kredi ile ilgili olan soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar

Kamu çalışanlarına, bütün bankalar kredi veriyor. Memurların sabit maaşlarının bulunması ve işsiz kalma olasılıklarının çok düşük olması, bankaların kredi verme konusunda istekli olmalarının temel nedenidir. Bu özellikler sayesinde bankalar, memurların geri ödeme konusunda sorun çıkarmayacaklarını düşünür. Buna bağlı olarak da kredi konusunda memurların taleplerine her zaman olumlu yaklaşılır.

Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir
Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Memurlar, kredi konusunda bankaların ideal müşterileridir. Ancak burada önemli olan bazı hususlar var. Her ne kadar kamu çalışanları sabit maaş sahibi olsa da, kredi notları bankalar açısından önemlidir. Kredi talep eden memurların öncelikle kredi notlarına bakılır ve başvuruları, buna göre değerlendirilir.

Kredi notu yeterli seviyede olan ve memurlara özel şartlar sunan bankalar şunlardır:

·         Halkbank

Halkbank, kamu personellerine %1,63’ten başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleri ile kredi sağlıyor. 100.000 TL’ye kadar olan bu kredi, sadece kamu çalışanlarına veriliyor. Kredi tahsis ücreti ile birlikte aylık faiz oranı %1,68 olan krediden yararlanmak için banka şubelerine başvurabilirsiniz. Ayrıca şubeye gitmeden önce çağrı merkezinden kredi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

·         Akbank

Akbank, kamu çalışanlarına özel kredi sunan bir diğer bankadır. Buradaki faiz oranı ise %1,85 ile %2,4 aralığındadır. Talep edilen kredi miktarına ve tercih edilen vade seçeneğine bağlı olarak rakamlar değişebiliyor.

·         Vakıfbank

Memurlara %1,45’ten başlayan faiz oranları ile verilen kredi için Vakıfbank şubelerinden başvurabilirsiniz. Başvurunuzu kabul edilmesi durumunda hayat sigortası yaptırmanız da gerekecek. Bütün bu masrafları dikkate alarak kredinin maliyetini hesaplayabilir ve size sunulan diğer seçenekler ile bunları kıyaslayabilirsiniz.

·         Denizbank

Denizbank, %1,90’dan başlayan faiz oranları ile kamu çalışanlarına kredi veriyor. 36 aya kadar vade seçeneği olan kredilerde üst limit 200.000 TL olarak belirlendi. Bu rakamı çekebilmek için alınan maaşların yüksek olması ve istenen diğer şartların sağlanması gerektiği unutulmamalıdır. Banka, şartlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir ve bu hakkını saklı tutar. Dolayısıyla da ilerleyen zamanlarda bu kredinin şartlarında değişiklik olabilir.

Burada yer alan imkanları, acil nakit ihtiyacınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca bunların haricinde de farklı bankalar tarafından verilen krediler var. Memurlara özel olan bu ihtiyaç kredileri, diğer kredilere göre daha uygun şartlara sahip.

Her ne kadar birçok banka memurlara özel ihtiyaç kredisi seçeneği hazırlasa da, memurlar diğer kredi seçeneklerinden de yararlanabilir. Konut kredisi, taşıt kredisi gibi farklı şartlara sahip olan finansman desteklerine yapılan başvurular genellikle kabul edilir.

Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar
Kamu Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar

Kamu Çalışanlarına Kredi Hesaplama

Kamu çalışanlarına verilen kredilerin hesaplaması, kredi şartları dikkate alınarak yapılır. Krediye uygulanan faiz oranı, kredi tutarları, vade ve benzeri unsurlara göre hesaplamalar farklı şekilde yapılabilir. Özellikle bankaların memurlara sağlamış olduğu ekstra avantajlar, yapılan hesaplamaların sonucu etkileyebiliyor. Ancak hesaplamalarda her zaman faiz oranı ve vade, en önemli faktörler olarak kabul edilir.

15.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisini 36 ay vade ile çektiğinizi varsayalım. Bankalara göre aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı ve kredinin toplam maliyeti şu şekilde aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Banka İsmi Faiz Oranı           Aylık Taksit         Toplam Maliyet
 • ING Bank %1,35                  553 TL                  995 TL
 • Vakıfbank %1,45                   575 TL                  800 TL
 • Ziraat Bankası %1,59                   580 TL                  950 TL
 • Akbank %1,86                   611 TL                  060 TL

Buradan da anlaşılacağı üzere kredi hesaplamaları, faiz oranına göre farklılık gösteriyor. Ayrıca kredi dahilinde kesilen masraflar da toplam maliyeti fazlasıyla etkiliyor.

Memurlar Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Kamu çalışanlarına kredi veren bankalar kadar, verilecek olan kredi tutarı da merak ediliyor. Bu sorunun en net cevabını bankanızla görüşerek alabilirsiniz. Ancak bankaların maksimum kredi tutarını belirlerken dikkate aldığı bazı unsurlar var. Bunlar maaşınız, kredi türünüz ve vadedir.

Bir kamu çalışanının çekeceği kredinin aylık taksit miktarı, kendi maaşının yarısından fazla olamaz. Resmi maaşı 5.000 TL olan bir memurun kullanacağı kredide aylık taksit miktarı, en fazla 2.500 TL olabilir. Bu rakama bağlı olarak da kullanılacak maksimum kredi miktarı belirlenir.

Burada dikkate alınan bir diğer unsur ise aylık net maaştır. Özellikle ihtiyaç kredisinde, memurlara kendi maaşlarının 15 katına kadar kredi veriliyor. Memurların kendi maaşlarının 15 katından daha yüksek rakamda ihtiyaç kredisi kullanmasına izin verilmiyor. Ancak bazı bankaların bu konuda esneklik yaptığını söylemek yanlış olmaz. 5.000 TL maaş alan kamu personeli, en fazla 75.000 TL’ye kadar kredi kullanabilir.

İhtiyaç kredisi haricindeki konut ve taşıt kredilerinde ise belli bir üst limit yok. Satın alınacak konutun veya aracın fiyatının %75’i kadar kredi kullanılabilir. Örneğin; 300.000 TL değerinde bir konut almak istiyorsanız, 225.000 TL’ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Kredi başvurunuzu, bu orana göre yapmanız, sürecin kısa sürede olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Memur Kredisi Kullanma Şartları

Memur kredisi kullanma şartları, tercih edilen bankaya göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak memurlardan istenen şartlar şu şekildedir:

 • Kredi notunun yüksek olması
 • Yakın zamanda idari ve yasal takibe uğramamış olma
 • Kara listede yer almama
 • İhtiyaç kredisinde 36 aydan fazla vade talep edilmemesi
 • Eş rızasının olduğunu gösteren belgeyi bankaya sunma
 • Kredinin aylık taksit miktarının, en fazla resmi gelirin yarısı kadar olması

Genel olarak yerine getirilmesi istenen şartlar bunlar. Ancak bankalar, farklı şartların da yerine getirilmesini talep edebilir. Bu noktada detaylı bilgiye bankanızla iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Devlet memuruna ne kadar kredi verilir?

Devlet memuruna, aylık net maaşının 15 katına kadar ihtiyaç kredisi verilir. Ancak konut kredisi ve taşıt kredisinde belli bir üst limit bulunmaz.

Askere gidecek kişi kredi çekebilir mi?

Askere gidecek olan kişinin resmi maaşı kesileceği için kredi çekemez. Ancak bankaların farklı kampanyalarından yararlanarak kredi çekilmesi mümkün olabilir.

Sözleşmeli er bankadan kredi çekebilir mi?

Sözleşmeli er, sabit bir gelire sahip olduğu için birçok bankadan kredi çekebilir. Görev süresi ve aldığı maaşa bağlı olarak çekebileceği rakam farklılık gösterebilir.

Uzman çavuş ne kadar kredi alabilir?

Uzman çavuş, kendi maaşının 15 katı kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir. Ayrıca satın alacağı konut veya aracın değerinin %75’i kadar da kredi çekebilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi

Konut Kredi Faizleri Düşecek Mi 2021

Konut faizleri düşecek mi? Kredi ile konut almak isteyenlerin yakın takip ettiği konut kredisi faiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.