Medikal

Antikor Testi Ücreti

Antikor testi nedir, antikor testi ücreti ne kadar? Antikor testi ne işe yarar? Antikor testi ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Antikor Testi Nedir, Ücreti Nedir?

Antikor testi, geçirilen hastalıklar sonucunda kanınızda antikor olup olmadığını gösteren testtir. Her hastalık için ayrı ayrı yapılır ve kanınızda o hastalığın antikorunun olup olmadığı araştırılır.

Antikor testi ücreti
Antikor testi ücreti

2019 yılının sonunda ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan Covid-19 salgını, toplum sağlığını tehdit eden en önemli konulardan biridir. Bir virüs türü olan Koronavirüs ile bulaşan ve insanlarda farklı etkiler gösteren hastalık, ölüme dahi neden olabiliyor. Virüsün öldürme oranı %1-2 seviyesinde.

Covid-19, herkeste kendisini farklı şekilde gösteriyor. Bazı kişilerin aylarca hastanede yatmasına neden olurken, bazılarını ise hiç etkilemiyor. Hatta bu kişiler, çoğu zaman hasta olduklarını veya hastalığı geçirdiklerini dahi anlamıyor. İşte böyle durumlarda antikor testi kullanılıyor. Covid-19 geçirip geçirmediğinizi öğrenmenin en etkili yolu antikor testi yaptırmaktır.

Covid-19 virüsü vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminiz hareket geçiyor. Bağışıklık sistemimizin ürettiği antikorlar, virüs ile savaşıyor ve virüsün vücutta yayılmasını engelliyor. Hastalık tamamen geçtiğinde dahi bu antikorlar kanımızda kalmaya devam ediyor. Yapılan test, virüse karşı antikor üretilip üretilmediği prensibine göre çalışıyor.

İlginizi çekebilir: masseter botoksu fiyatları ne kadar

Antikor Testi Ne İşe Yarar?

Antikor testi, herhangi bir hastalığı geçirip geçirmediğinizi ortaya koyar. Son zamanlarda bu test, insanların korona virüs geçirip geçirmediğini anlamak için yapılıyor.

Covid belirtileri gösteren kişiler PCR testi ile vücutlarında virüs olup olmadığını anlıyor. Bahsedilen test, belirti gösteren kişiden alınan sürüntü örneği ile yapılıyor. Sürüntü, burun ve boğazdan alınıyor. Test sonucu pozitif çıktığında ilgili kişide Covid olduğu anlaşılıyor ve izole ediliyor. Ayrıca hastalığa karşı vücudunu güçlendirmesi için ilaçlar da verilebiliyor.

Covid-19 antikor testi, kanınızda korona virüs antikoru olup olmadığı konusunda bilgi verir. Eğer kanınızda antikor tespit edilirse, hastalığı geçirdiğiniz ve virüse karşı bağışıklık kazandığınız anlaşılır. Dolayısıyla antikor testi kişinin bundan sonraki süreci için önemli bilgiler taşır.

Antikor testinin bir diğer anlamı ise eğer aşı olduysanız aşıya bağlı olarak vücudunuzun antikor üretip üretmediğidir. Dolayısıyla aşı sonrasında da bağışıklık kazanıp virüse karşı dirençli hale geldiğiniz yine bu test ile ortaya çıkar.

Antikor testi ücreti ne kadar
Antikor testi ücreti ne kadar

Covid-19 Antikor Testi Türleri

Covid-19 antikor testi denildiği zaman akla tek bir test geliyor. Ancak corona virüs ile enfekte olan bir insanda farklı türden antikorlar görülebiliyor. Genel olarak IgM, IgC ve IgG isimli antikorlar, Covid-19 sonrasında insan vücudunda görülebiliyor.

IgM, erken dönem antikoru olarak biliniyor ve adından da anlaşılacağı üzere erken dönemde ortaya çıkıyor. Covid-19 virüsü vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi tarafından IgM antikoru üretiliyor. Ancak bunlar maalesef koruyucu değil ve bağışıklık oluşmasına katkı vermiyor.

IgC antikorları ise geç dönem antikorları olarak isimlendiriliyor. Bunlar genellikle hastalığın ilk haftası tamamlandığında ortaya çıkıyor ve üçüncü haftanın sonuna kadar kalıyorlar. Üçüncü haftanın tamamlanmasının ardından ise yavaş yavaş vücuttan kayboluyorlar.

IgG antikoru ise vücudun virüse karşı koymak için geliştirdiği antikorlardır. Genellikle ikinci haftanın sonlarına doğru üretilmeye başlıyor ve kanda çok uzun süre kalıyor. Buna bağlı olarak da insanlara uzun süre Covid-19 bağışıklığı kazandırıyor. Yapılan igg antikor testi kişinin bağışıklık kazanıp kazanmadığını ortaya koyuyor.

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Antikor testi, damar yolundan alınan kan üzerinde yapılıyor. Kan alımı gerçekleştirildikten sonra sonuçlar ortalama 24-48 saat içerisinde çıkıyor. Sonuçlara göre kanınızda Covid-19 antikoru olup olmadığı, yani hastalığı daha önce geçirip geçirmediğiniz anlaşılıyor.

Yapılacak test için alınan kan, Abbott’un Alinity ya da ARCHITECT isimli cihazlara gönderilir. Bu cihazlar, kanınızda IgG antikoru arar. Antikorun olup olmadığı yapılan test ile anlaşıldığı gibi antikor düzeyi de anlaşılır. Böylece hastalığa karşı ne kadar dirençli olduğunuz çok daha net bir şekilde ortaya konulur.

İlginizi çekebilir: saç mezoterapisi fiyatı ne kadar?

Antikor Testi Ücreti 2023

Antikor testi ücreti, testin yapıldığı hastanelere, kliniklere ve test merkezlerine göre değişiyor. Burada belli bir standart yok. Bazı özel test merkezleri tarafından antikor testleri 250 TL’ye yapılırken, farklı test merkezleri tarafından 500 TL’ye yapılabiliyor. Dolayısıyla da ücretler hakkında net bir bilgi vermek mümkün değil.

Antikor testi sonuçları ne zaman çıkar?

Antikor testinin sonuçları 24 saat ile 48 saat arasında çıkar. Ancak test merkezinin yoğunluğu ve kullanılan cihazların genel durumuna bağlı olarak test sonuçları daha erken veya daha geç de çıkabilir.

Antikor testi ne zaman yapılmalıdır?

Antikor testinin ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili net bir görüş yok. Bu test, kişinin hastalığı geçirip geçirmediği veya hastalığa karşı bağışıklığı olup olmadığını ortaya koymak için yapılır.

Antikor testi pozitif olanlar aşı yaptırabilir mi?

Antikor testi pozitif olanlar doktorların onay vermesi durumunda aşı olabilir.

Antikor testi kimlere yapılır?

Antikor testi; kişilerin hastalığa karşı bağışıklığı olup olmadığını anlamak için yapılır. Dolayısıyla hastalık riskinin yüksek ve insan yoğunluğu fazla olduğu ortamlarda bulunan kişilere yapılabilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu