Borsa

Güçlü Al Sinyali Veren Hisseler Nelerdir

Bu yazımızda indikatörler tarafından uzun vadede ve kısa vadede güçlü al sinyali veren hisseler hakkında bilgi vereceğiz.

Güçlü Al Sinyali Veren Hisseler Nelerdir? Güçlü Al Sinyali Nedir

Bir hisse analiz edilirken fiyat ve hacim verilerinden faydalanabilir. Bu veriler günümüzdeki borsa platformlarının gelişmesi nedeniyle internet ortamındaki indikatörler tarafından kolayca yorumlanabiliyor. Bu noktada yatırımcılar bu indikatörlerin al sinyali verdiği hisseleri satın alarak yatırım yapmaya çalışırlar. Yani güçlü al sinyali bir indikatörün bir hisse hakkında kısa vadede ya da uzun vadede olumlu gelişmeler yaşanacağını öngörmesidir. Yatırımcılar kendi teknik ve temel analiz sonuçlarını bu indikatörlerin yorumları ile birleştirerek yatırım kararı alabilirler.

güçlü al sinyali veren hisseler
güçlü al sinyali veren hisseler

Yatırımcıların güçlü al sinyali veren hisseleri satın almasının en önemli nedeni indikatörlere koşulsuz şartsız güvenmelerdir. Ancak bu durum çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Yazı içerisinde vereceğimiz başlıklardan birinde bu konu hakkında bilgi vereceğiz ancak şimdiden belirtmeliyiz ki bu güçlü al sinyalleri her zaman doğru sonuçlar doğurmayabilir. Bunun için yatırımcıları hazır verilere güvenmemesi, güçlü al sinyali veren hisseleri kendilerinin bulması ve en önemlisi de bu sinyalleri diğer teknik/temel analiz yöntemleri ile doğrulaması gerekmektedir.

YouTube video

2023 Yılında Güçlü Al Sinyali Veren Hisse Senetleri Nelerdir?

Yatırımcıların birçoğu hazır verilerden faydalanarak yatırım yapmayı tercih ediyor. Gerek bu verilere güvenmeleri gerek teknik analiz hakkındaki bilgilerinin yetersiz olması nedeniyle birçok yatırımcı güçlü al sinyali veren hisse senetlerini hazır olarak bulmayı tercih ediyor. Bu başlık altında Ocak 2023 itibariyle kısa, orta ve uzun vadede hangi Borsa İstanbul hisselerinin güçlü al sinyali verdiğini vereceğiz.

Hisse Kodu Vade Hisse Kodu Vade Hisse Kodu Vade
BASGZ Kısa BRYAT Orta GENIL Uzun
PENTA Kısa SOKM Orta AGESA Uzun
CANTE Kısa MPARK Orta CIMSA Uzun
SUMAS Kısa ZLIB Orta ESCAR Uzun
UFUK Kısa DITAS Orta SELGD Uzun
SELGD Kısa AYES Orta FONET Uzun
EUHOL Kısa YKBANK Orta BRIM Uzun
SANFM Kısa ENKAI Orta COSMO Uzun
PAGYO Kısa DJIST Orta AKSEN Uzun
POLTK Kısa MAVI Orta AKSUE Uzun
FONET Kısa UFUK Uzun
AKSA Kısa AGHOL Uzun
OZBAL Kısa ALARK Uzun
CUSAN Kısa SOKM Uzun
KNFRT Kısa CUSAN Uzun
BRSAN Kısa

Bu hisse senetleri 18 Ağustos 2023 itibariyle farklı vadelerde al sat sinyali veren hisselerdir. Kısa vadede verilen güçlü al sat sinyalleri gün içi alım satımlar için, orta vadeli güçlü al sat sinyalleri birkaç günlük yatırımlar için ve uzun vadeli güçlü al sat sinyalleri birkaç haftalık yatırımlar için kullanılmaktadır.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu sinyaller hiçbir şekilde kesin sonuç içermez. Bu nedenle kişinin yalnızca bu sinyallere bakarak alım satım kararı vermesi ciddi mali tablolara neden olabilir. Özellikle vade azaldıkça ortaya çıkabilecek hataların da arttığını düşünecek olursak bu hisselere sağlam bir temel analiz ve teknik analiz yaptıktan sonra bu hisse senetlerine yatırım yapmak düşünülmelidir.

güçlü al sinyali veren hisse senetleri
güçlü al sinyali veren hisse senetleri

Güçlü Al Sinyali Veren Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

Birçok yatırımcı portföylerini kendi analizleri ile şekillendirmek istiyor. Bu noktada birçok yatırımcı güçlü al sinyali veren hisseleri kendilerinin bulmasını istiyor.

Güçlü al sinyali veren hisseleri yatırımcı kendisi bulmak istiyorsa öncelikle hangi indikatörlerin alım satım sinyali verdiğini ve bu indikatörlerin nasıl kullanıldığını öğrenmesi gerekmektedir. Yatırımcı bu indikatörler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra indikatörlerin hareketlerini borsa üzerinde inceleyerek güçlü al veren hisseler bulunabilmektedir. Borsa İstanbul’da alım satım sinyali için en çok kullanılan indikatörler ve bu indikatörlerin nasıl kullanılması gerektiği şu şekilde sıralanabilir;

  • RSİ: RSİ ya da bilinen diğer adı ile göreceli güç indeksi borsalarda al sat sinyali için en çok kullanılan teknik indikatördür. Bu indikatör orijinal halinde 30 ila 70 değerleri arasında gelir. hisse senedi grafiğine eklenen RSİ indikatöründe çizgi 30 değerine yaklaştığında aşırı alım olduğunu ve alım yapılabileceğini, çizgi 70 değerine yaklaştığında aşırı alım olduğunu ve sat sinyalinin verildiğini anlayabiliriz. Ancak işlem açmadan önce bu değerlerin sınır geçmesini ve diğer teknik analiz verileri ile destekleyerek güçlü al sinyalini almayı beklemeliyiz.
  • MACD: MACD RSİ indikatöründen sonra güçlü al sinyali üretmek için en çok kullanılan indikatördür. Bu indikatörde çizgiler birbirini kestiği zaman güçlü al ya da güçlü sat sinyalleri oluşur. Bu indikatör ile güçlü al sinyali alabilmek için “orijinal halinde” mavi çizginin sarı çizgiyi geçmesi yeterlidir.
  • CCI: CCI diğer iki indikatör kadar çok kullanılmayan ancak etkili alım satım sinyalleri verebilen bir indikatördür. CCI indikatöründe güçlü al sinyallerinin oluşma mantığı RSİ indikatörü ile aynıdır. CCI çizgisi referans değerleri kestiği alım satım sinyali oluşur. CCI ile güçlü al sinyali almak için aşağıdaki referans değeri keserek aşağı inmesi ve bu referans değeri keserek geri yukarı çıkması yeterlidir.
agesa güçlü al sinyali
agesa güçlü al sinyali

Hisse senetlerini bu şekilde analiz ederek güçlü al sinyali veren kağıtları bulmak hem zaman istemekte hem de profesyonellik istemektedir. Bunun için çeşitli piyasa analiz platformlarından faydalanarak Borsa İstanbul içerisindeki hisse senetlerinin güçlü al sinyali verdiğini görmek mümkündür. Bunun için kullanımı kolay bir piyasa analiz platformu bulmak yeterlidir. Biz en çok kullanılan platformlardan biri olması ve oldukça kolay bir şekilde doğru sonuçlar verdiği için Tradingview platformu üzerinden anlatım yapacağız. Tradingview platformunda güçlü al sinyali veren hisse senetleri şu şekilde bulunabilmektedir;

Öncelikle Tradingview platformuna giriş yapılır. Ardından üst sekmede yer alan “takipçi” seçeneğine ve daha sonra “hisse senedi takipçisi” seçeneğine giriş yapılır. Burada genel bakış altında hisse senetlerinin sıralandığını göreceksiniz. Daha sonra bu hisselerin yan tarafında bulunan “rating” seçeneğine tıklayarak güçlü al sinyali veren hisseleri bulabilirsiniz. İlk tıklamanızda eğer güçlü sat sinyali veren hisse senetleri listelenirse bir kez daha tıklamak yeterlidir.

Bu hisse senetlerinin nasıl güçlü al sinyali verdiğini görmek isterseniz hisse senedi kodunun üzerine tıklamanız yeterlidir. Açılan ekranda hisse senedine ait temel ve teknik verileri göreceksiniz. Burada yer alan “teknik” seçeneğine tıkladıktan sonra hangi teknik analiz verilerinin neden güçlü al sinyali verdiğini görebilirsiniz. Örneğin uzun vadede güçlü al sinyali veren AGESA hissesine ait veriler şu şekildedir;

Güçlü Al Sinyali Veren Kağıtlara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok yatırımcı uzun vade ya da kısa vade fark etmeksizin yatırım yapmak istediğinde güçlü al sinyali verdiği an o hisseyi satın alıyor. Bu da çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor. Çünkü bu sinyaller yalnızca yatırımcıların fikir edinilmesi için kullanılmalı ve diğer teknik analiz verileri ile birlikte kullanılmalıdır.

Eğer bir yatırımcı olarak bir hisse senedine uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız temel analiz verilerini ve şirket hakkındaki haberleri inceleyip ardından teknik analiz yapmalısınız. Bu analizlerin sonucunda da hisse senedine yatırım yapmak sizin için mantıklı geliyorsa bu güçlü al sinyalini kullanarak yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda dahi yatırımcıların zarar edebilme riski vardır. Güçlü al sinyali veren hisse senetlerine yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekildedir;

  • Güçlü al sinyalinin bütün osilatör ve indikatörler tarafından verildiğine emin olunmalıdır. Birçok al sat sinyali veren teknik indikatör aynı çalışma mantığına sahip olsa da aralarında büyük bir fark vardır. Bu nedenle bu farklı indikatörlerin aynı anda güçlü al sinyali verdiğinden emin olunmalıdır. Örneğin bir hisse senedi 3 tane indikatör tarafından güçlü al sinyali verirken 1 tane indikatör tarafından güçlü sat sinyali veriyorsa bu hisseden uzak durulmalı ya da güçlü al sinyaline dönmesinin beklenmesi gerekmektedir.
  • Güçlü al sinyali veren indikatörlerin güvenilir indikatörler olduğundan emin olunmalıdır. Bu noktada bu sinyallerin hangi indikatörler tarafından verildiğine dikkat etmek yeterli olmaktadır. Örneğin bir hisse senedi hem RSİ tarafından hem de MACD tarafından aynı anda güçlü al sinyali veriyorsa o hisseye yatırım yapmak düşünülebilir. Ancak bir hisse senedinde RSİ ve MACD aynı anda nötr verirken yapımı tamamlanmamış ya da güvenilir olmayan bir indikatör güçlü al sinyali veriyorsa o hisse senedinden uzak durulmalı ya da güçlü al sinyaline dönmesi beklenmelidir.
  • Bir hisse senedi birden fazla indikatör ve osilatör tarafından güçlü al sinyali vermeye başlandıysa direkt olarak o hisseye yatırım yapılmamalıdır. İndikatörler borsa yatırımcılarının hareketlerinden etkilenen piyasadaki verileri yorumlamaktadır. Bu nedenle dakikalar içerisinde bir hisse senedi güçlü al sinyali konumundan güçlü sat sinyali konumuna dönüşebilir. Bundan dolayı bir hisse senedi güçlü al sinyali verdikten sonra bir müddet beklenmeli ve ondan sonra yatırım kararı alınmalıdır. Bu noktada birçok borsa uzmanı yatırımcılara kademeli alım yapmasını önermektedir.
  • Hisse senetlerinin fiyatlarının gidebileceği bir uç nokta yoktur. Aynı şekilde bir hisse senedinin çok ciddi bir şekilde düşebileceği riski de her zaman vardır. Bu nedenle bir hisse senedi güçlü al sinyali verse dahi fiyatının hangi konumda olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin bir hisse senedi birkaç gün boyunca üst üste %5 ila %10 arasında değer kazandıysa ve tüm tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştıysa o hisse senedinin yakında büyük oranda satış yeme riski vardır. Bu nedenle tabiri caizse “şişmiş hisse senetlerine” yatırım yapılması ciddi zararlara neden olabilir.

Burada yer alan yorum ve bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi içermemektedir. Ülkemizde yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar tarafından verilmektedir. Sadece burada yer alan bilgiler ile güçlü al sinyali veren hisse senetleri hakkında bilgi sahibi olmanız amaçlanmıştır.

Eğer yatırım konusunda herhangi bir bilginiz yok ise aracı kurumlar portföy yönetim hizmetlerinden yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde hizmet alabilirsiniz. Yatırım konusunda tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine yatırım kararı almak ciddi zararları beraberinde getirebilir. Bu nedenle yatırım konusunda hizmet almak isteyen kişilerin aracı kurum ve kendi arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı hizmeti veren kurumlardan hizmet alınması gerekmektedir.

Hangi Hisseler Güçlü Al?

Ağustos 2021 yılı itibariyle GENIL, AGESA, CIMSA, ESCAR ve SELGD hisseleri güçlü al sinyali vermektedir.

Güçlü Al Sinyali Ne Demek?

Güçlü al sinyali bir hisse senedinin değerinin artacağını ve bu nedenle o hisse senedinin satın alınabileceğini ifade eder.

Borsa Al Sinyali Ne Demek?

Borsada al sinyali bir hisse senedinin artış yaşayacağını ve bu nedenle satın alınabileceğini ifade eder.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu