Anadolu Bank

Anadolubank Kimin, Sahibi Kimdir? Çok Şaşıracaksınız!

Anadolubank kimin? Güvenli mi? Anadolubank ne zaman kuruldu? Türkiye’de uzun zamandır faaliyet gösteren Anadolubank ile ilgili merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

Anadolubank Ne Zaman Kuruldu?, Anadolubank Kimin

Anadolubank, 1997 yılında kuruldu. Bu tarihteki kuruluşu özelleştirmeyle gerçekleşmiştir. Dolayısıyla daha önceki dönemlerde de faaliyetlerine devam eden bir bankadır.

Anadolubank, 29 Aralık 1961 tarihinde iki bankanın birleşmesiyle kurulmuştur. Bu tarihte Türk Ekspres A.Ş. ile Buğday Bankası birleşerek Türkiye Emlak ve Kredi Bankası adıyla yeni bir bankanın kurulmasını sağlanıyor. Günümüzde Anadolubank adıyla bilinen kurum, uzun bir süre faaliyetlerini TEKB (Türkiye Emlak ve Kredi Bankası) adıyla sürdürmüştür.

Anadolubank’ı ilk defa kuranların temel amaçlarından birisi Türkiye’nin dış ticaretini desteklemekti. Faaliyetlerine bu prensiplerle uzun süre devam etmiş ve Türk dış ticareti için önemli oyunculardan birisi olmayı başarmıştır.

1988 yılına gelindiğinde alınan bir karar ile bankanın adı Türkiye Emlak Bankası olarak değiştirildi. Uzun bir süre de faaliyetlerine bu isimle devam edildi. 1997 yılında ise yolsuzluk ve hortumlanma iddiaları nedeniyle devlet tarafından bankaya el konuldu. Sonrasında ise özelleştirildi. 1997 yılında özelleştirme idaresi tarafından Habaş Grup’a satıldı ve bu özelleştirmenin ardından bankanın adı Anadolubank olarak değiştirildi.

Anadolubank Kimin
Anadolubank Kimin

İlginizi çekebilir: Anadolubank kredi kartı başvurusu yapmak isterseniz linkteki sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Anadolubank Kimin?

Anadolubank, 1997 yılında yapılan özelleştirmenin ardından Habaş Gruba geçmiştir. Bankanın yaklaşık %70’lik bölümü Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri A.Ş.’nin elinde bulunuyor. Ancak bankanın genel yapısı çok ortaklıdır. Bankanın ortaklık yapısı ve ortakların ne kadarlık hisseye sahip olduğu bilgisi aşağıda yer alıyor;

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri A.Ş.%69,98
Mehmet Rüştü Başaran%27,32
Aysel Başaran%1,16
Erol Altıntuğ%0,63
Elif Altıntuğ%0,62
Habaş Endüstri Tesisleri A.Ş.%0,20
Fikriye Filiz Haseski%0,09

 

Buradaki hisse oranlarına bakıldığında Anadolubank sahibi Habaş Grup oluyor. Ancak şahıs olarak bakıldığında ise Mehmet Rüştü Başaran en yüksek hisse oranı ile öne çıkıyor. Üstelik Mehmet Rüştü Baran, direkt olarak Habaş Grup ile ilişkilidir. Dolayısıyla bankanın sahibi Mehmet Rüştü Baran’dır denilebilir.

1961 yılının sonlarında Buğday Bankası ile Türk Ekspres A.Ş.’nin birleşmesi ile kurulan Anadolubank’ın ortaklık yapısı bu şekildedir.

Anadolubank genel müdürlüğü görevine 2017 yılında Namık Ülke getirildi. O tarihten günümüze kadar genel müdürlük görevini sürdürüyor. Daha önce Akbank ve Türkiye Ekonomi Bankası içerisinde farklı pozisyonlarda görev yapan Namık Ülke finans dünyasının başarılı isimlerinden birisi.

Anadolubank sahibi kimdir
Anadolubank sahibi kimdir, Anadolubank kimin

Anadolubank Güvenli Midir?

Anadolubank, şube sayısı çok fazla olmayan bankalardan birisi oluyor. Bu yüzden bilinen bankalardan birisi olduğunu söylemek zordur. İlk defa 1997 yılında kurulduğunda sadece 3 şubesi bulunmaktaydı. Ancak günümüzde 110’dan fazla şubesi ile Türkiye’nin birçok kentinde hizmet veriyor. Bankanın şubelerindeki toplam çalışan sayısı ise 1.700 civarındadır. Dolayısıyla sanılanın aksine çok küçük bir banka değildir. Peki, Anadolubank güvenli midir?

Öncelikle Türkiye’deki bankaların tamamı devletin belirlemiş olduğu mevzuatlara göre faaliyetlerini sürdürüyor. Düzenli olarak bankalar denetleniyor ve usule uygun olmayan işlemler fark edildiğinde bunların düzeltilmesi talep ediliyor. BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) tarafından yapılan bu denetlemeler bankaların güvenilir olmaları konusunda oldukça etkilidir.

Banka müşterilerine devlet tarafından verilen garantiler bulunuyor. Bu garantilerden birisi de 150.000 TL’ye kadar yatırılan paralara dair güvence oluyor. Paranız bulunduğu banka farklı nedenlerden dolayı batarsa, 150.000 TL’ye kadar olan paranız devlet tarafından ödeniyor.

Anadolubank, %100 yerli sermaye ile kurulan özel bir bankadır. Günümüzde şube sayısını hızla artış gösteriyor. Hatta Hollanda’da dahi iştirakleri bulunuyor. Bankacılık faaliyetlerinin haricinde müşterilerine yatırım ve faktöring alanlarında da hizmet veriyor. Bu yönü ile müşterilerin her türlü ihtiyacını etkili olarak karşılıyor.

Anadolubank, yaklaşık 24 yıldır faaliyetlerine devam eden bir banka. Düzenli aralıklarla sürekli olarak denetlenmekte. Bütün bunlar, ülkemizdeki diğer bankalar gibi Anadolubank’ın da güvenilir olduğunu gösteriyor.

Anadolubank Hangi Hizmetleri Vermektedir?

Anadolubank ülkemizdeki diğer bankalar gibi birçok bankacılık hizmetini başarı ile veriyor. Tüketicilere kredi kartı ve kredi sağlanıyor. Böylece finansman ihtiyacını karşılanıyor. Bunun ülkenin farklı noktalarındaki ATM’ler üzerinden hizmet vermekte ve böylece müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılıyor. Anadolubank müşterileri QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak işlem yapabiliyor.

Anadolubank yerli sermaye ile kurulan özel bankalardan birisidir. Şube sayısının diğer bilinen bankalara göre nispeten az olduğu bir gerçektir. Dolayısıyla Anadolubank ile çalışanlar genellikle bulundukları merkezde banka şubesi olan kişilerdir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 4]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu