Fiyatlar

Sürücü Kursu Ücretleri

Sürücü kursu ücreti ne kadar? Ehliyet direksiyon sınav ücreti ne kadar? Ehliyet ücretleri ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Sürücü Kursu Ücretleri 2023

Sürücü kursu ücretleri, 1.300 TL ile 2.000 TL arasında değişiyor. Sürücü kursunun bulunduğu il, verdiği direksiyon ve teorik ders sayısına bağlı olarak ücretler farklılık gösteriyor. Ayrıca alınacak ehliyet sınıfı da yine ücretleri etkileyen unsurlardan biridir.

Sürücü Kursu Ücretleri
Sürücü Kursu Ücretleri

Ehliyet kurs ücretleri denildiği zaman herkesin aklına ücretlerin standart olduğu geliyor. Ancak durum tam olarak böyle değil. Ehliyet alma sürecinde sınav ücreti, harç ve sürücü kursu ücreti ödenmesi gerekiyor. Harçlar ve sınav ücretleri her yerde aynı iken, sürücü kursu ücretleri ise farklılık gösteriyor.

Büyük kentlerde faaliyet gösteren sürücü kurslarının ücretleri genel olarak daha yüksektir. Talebin fazla olması ve benzeri unsurlar büyük kentlerdeki rakamların yüksek olmasına neden olur. Benzer şekilde küçük kentlerdeki ve ilçelerdeki sürücü kursları ise daha düşük fiyata hizmet veriyor.

Ehliyet almak istediğinizde öncelikle bir sürücü kursuna giderek kaydolmanız gerekir. Kaydolmadan önce ne kadar ödeme yapmanız gerektiği ayrıntılı olarak belirtilir. Eğer ücret konusunda anlaşırsanız, bundan sonraki süreci sürücü kursu sizin adınıza yürütür. Siz sadece gerekli belgeleri teslim edersiniz.

Sürücü kursu, süreci sizin adınıza yönetmenin dışında sizi sınava hazırlamakla da sorumludur. Bunun için size hem teorik bilgi eğitimleri hem de sürüş eğitimleri verir. Böylece teorik sınav ve ehliyet sınav sonuçlarınız, istediğiniz gibi gelir. Tercih ettiğiniz kursun eğitim kalitesi ne kadar iyi ise ehliyet alma süreci sizin için o kadar kısa sürede tamamlanır.

Sürücü kursu ve ehliyet ücretleri ne kadar oldu
Sürücü kursu ve ehliyet ücretleri ne kadar oldu

Ehliyet Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Ehliyet fiyatları; sürücü kursu, harçlar ve sınav ücretlerinin toplamından oluşuyor. Buradaki üç farklı ücretten harçlar ve sınav ücretleri sabittir ve devletin ilgili kurumları tarafından belirlenir. Sürücü kursu fiyatlarının ise değişken olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı sizlere sadece ehliyet sınıfına göre sınav ücretleri ve harçlar konusunda bilgi veriyoruz. İlgili bilgiler aşağıda detaylı olarak yer alıyor;

Ehliyet SınıflarıSınav Giriş ÜcretiHarçlarToplam
A1 Sınıfı230 TL543 TL773 TL
A2 Sınıfı230 TL543 TL773 TL
A Sınıfı230 TL543 TL773 TL
B Sınıfı Manuel ve Otomatik230 TL1090,1 TL1320,1 TL
F sınıfı230 TL543 TL773 TL
B > D1 Sınıfı (Minibüse Fark)130 TL1638,4 TL1768,4 TL
B > D Sınıfına (Otobüse Fark)130 TL1638,4 TL1768,4 TL
B > C Sınıfı (Kamyona Fark)130 TL1638,4 TL1768,4 TL
C,D > CE Sınıfı (Tıra Fark)130 TL1638,4 TL1768,4 TL
B,C,D > A1 Sınıfı (Motosiklet Fark)130 TL543 TL673 TL
B,C,D > A2 Sınıfı (Motosiklet Fark)130 TL543 TL673 TL
B,C,D > A Sınıfı (Motosiklet Fark)130 TL543 TL673 TL

Ehliyet fiyatları içerisindeki harçlar ve sınav ücretleri bu şekildedir. Bunlar, Türkiye’nin her yerinde aynıdır ve değişmez. Ancak bunlara ek olarak kaydolduğunuz sürücü kursları için de ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Sürücü kurslarının ücreti ise 1.300 TL ile 2.000 TL arasında değişiyor. Dolayısıyla toplam maliyet için alacağınız ehliyetin harç ve sınav ücretine sürücü kursu ücretini de eklemelisiniz.

İlk defa ehliyet alıyorsanız, ehliyet direksiyon sınav ücreti ve ehliyet sınav ücreti (teorik sınav) ödemeniz gerekiyor. Direksiyon sınav ücreti 130 TL, teorik sınav ücreti ise 100 TL olarak belirlenmiştir.

Mevcut bir ehliyetiniz var ve bunu yükseltmek istiyorsanız, sadece direksiyon sınavı için sizden 130 TL ücret talep edilir. Bunun dışında teorik sınav ücreti talep edilmez.

Burada merak edilen hususlardan birisi de ücretlerin nereye yatırılacağıdır. Ehliyet sınav ücreti yatırma işlemi, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen hesaplara yapılır. Harçlar ise devlet tarafından belirlenen hesaplara yapılır. Ödemelerde T.C. kimlik numarası belirtilmelidir.

Ehliyet sınavı ücretleri ile ilgili genel detaylar bu şekilde. Eğitim ödemeleri MEB hesaplarına yapılırken, harç ödemeleri belirlenen banka şubelerine yapılır. Sürücü kursu ücretleri ile direkt olarak sürücü kursuna veya belirtilen hesaplara yapılır. Sürücü adayları, bu ödemeleri sınav tarihinden önce yapmalıdır.

Ehliyet almak için ödenmesi gereken rakam ortalama 3.000 TL seviyesindedir. Sürücü kursuna ödenecek olan rakama bağlı olarak toplam maliyet değişebilir. Ayrıca sürücü kursundan ekstra sürüş eğitimi talep ederseniz, saat başına ortalama 120 TL ile 150 TL arasında ödeme yapmanız gerekir. Bu tür ekstra ücretler toplam maliyetin artmasına neden olur.

B sınıfı ehliyet almak ne kadara mal olur?

B sınıfı ehliyet almak için yaklaşık 3.000 TL üzerinde ödeme yapılması gerekiyor. Harçlar ve sınav ücretleri için toplam yapacağınız ödeme 1.320 TL’dir. Sürücü kursuna yapacağınız ödeme ise ortalama 1.700 TL civarındadır.

B sınıfı ehliyeti E sınıfına çevirmek kaç para?

B sınıfı ehliyeti direkt olarak E sınıfına çevirmek mümkün değil. Bunun yerine direkt E sınıfı ehliyet almak gerekiyor.

E sınıfı ehliyet hangi araçları sürer?

BE sınıfı ehliyeti olanlar otomobil ve römorklu kamyonet; C1E sınıfı ehliyeti olanlar 12 tona kadar kamyon ve çekici; CE sınıfı ehliyeti olanlar kamyon ve çekici; D1E sınıfı ehliyeti olanlar 16 + 1 kişilik minibüs; DE sınıfı ehliyeti olanlar ise otobüs kullanabilir.

B sınıfı sürücü belgesi ile hangi araçlar kullanılır?

B sınıfı sürücü belgesi olanlar otomobil ve kamyonet kullanabilir.

B1 ehliyet hangi araçları kullanır?

B1 sınıfı ehliyeti olanlar dört tekerlekli motosiklet kullanabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu