Noter

Noter Vekalet Ücreti

Bireysel işlemlerimizi her zaman kendimiz yapamadığımız için noter vekalet ücreti 2023 araştırması yapıyoruz. Avukat ve muhasebeciler için noter vekaleti vermek gerektiğinden öncesinde ücret bilgisini öğrenmelisiniz.

Şahsi olarak adım atmanın mümkün olmadığı durumlarda noter vekaletine ihtiyaç duyulmaktadır. Vekalet kimin ismine çıkarıldıysa bu sayede kişiler işlemlerinin o kişinin aracılığı ile halledebilir hale gelmektedir.

Noter Vekalet Ücreti 2023 Ne Kadar Oldu?

Noterden vekalet çıkarttırmak oldukça basit bir işlemdir. Ancak vekaletin çıkarılabilmesi için kişilerin herhangi bir notere şahsi olarak başvurmaları gerekmektedir. Çünkü işlemler sırasında kimlik belge kontrolünden imzaya kadar pek çok farklı adım atılmaktadır.

Son olarak vekaletin çıkarılma nedenine göre değişmekle birlikte bir ücret talep edilmektedir. Vekalete gereksinim duyulan durumlar ise;

 • Avukatlık işlemler,
 • Ev satışı,
 • Araç satışı,
 • Muhasebe işlemleri,
 • Arsa satışı olarak devam etmektedir. Aynı şekilde alımlar için vekalet çıkarılması da mümkündür.
Noter Vekalet Ücreti
Noter Vekalet Ücreti

Noter Vekalet Ücreti Hesaplama

Kişiler üzerinden noter vekalet ücret hesaplaması resmi olarak yayımlanmış kanunlara göre yapılmaktadır. Noter işlemlerinin tümünün ücretleri senelik şekilde değişim göstermektedir. Vekalet türleri olan;

 • Genel vekaletname,
 • Gayrimenkul alım ve satımı için vekaletname,
 • Şirketler tarafından verilen vekaletname,
 • Satış vaadi yapmak için verilen vekaletname,
 • Boşanma davalarında verilen vekaletnameler,
 • Veraset ve intikal için verilen vekaletnameler hesaplamalarda da ana başlıkları oluşturmaktadır.

Her ana başlık üzerinden ne kadar ücret talep edileceği öncesinden belirlenmektedir. Bu sayede vatandaşların ek ücretlerle karşı karşıya kalma durumları ortadan kaldırılmış olmaktadır.

2023 yılı içerisinde uygulamaya konan noter vekalet ücreti yılın ilk zamanlarından bu yana devam etmektedir. Resmi birimlerden temin edilen bilgiler avukata vekalet vermek ile başlamaktadır.

Zira vatandaşların büyük bir bölümü farklı işlemler için avukatlarına vekalet vermektedir. Bu adımı atmak isteyenler noter ücreti olarak 250 TL gibi bir rakamla karşı karşıya kalmaktadır.

 • Araç satışında noterden vekaletname verenler 150 TL,
 • Noter muhasebeci vekaleti vermek isteyenler 170 TL,
 • Genel vekalet vermek isteyenler 200 TL ila 500 TL arasında değişecek olan rakamları ödemek zorunda kalmaktadır.

Diploma İçin Noter Vekalet Ücreti

Noterden diploma vekaleti alan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu vekalet türünde de başvurularda şahsilik oldukça önemlidir. Kişisel başvurulardan sonra sıra evrakların tamamlanmasına gelmektedir. Zaten noterde görevli olan personel konu hakkında istenen yönlendirmeyi kişilere gerçekleştirmektedir.

Noter Vekalet Ücreti 2021
Noter Vekalet Ücreti [year]
Hazırlanan evraklar son imza aşamasına geldiğinde ücret talepleri gerçekleştirilmektedir. Diploma vekaletleri konusunda genel vekalette de olduğu gibi kesin rakamlar verilememektedir. Durum hem işlemin nereden yapıldığına hem de hangi adımların izlendiğine göre değişim göstermektedir. Yine de ortalama rakamlar verilmek istendiğinde 150 TL ila 180 TL arasında ücretler verilmektedir. Kesin sonuçlar için ilgili noterlere gidilerek fiyat araştırması yapılması tavsiye edilmektedir.

Noter Vekalet Ücreti Kesintileri

Bahsedildiği üzere vekaletnameler farklı nedenler yüzünden çıkarılabilmektedir. Bu durum hem kişilerin hem de firmaların adına hareket edebilme özgürlüğünü başkalarına vermektedir. Vekaletname için ödenen ücretler de aynı nedenlerden ötürü değişim gösterebilmektedir.

Rakamların özellikle yüksek olduğu anlarda akıllara noter vekalet ücret kesintileri gelmektedir. Kesintiler arasında merak edilenler;

 • Stopaj
 • Gelir vergisi gibi temel başlıklardan oluşmaktadır.

Gelir vergisi üzerinden kesinti yapmak özellikle avukatlara verilen vekaletlerde kendini göstermektedir. Davayı kazanmış olan taraflar avukatlarına ödemiş oldukları ücretler üzerinden gelir vergisi kesintisi yapabilmektedir.

Resmi olarak açıklanmış olan bu kesinti tutarı ise %20 şeklindedir. Diğer merak edilen alan olan stopaj kesintilerinin ise yapılmadığının altı çizilmektedir. Detaylı bilgilerin noterlerden alınması mümkündür.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu