İnşaat

Galvaniz Boru Fiyatları

Kullanım alanı çok geniş olan galvaniz boru fiyatları ne kadar? Galvanizli boru kullanımının avantajları neler? Soruların cevaplarını ve galvanizli borular ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Galvaniz boru; çelik boruların çinko ile kaplanması sonucunda üretilen borulara verilen genel isimdir. Borular, bina gibi yapılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılan ürünlerdir. Ve kendi içlerinde farklı çeşitleri vardır.

Ancak gerek paslanmaz yapısı, gerekse de uzun ömrü ile bunlar arasından galvaniz boru seçenekleri, adeta bir adım öne çıkmaktadır.

Galvaniz Boru Nedir?

Galvaniz boru fiyatları bilgisinden önce bu ürünü tanıyalım. Çinko ile yapılan kaplama, galvaniz olarak isimlendirilmektedir. İlgili işlem sayesinde boruların korozyon direnci artmakta ve böylece paslanma olasılığı tamamen ortadan kalkmaktadır.

Çelik veya diğer metallerle oksijen arasındaki bağlantı, çinko kaplaması ile engellenir. Buradaki çinko kaplaması ise sıcak daldırma ile yapılır. Böylece borunun her yeri eşit olarak kaplanmış olur.

Galvaniz kaplama yapılan boruların çok daha uzun ömürlü olduğu bilinen bir gerçektir. Bilindiği gibi metallerin en büyük düşmanları pastır. Paslanan metaller zaman içinde çürümeye başlar ve bir süre sonra işlevlerini tamamen kaybederler.

Demir profil, galvanizle kaplandığında buradaki risk tamamen ortadan kalkar. Bahsedilen bu özellik nedeniyle galvaniz boru fiyatları, normal boru fiyatlarına kıyasla daha yüksektir. Ancak aradaki farka fazlasıyla değer.

İlginizi çekebilir: demir profil fiyatları

Galvaniz Boru Fiyatları
Galvaniz Boru Fiyatları

Galvaniz Boru Fiyatları Yükseldi Mi?

Galvaniz boru fiyatları, özellikle paslanmayan yapılarından dolayı tesisat boruları olduklarından dolayı yüksektir. Paslanmaz yapıda olmasından dolayı tesisattaki suların temizliği sağlanmış olunur. Aynı zamanda inşaat sektöründe farklı alanlarda kullanıldığı da bilinmektedir.

Kullanım alanlarının fazlalığı ve sağladığı avantajlardan dolayı yoğun olarak tercih edilir. Bu durum ise galvaniz boru fiyatları hakkında daha fazla bilgi alınmak istenmesine neden olur.

Piyasada farklı özelliklere sahip galvanizli borular vardır. Bunların özellikleri, boruların çaplarının ne kadar olduğu gibi hususlar, fiyatları etkiliyor. Dolayısıyla korozyona karşı dayanıklı olan boruların fiyatları hakkında net bir rakam vermek mümkün olmuyor. Ayrıca borunun türüne göre de rakamların farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Peki, beton direk fiyatları listesini incelediniz mi?

Galvaniz kaplaması genellikle çelik borunun üzerine yapılır. Böylece borunun hem sağlam, hem de paslanmaz olması sağlanır. Ayrıca borunun kullanım ömrünün de net olarak arttığı açıktır. İşte tüm bunlar, kullanım alanlarınıza ilişkin beklentilerinizin karşılanmasını sağlamaktadır. Peki, bütün bunları sağlayan galvaniz boru fiyatları nedir?

Galvaniz Boru Fiyatları 2023 Listesi

Galvaniz boru fiyatları şeklindeki soruların cevapları, galvaniz boru çapları ve diğer özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ancak fiyatların genel olarak aşağıdaki gibi olduğunu söylenebilir:

Boru çapına göre fiyatlar

Galvaniz Boru Fiyatları 2023
ÜrünFiyat
1/2″ çaplı boru fiyatı20,50TL
3/4″ çaplı boru fiyatı26,50TL
1″çaplı boru fiyatı38,75TL
2″çaplı boru fiyatı80,00TL
3″ çaplı boru fiyatı132,25TL
6″ çaplı boru fiyatı309,75TL

Fiyatlar, boru çaplarına göre verilmiştir. Örneğin; 2 inç galvaniz boru fiyatları 80 TL’dir.

Burada yer alan galvanizli boru fiyatları tamamen bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılmıştır. Ayrıca rakamlar, sadece 1 metrelik boru için geçerlidir. Galvaniz boru ölçüleri arttıkça, ödenmesi gereken rakam da aynı şekilde artmaktadır. Burada esas olan galvaniz boru ağırlıkları olup, kullanılan hammadde miktarının en önemli işaretidir. Dolayısıyla borunun ağırlığı arttıkça maliyeti ve doğal olarak da fiyatı yukarıya çıkmaktadır.

Galvaniz Boru Çeşitleri

Galvaniz Boru Çeşitleri ilginizi çekebilir: 2. el trapez saç fiyatları

Hurda Galvaniz Boru Fiyatları 2023

Galvanizli çelik, sağlamlık ve uzun ömür konusunda çok iyidir. Bundan dolayı da ikinci elleri dahi talep görmektedir. Bazen bunlar hurda olarak değerlendirilerek geri dönüşüme gönderilmekte, bazen de daha farklı şekilde değerlendirilmektedir. Bahsedilen nedenlerden dolayı hurda galvaniz boru fiyatları da fazlasıyla merak edilmektedir.

Galvaniz boru ikinci el olarak da kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarına göre beklentilerin karşılandığı söylenebilir. Örneğin; ikinci el olan ürünler çok yıpranmamışsa su tesisat veya daha farklı alanlarda değerlendirilebilir. Kullanılabilirliğinden dolayı fiyatları da ilgi çeken konular arasındadır.

İkinci el olan boruların, sıfırlara göre %50-60 oranında daha ucuz olduğu söylenebilir. Ancak burada ürünün genel durumunun da çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Eğer fazla yıpranmadıysa ve sıfıra yakın durumdaysa fiyatları da yüksek olacaktır.

İlginizi çekebilir: 2. el plywood fiyatları

Galvanizli Borular Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Galvanizli boru, üretim şekli itibari ile standart bir ürün olarak görülebilir. Ancak piyasada, farklı kalitelere sahip birçok ürün olduğunun unutulmaması gerekir. Özellikle sıcak daldırma yapılan çinko ve alaşımda bulunan diğer maddelerin, korozyon direnci konusunda önemli etkiye sahip olduğu bilinmelidir.

Galvaniz boru fiyatları, farklı unsurlardan etkilenmektedir. Ancak ürünler standart olarak kabul edilse dahi, boruların çapları, uzunlukları ve diğer özellikleri fiyatları etkiler. Bu noktada en belirleyici unsurlardan birisinin ağırlık olduğu söylenebilir. Eğer ürünlerin ağırlıklarına göre fiyatları karşılaştırılırsa maliyet açısından en uygun olan kolaylıkla bulunabilir.

Sitemizde yer alan galvaniz boru fiyatı ve ilgili diğer bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlı olarak sizlere sunulmaktadır. Piyasadaki her ürün gibi boruların da fiyatlarında dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Söz konusu dalgalanmalar ise fiyatların değişkenlik göstermesine neden olabiliyor. Dolayısıyla en doğru ve güncel fiyatı yerinde öğrenebileceğinizi asla unutmayın.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu