Ozon Tedavisi Fiyatları 2021 Ne Kadar?

Ozon tedavisi fiyatları ne kadar? Ozon tedavisi nasıl yapılır? Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir? Ozon tedavisi ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, farklı hastalıkların tedavi süreçlerini desteklemek için kana yüksek oranda ozon ve oksijen verilmesidir. Aynı zamanda ozon terapi adıyla da bilinir. Ozon terapisinde kullanılan ozon gazı, oksijenin kararsız bir formudur. Rengi olmayan bu kokulu gaz, yüksek oksitlenme özelliğine sahiptir. Bu yönü ile ozon (O3) mikroorganizmaların ve toksinlerin vücut dışına atılmasını sağlar. Bu durum ise insan vücudunda belirgin bir sterilizasyona neden olur.

Ozon tedavisi fiyatları
Ozon tedavisi fiyatları

Ozon terapisi, hücrelerin yenilenmesini ve vücudun güç kazanmasını sağlayan bir tedavidir. Ozon gazından yararlanılarak geliştirilen bu yöntem farklı tedavilere ek olarak uygulanır. Kan akışının düzenlenmesi, vücut dengesine katkı verilmesi gibi etkileri var. Bütün bu etkiler günümüzde özel bir tedavi yöntemi olarak uygulanıyor.

İnsanların soluduğu havadaki oksijen oranı yaklaşık %21’dir. Bu tedavide hastalara yüksek dozda ozon verilerek, alınan oksijen seviyesin maksimuma çıkarılması hedeflenir. Bununla birlikte ilgili hastalığa bağlı olarak farklı seviyede ozon uygulanabilir.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Ozon tedavisi, insan vücuduna olan olumlu etkileri nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Bu tedavinin özellikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermesi farklı hastalıklarda kullanılmasına imkan verir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlamak, kandaki şeker seviyesini düzenlemek, oksijen azlığını gidermek gibi etkileri olması, birçok hastalıkta kullanılmasının temel nedenidir. Esas kullanım alanının kalp ve damar rahatsızlıkları olduğu söylenebilir. Ancak günümüzde uygulandığı hastalıklar şu şekildedir;

 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Diyabet
 • Diş Hastalıkları
 • İyileşmeyen kronik yaralar
 • Kronik hale gelen yorgunluk
 • Enfeksiyonlar
 • Solunum yolu rahatsızlıkları (Astım, KOAH, vb.)
 • Otoimmun rahatsızlıklar (Behçet hastalığı vb.)
 • Migren
 • Romatizmal hastalıklar
 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • Göz hastalıkları
 • Geriatrik rahatsızlıklar
 • AIDS
 • Cilt hastalıkları (Sedef vb.)

Kanser tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük bir öneme sahip. Uygulanan kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi adeta çöküyor. İşte böyle durumlarda ozon tedavisinden etkili olarak yararlanılıyor. Tedavi ile bağışıklık sistemi destekleniyor ve kanser tedavisinden daha etkili sonuçlar alınabiliyor. Ayrıca kandaki oksijen seviyesinin artmasını sağlayarak tümörlerle mücadeleye de katkı veriyor.

Yoğun olarak kullanıldığı bir diğer hastalık ise diyabettir. Diyabete bağlı olarak kan dolaşımı sorunları, ayaklarda uyuşma ve ağrı gibi olumsuzlukların giderilmesi için kullanılıyor. Kan dolaşımını düzenlemesi ve yüksek seviyedeki oksijeni dokulara iletmesi böyle problemlerin önemli ölçüde ortadan kalkmasına imkan veriyor.

Enfeksiyonlar, vücudun bir bölümünde hızla çoğalan bakteri ve mantarlara bağlı olarak ortaya çıkar. Ozon tedavisi, bakteri ve mantarların çoğalmasını engeller. Bu durum ise enfeksiyon ve yaralanmalarda olumlu sonuçlar alınmasına imkan verir.

Ozon tedavisi fiyatları ne kadar
Ozon tedavisi fiyatları ne kadar

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon tedavisi fiyatları bilgi vermeden önce bu tedavinin nasıl yapıldığına değinmek yararlı olacaktır. Ozon tedavisi, alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı klasik tedavilere göre oldukça farklı şekilde uygulanıyor. Tedaviden önce hastanın yaşı, genel durumu, hastalığı ve hastalığın seyri gibi farklı unsurlar dikkate alınıyor. Buradan da uygulanacak doz ve uygulama sıklığı belirleniyor.

Tedavi sırasında oksijen ve ozon karışımı direkt olarak hastaya verilmez. Ayrıca ozonun direkt hava ile temas etmemesine özen gösterilir. Genellikle %5’lik ozon içeren ozon-oksijen karışımı hastalara verilir. Burada bahsedilen hususlar ile tedavinin yan etkilerinin önemli ölçüde önlenir.

Aşağıda, bu tedavinin uygulanmasına ilişkin farklı yöntemler yer alıyor.

·         Majör Yöntem

Günümüzde en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntemde ilk olarak hastadan 50 cc ile 200 cc arasında kan alınır. Daha sonra bu kana oksijen ve ozon karışımı verilir. Belli bir süre karışımla birleştirilen kan, daha sonra yine damar yolu ile hastaya verilir. Böylece hastanın kan dolaşımına ozon gazı ile oksijen gazı verilmiş olur.

·         Vajinal ve Rektal İnsüflasyon

Vajinal ve rektal insüflasyon, genellikle majör yöntemin uygulanamadığı durumlarda tercih edilir. Kanser ve diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olan bazı hastalara damar yolu açmak neredeyse imkansızdır. Çünkü bu hastalıkların tedavilerine bağlı olarak damarlarda belirgin bir incelme meydana geliyor. İşte böylesine durumlarda ozon ve oksijen karışımı, vajina veya anüs üzerinden veriliyor. Verilen karışım bağırsaklar ve karaciğer gibi organlara direkt olarak etki ediyor ve daha etkili sonuçlar veriyor.

·         Minör Yöntem

Damardan yapılan uygulamalar bütün vücudu etkiliyor. Bu yöntemin yerine lokal uygulamalar da tercih edilebiliyor. Lokal uygulamalarda hazırlanan karışım eklem ve kas gibi lokal alanlara uygulanıyor.

Lokal uygulamalar arasından en fazla tercih edilen minör yöntemdir. Bu yöntemde hastaların ilgili bölgesinden 2 cc ile 5 cc arasından kan alınıyor ve bu kana ozon-oksijen karışımı uygulanıyor. Daha sonra ise kan, kas dokusuna uygulanıyor.

·         Torbalama

Bu yöntem, enfekte olmuş ve kapanmayan yaralara uygulanıyor. İlgili alan ilk olarak özel bir torba ile çevriliyor ve daha sonra buraya ozon gazı uygulanıyor.

Bunların haricinde de farklı tedavi yöntemleri bulunuyor.

Ozon Tedavisi Fiyatları 2021

Ozon tedavisi fiyatları, farklı unsurlara göre değişiyor. Kişinin yaşı, genel sağlık durumu, hastalığı ve hastalığın seyrine göre rakamlar değişiyor. Çünkü burada bahsedilen hususlar, tedavinin seyrini ve sıklığını belirler. Dolayısıyla da her hastaya farklı uygulamalar yapılır. Bu durum ise fiyatların sabit değil değişken olmasına neden olur.

Ozon tedavisi fiyatları üzerinde işlemin yapıldığı hastane, işlemi yapan doktor ve benzeri şartlar da etkilidir. Bahsedilen unsurlara bağlı olarak rakamlar arasında ciddi farklılıklar olabilir. Bunların haricinde özel hastaneler ile kamu hastanelerinde de fiyat farkı olduğu unutulmamalıdır.

Ozon tedavisi seansı ne kadar?

Ozon tedavisi, genellikle haftada 2 seans olarak uygulanır. Seansların süresi ise 15 dakika ile 60 dakika arasında değişir. Seans ücretleri de yapılan uygulamalara göre farklılık gösterir.

Ozon tedavisi SGK karşılıyor mu?

Ozon tedavisi, her ne kadar alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilse de, SGK tarafından karşılanır. Ancak bunun için tedavinin gerekli olduğunun uzman doktor raporu ile belirtilmesi gerekiyor.

Ozon tedavisi kaç yaş sınırı?

Ozon tedavisi için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Genellikle yetişkinlere uygulanan bir tedavi olmasına karşın, zaman zaman çocuklara da uygulanabiliyor.

Ozon tedavisi ne işe yarar?

Ozon tedavisi, kanı temizleyen ve bağışık sistemini güçlendiren bir tedavidir. Buna bağlı olarak farklı hastalıkların tedavisine katkı verir ve tedavi sürecini destekleyen etkilere neden olur.

Ozon terapi kaç gün ara ile yapılır?

Ozon terapi, çoğunlukla haftada iki defa uygulanır. Ancak hastalığın seyrine bağlı olarak uygulanma sıklığında farklılıklar olabilir.

Ozon tedavisinin yan etkileri var mı?

Ozon tedavisinde kullanılan ozon gazı, tahriş edici özelliğe sahiptir. Bundan dolayı direkt olarak göz ve benzeri alanlara uygulanmamalı ve bu hususa dikkat edilmelidir.

Ozon tedavisi kimlere uygulanmaz?

Ozon tedavisi; aşırı alkol kullananlara, alyuvarlarında enzim eksikliği rahatsızlığı olanlara, kanla ilgili hastalıkları olanlara ve tekrarlayıcı pankreas iltihabı olanlara uygulanmaz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Evde Fizik Tedavi Ücretleri

Evde Fizik Tedavi Ücretleri 2021 Ne Kadar?

Evde fizik tedavi ücretleri ne kadar? Fizik tedavi ücreti ile ilgili olan bu sorunun cevabını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.