Medikal

Sabit Protez Diş Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Sabit protez diş fiyatları ne kadar, nasıl yaptırılır tarzındaki sorular sıkça araştırılıyor. Sabit protez diş yaptırmayı düşünüyor ve bu sorulara cevap arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz.2022 yılında her şeye zam yapıldığı gibi sabit protez diş fiyatlarına da uygulandı. En güncel fiyatlara hemen içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz.

Sabit protez diş fiyatları
Sabit protez diş fiyatları

Sabit Protez Diş Fiyatları

Sabit protez diş fiyatları  oldukça değişkenlik gösteriyor. Özellikle de özel diş hastane ve polikliniklerinde diş doktorunun profesyonelliği ve popülerliğine bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkündür. Ancak genel itibariyle ortalama bir fiyat sunmak gerekişe de 2022 sabit protez diş fiyatları şu şekilde yansıyor;

  • Alt ve Üst Çene Temel Protez Seti İçin 800 TL ile 1500 TL Arasında Değişmektedir.
  • Alt ve Üst Çene Orta Ölçekli Protez Setleri 1000 TL ile 2500 TL Arasında Değişmektedir.
  • Alt ve Üst Çene Premium Protez Setleri 3000 TL ile 5000 TL Arasında Değişmektedir.

Yukarıda yer verdiğimiz fiyatlar ortalama fiyatlardır. Bunun yanı sıra hastanın diş durumuna göre ya da uygulanarak protez türüne bağlı olarak da fiyatların değişkenlik göstereceğini bilmelisiniz.

Sabit protez diş ücreti
Sabit protez diş ücreti

Sabit Protez Diş Nasıl Yapılır?

Sabit diş protez fiyatları yapım sürecine, hastaya, hastaneye ve doktor yetkinliğine göre değişir demiştik. Dişler için en sık uygulanan işlem olduğunu söylemek de mümkündür. Bunun yanı sıra uygulamanın nasıl yapıldığını aktarmak gerekirse de;

  • Kayıp diş sayısı az olan kişilere uygulanır.
  • Kayıp dişin sağında ve solundaki dişlerden köprü desteği alınarak protez ölçüsü çıkarılır.
  • Çıkarılan ölçülere uygun protez hazırlanarak ilgili alana yapıştırılır.

Bu uygulamaya sabit denmesinin nedeni ise hastanın hiçbir şekilde protezlerini kendisinin çıkaramamasıdır. Yani yapıştırılan protez diş çeşitli darbe ve etkenlere bağlı olarak çıkmadığı sürece hasta kendisi protezini çıkaramaz.

Ayrıca, diş taşı temizleme fiyatı sayfamızı mutlaka incelemelisiniz.

Sabit Protez Diş Kalıcı Mıdır?

Sabit protez diş büyük oranda kalıcılık sağlar. Az sayıda diş eksikliği olması durumunda sıkça başvurulan bir uygulamadır. Uygulamadan sonra yapıştırılan protezlerin düşmesi için diş eti sağlığının bozulması ya da çeşitli dış faktörler etkili olabilir. Nitekim hasta protezlerini çıkarmak isterse uzman doktora başvurup profesyonel olarak çıkarttırabilir.

Sabit protez diş fiyatları ve uygulamaları hakkında merak edilen bilgileri aktardık. Yer verdiğimiz tüm detaylar tamamen bilgilendirme amacı taşır. Eğer protez diş fiyatları ve diğer detaylar hakkında eksik ya da yanlış bilgi verdiğimizi düşünüyorsanız bunu yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Hep Kredi ekibi olarak tüm yorumlarınızı dikkate aldığımızdan emin olabilirsiniz.

Sabit Protez İçin Kaç Diş Gerekir?

Sabit protez diş uygulamaları diş kayıp sayısı az olan kişilere uygulanıyor. Sabit protezin sağlıklı olması için uygulanacağı bol diş alanının sağında ve solunda en az birer tane sağlam köklü diş olması gerekiyor. Olmayan dişin sağındaki ve solundaki bu dişler uygulanarak protez için köprü görevi görür.

Sabit Protez Diş Kaç Günde Yapılır?

Sabit protez dişler için prova ve ölçü süreçleri uzun sürebilir. Ancak en uzun haliyle 5 seansta yani yaklaşık 2 hafta kadar bir sürede tamamlanır. Alınan ölçülerin yanlış olması, protezin diş etini sıkması gibi durumlarda ise süreç daha da uzayabilir.

Sabit Protez Diş Kırılırsa Ne Yapmalı?

Sabit protez diş kırıldığı zaman hasta hemen bunu uzman diş doktoruna aktarmalıdır. Kırılan protez diş yerine yeni protez uygulaması yapılabilir. Ya da kırık giderilecek bir durumdaysa uzman diş hekimi tarafından onarılarak yeniden yapıştırılabilir.

Sabit Protez Diş Neden Ağrı Yapar?

Sabit protez kaplama dişlerin ağrı yapmasının birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan bazıları kaplama altında kalan dişin çürük olması, diş eti çekilmesi, yanlış ölçüler, diş eti baskısı ve benzeri unsurlar olarak listelenir.

Sabit Protez Düşer Mi?

Sabit protez dişlerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması uygulamanın kalitesine bağlıdır. Günümüzde ilerleyen teknoloji neticesinde protezlerin yapıştırılması oldukça güçlü bir şekilde mümkündür. Nitekim basit yapıştırıcılar ile sağlam yapıştırılmayan sabit protez dişlerin düşme riski bulunur.

Sabit Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Sabit protez dişlerin temizlenmesi için özel olarak geliştirilen diş fırçaları ve aparatlar kullanılmalıdır. Pek çok kişi çamaşır suyu ve benzeri kimyasallar kullanarak protez dişlerini temizlemeye çalışıyor. Nitekim bu kesinlikle tavsiye edilmeyen bir temizlik türüdür. Sadece diş protez fırçaları kullanılması tavsiye edilir.

Sabit Protez Diş Kokusu Nasıl Giderilir?

Sabit protez dişlerde açıklık varsa yemek artıkları ve tüketilen besin artıkları araya girerek uzun vadede koku yapabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu ise diş protez yapıştırıcı krem kullanmanızdır. Bu kremler aradaki boşluğu kapatarak artıkları diş eti ve protez arasına girmesini ve dolayısıyla koku oluşumunu da önler.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu