Maddi Yardım

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Bu yazımızda sizlere Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu kuru gıda yardımından bahsedeceğiz. İlk olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formunun nasıl doldurulacağı ve hangi kişilerin bu yardıma başvurabileceğinden bahsedeceğiz. Sonrasında ise Bu kuru gıda yardımlarının nereden gidip alınacağından bahsederek yazımızı sonlandıracağız. Siz de devletin karşılıksız verdiği bu kuru gıda kolisi yardımından faydalanmak istiyorsanız makalemizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Kuru Gıda Yardım Başvurusu

Bildiğimiz üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımızın yardımı başvurusuna çağrısız kalmayarak onları kuru gıda yardımı yapıyor. Özellikle şehit gaziler ve vazife malulü olan kişilerin de başvuru yapabildiği bu yardımlar ihtiyaç sahibi olan herkese veriliyor. Gazi çocuklarına eğitim yardımının yanında eğer ihtiyacı varsa kuru gıda yardımının da yapıldığını biliyoruz. Peki; kuru gıda yardımına kimler başvurabiliyor gelin buna bir göz atalım;

Kuru gıda yardımına başvuru yapabilecek kişiler:

  1. Sosyal güvencesi bulunmayan kişiler
  2. Hane geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayan aileler
  3. 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı kanunlar 65 yaşını doldurmuş Muhtaç kişiler
  4. Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince aylık alan kişiler

Bu şartları taşıyan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu ile koordineli çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kuru gıda yardımına başvuru yapabiliyor. Kişilerin hem SGK eğitim yardımı hem de kuru gıda yardımı alabilmeleri de mümkün. Bunun için kişilerin www.vgm.gov.tr adresinde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu doldurmaları gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Gaziantep gıda yardımı başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvurusu
Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvurusu

Kuru Gıda Yardım Paketleri

Kuru gıda yardımları eğitim öğretim yardımlarından farklı olarak veriliyor. Yani eğitim öğretim yılında devletten burs alanlar da yardıma başvuru yapabiliyor. Şehit çocuklarımızın yanında harp ve vazife malulü olanların da alabildiği bu paketler 3 tipte hazırlanıyor. Bunlar;

  • A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler için
  • B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler için
  • C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için

Kuru gıda yardımları ne zaman diye soranların Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesindeki duyuruları takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca kuru gıda yardımını alan kişinin ölümü, ya da muhtaçlığının ortadan kalkması yardımı sonlandırıyor. Bunun yanında bilgi verilmeksizin 3 ay paketin teslim alınmaması da gene bu yardımı sonlandıran durumlardan biridir.

İlginizi çekebilir: ABB gıda yardımı

Gıda Yardımı Nereden Alınıyor?

Gıda yardımı eğitim ve öğretim yardımı alanlara da verilebiliyor. Ancak emekli maaşı alanlar bu yardımdan maalesef faydalanamıyor. Gıda yardımı ne zaman ödenecek diyenler için ise bu yardım nakit değil direkt koli bazında veriliyor. Yani ödeme tarihlerinin değil kolinin ulaştırılma tarihi önem arz ediyor. Bu da kolilerin bulunduğunuz ildeki PTT şubelerinden elde edebileceğiniz bir bilgi. Yani en yakın PTT merkez şubesine giderek kuru gıda yardımlarının başlayıp başlamadığını öğrenebilirsiniz.

Kuru gıda yardımı ne zaman sorusunun cevabı yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere belli değildir ancak PTT’den öğrenilebiliyor. Yardım tutarlarının yani hangi tip koli verileceğini ise Vakıflar Genel Müdürlüğü kendisi belirliyor. A,B,C tipi olmak üzere belirlenen yardım size PTT aracılığıyla gönderiliyor. Ancak PTT koliyi eve getirmiyor yani bizzat gidip teslim almanız gerekiyor.

Görüldüğü üzere SGK eğitim öğretim yardımının yanında kuru gıda yardımına da başvuru yapılabiliyor. Bunun için şartları sağlayan kişilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu doldurmaları ve haber beklemeleri gerekiyor. Siz de bu formu doldurarak verilen kuru gıda yardım kolilerinden alabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu