Kamu Maaşları

Orgeneral Maaşı

Bu yazımızda orgeneral maaşı ne kadar, orgeneral ne iş yapar ve orgeneral olmak için ne yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer orgeneral rütbesindeki askerler ne kadar maaş alıyor merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Orgeneral Nedir?

Orgeneral TSK bünyesinde görev yapan bir askeri rütbedir. Mareşal rütbesinden küçük olan ancak albaylardan sonra gelen general rütbeleri arasında en yüksek kıdeme sahip olan orgeneraller orduda, kara kuvvetlerinde, hava kuvvetlerinde ve jandarma olarak görev alırlar. Bu rütbedeki askerlerin deniz kuvvetlerinde görev alanlarına oramiral adı verilir.

Normal şartlarda sahada görev alan askerler en yüksek rütbe olan mareşal rütbesine yükselebilir. Ancak bilindiği üzere şu ana dek ülkemizde mareşal olan iki isim var. Onlar da Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak.

Şu anda aktif olarak mareşal rütbesiyle görev yapan askeri personel olmadığı için en yüksek rütbe konumunda orgeneraller yer alıyor diyebiliriz.

Orgeneral Ne İş Yapar?

Orgenerallerin tek ve önemli bir görevi vardır. O da ordu komutanlığıdır. Hava ve kara kuvvetlerinde orduya komuta eden isimler orgenerallerdir.

Ordu komutanı olan orgeneraller diğer generaller ile birlikte ülke içinde ve dışında güvenliğin sağlanması hususunda çalışmalar yürütür, operasyonlar planlar ve bunları denetler. Ayrıca ordu içerisinde meydana gelebilecek sorunlar karşısında da genel kurmay başkanı ve diğer ordu mensupları ile birlikte faaliyetlerde bulunurlar.

Orgenerallerin yaptığı başlıca çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Askeri eğitim planlamalarının yapılması
  • Barış dönemlerinde tatbikat ve diğer eğitim çalışmalarının yürütülmesi
  • Savaş zamanında ordunun başında bulunmak ve emir komuta zincirini yönetmek
  • Ordu içerisinde güç, yetenek ve kabiliyet konularında çalışmalar yürütmek
  • TSK ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek
  • Ordu için araç, gereç ve personel teminini sağlamak
emekli orgeneral maaşı ne kadar
emekli orgeneral maaşı ne kadar

Ayrıca, albay maaşı ve binbaşı maaşı içeriklerimiz de ilginizi çekebilir.

Nasıl Orgeneral Olunur?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki askeri personellerin orgeneral rütbesine kadar yükselmesi hiç kolay değildir. TSK içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu rütbeye sadece yetenekli ve özel subaylar getirilir.

Orgeneral rütbesine gelebilmek için bir askerin öncesinde subay okulundan mezun olması ve subay olarak göreve başlaması gerekiyor. Daha sonraki süreçte belirlenen görev yılı süresince asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay görevlerinin başarı ile yerine getirilmesi gerekir.

Albay rütbesine kadar yükseliş gösteren subaylar daha sonra bir terfi daha alarak general rütbesine yükselir. Bundan sonra da yine belirlenen sürelerde “TSK tarafından onay almak şartıyla sırasıyla tuğgeneral, tümgeneral ve korgeneral rütbelerine getirtilir.

TSK içerisindeki subayların general rütbesine getirilmesi için belirli bir süreye gerek vardır. TSK kuralları doğrultusunda bir subay en az 3 sene teğmen, en az 6 sene üsteğmen, en az 6 sene yüzbaşı, en az 5 sene binbaşı, 3 sene yarbay ve 5 sene albay olarak görev alırsa orgeneral rütbesine yükselebilir.

Bir subay korgeneral rütbesine kadar başarıyla yükselirse orgeneral terfii alabilir. Ancak bu terfi her korgenerale verilmez. Öyle ki her yıl yalnızca birkaç adet korgeneral içerisinden seçim yapılarak orgeneral rütbesine terfi gerçekleştirilir.

Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi bu rütbe çok özel bir rütbedir ve yalnızca uygun görüldüğü takdirde kazanılabilir.

orgeneral maaşı ne kadar
orgeneral maaşı ne kadar

Orgeneral Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Orgeneraller hakkında bilgi verdiğimize göre orgeneral maaşları ne kadar, orgeneraller ne kadar maaş alıyor gibi soruların cevaplarını erebiliriz.

Ülkemizde görev yapan orgenerallerin maaşları ortalama 15 bin TL civarındadır. Bu rakam subayın derecesine ve görev biçimine göre bir miktar değişiklik gösterebilir.

Bu yazımızda orgeneral maaşı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Diğer askerlerin maaşları merak ediyorsanız web sitemizde kısa bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Orgeneral Maaşı 2023 Yılında Ne Oldu?

Bu yıl emekli orgeneral maaşı 13.582 TL’ye yükseldi. Ayrıca emekli olan orgenerallerin ikramiyeleri 343.753 TL olarak kararlaştırıldı.

Bandocular ne kadar maaş alıyor?

Bandocu subayların maaşları ortalama 7.500 TL civarındadır.

Subay ne kadar maaş alıyor?

Ülkemizde görev yapan pek çok subay rütbesi vardır. Bu nedenle subayların maaşlarını söylemek için rütbesinin bilinmesi gerekir. Ancak en düşük maaşın 7 bin TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Polisler aylık ne kadar maaş alıyor?

Polis maaşları ortalama 7 bin TL civarındadır.

Havacı subaylar ne kadar maaş alıyor?

Havacı subayların maaşları ortalama 10 bin TL civarındadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkr[email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu