İş İmkanları

Subay Nasıl Olunur

Subay nasıl olunur? Subay olma şartları nelerdir? Subay olma ile ilgili merak ettiğiniz bütün hususları sizler için araştırdık.

Subay Nasıl Olunur 2023 Yılında Subay Olma Şartları

Subay olmak için adayların öncelikle gerekli şartları sağlaması, ardından da harp okullarına girmesi gerekiyor. Harp okullarından mezun olanlar TSK içerisinde subay olarak görev yapmaya başlayabilir. Subay olmanın bir diğer seçeneği ise lisans mezunlarını kapsıyor. Lisan mezun olan kişiler TSK’nın yapmış olduğu subay alımlarına başvuru yapabilir. Başvurusu kabul edilen adaylar alacakları eğitim sonucunda subay olarak göreve başlayabilir.

Subay Nasıl Olunur
Subay Nasıl Olunur

Subay olabilmek için lisans mezunu olan adayların 27 yaşını, lisansüstü eğitime sahip olanlar ise 32 yaşını doldurmaması şartı var. Bu şartı sağlayan adaylar yazılı ve fiziki sınava alınır. Yazılı sınavdan 70 ve üzerinde puan alanlar için fiziki yeterlilik sınavı yapılır. Bu sınavı da başarı ile tamamlayan adaylar subaylık eğitimine alınır. Eğitimi başarı ile tamamlayanlar subay olarak görev yapmaya başlar.

Adayların başvuru şartlarını detaylı olarak incelemesi çok önemlidir. Zaman zaman başvuru şartlarında bazı değişimler yapılabiliyor. Örneğin; yakın zamanda adaylardan istenen boy ve kilo şartı değiştirildi. Yapılan değişikliğin ardından erkek adayların en az 168 cm, kadın adayların ise en az 162 cm boyunda olması isteniyor.

Subay olmak isteyen ve bütün şartları sağlayan adaylar sınavı kazanmaları durumunda güvenlik soruşturmasına alınır. Güvenlik soruşturması ile adayların milli güvenliğe tehdit olan yapılarla irtibatlı veya iltisaklı olup olmadıkları kontrol edilir. Buradan olumlu cevap alanların atamaları yapılırken olumsuz cevap alanlar ise elenir.

İlginizi çekebilir: Subay maaşları 2023 yılında ne kadar oldu?

İlginizi çekebilir: albay maaşı

İlginizi çekebilir: teğmen maaşı

İlginizi çekebilir: binbaşı maaşı

Yedek Subay Nasıl Olunur?

Yedek subay olmak için lisans mezunu olunması gerekiyor. Askerlik görevini yapmamış lisans mezunları askerlik görevlerini yedek subay olarak yapmak istediklerini belirterek yedek subay olabilir. TSK’nın subay ihtiyacının karşılanması için kullanılan yedek subay uygulaması kura çekimi usulüne göre yapılıyor. Başvuru yapan ve gerekli şartları taşıyan adaylar arasında kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirleniyor.

Benzer bir uygulama, ön lisans mezunları için yapılıyor. Peki, yedek astsubay alımı neye göre seçiliyor? Burada da yine kura usulü var. Adaylar arasından kura ile yedek astsubay olacaklar belirleniyor. Astsubay olmak için boy kaç olmalı sorusunun cevabı ise erkekler için 164 cm, kadınlar için ise 158 cm şeklindedir.

Yedek subaylar, 2 ay eğitim alır ve geriye kalan 10 aylık süreyi yedek subay olarak geçirirler. Bu süreçte yedek subay maaşı da alırlar. Askerliğini yedek subay olarak yapanlar astsubay olabilir mi sorusunun cevabı evet şeklindedir. Askerliklerini yedek subay olarak yapanlar gerekli şartları taşımaları durumunda astsubaylık başvurusu yapabilir. Yedek subay askerde kalabilir mi sorusunun cevabı da benzerdir.

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın subay olmak için adayların en az 162 cm boyunda olması ve diğer subay olma şartlarını sağlaması gerekiyor. Şartları sağlayan adaylar; yazılı, fiziki ve sözlü sınavı geçerek kadın subay olabilir. Bu noktada farklı bir şart veya uygulama bulunmuyor.

Nasıl Subay Olunur?

Subay olmak için adayların askeri lisede eğitim almaları veya Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki harp okullarından birini kazanması gerekiyor. Ayrıca zaman zaman dışarıdan yapılan subay alımlarına başvur yaparak da subay olunabilir. Kısacası, asker olmak için sadece ilgili eğitim kurumlarına başvurmak gerekir.

Jandarma Subay Nasıl Olunur?

Jandarma subay olmak için öncelikle gerekli şartların sağlanması, sonrasında ise alımlara başvuru yapılması gerekiyor. Subay olma şartları burada da aynı şekilde geçerlidir. Jandarma subaylık için adaylardan KPSS ve ALES puanı da istenebiliyor. 2019 yılında yapılan adaylardan KPSS’den 65 puan, ALES’ten ise 60 puan alma şartını yerine getirmeleri istenmişti.

Lise Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Lise mezunları subay olmak için üniversite sınavına girerek aldıkları puan ile kuvvet komutanlıklarına başvuru yapmalıdır. Lise mezunları için yaş sınırı 20’dir. 20 yaş üzerindeki adayların başvuruları kabul edilmiyor.

Subay Nasıl Olunur 2023?

Subay olmak isteyen adaylar Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edebilir. Lisans veya ön lisans mezunları ise dışarıdan yapılacak alımlara başvurabilir. Yazılı, fiziki ve sözlü sınavı geçen adaylar subay olarak göreve başlarlar.

Mühendis Subay Nasıl Olunur?

Mühendis subay olmak için adayların öncelikle belli mühendislik bölümlerinden mezun olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan adaylar TSK tarafından yapılan mühendis subay alımı için başvuru yapabilir. Burada KPSS puanı gibi farklı şartların yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli subay olmak isteyen adayların TSK tarafından dışarıdan yapılan subay alımlarına başvurması yeterlidir. Gerekli şartları taşıyan adaylar yazılı ve fiziki sınava alınır. Bunları başarı ile tamamlayanlara sözlü sınav yapılır. Burayı da geçen adaylarla, güvenlik soruşturması sonrasında sözleşme imzalanır.

yedek, kadın ve jandarma Subay Nasıl Olunur
yedek, kadın ve jandarma Subay Nasıl Olunur

Lisans Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Lisans mezunu subay olmak için adayların TSK tarafından dışarıdan yapılan subay alımlarına başvuru yapması yeterlidir. Adaylar; yazılı, sözlü ve fiziki sınava alınır. Ayrıca başvur şartlarını sağlayıp sağlamadıklarına bakılır. Bu süreci başarı ile geçenler subay olarak göreve başlar.

Tabip Subay Nasıl Olunur?

Tabip subay olmak için adayların üniversite sınavında Gülhane Tıp Fakültesi’ni kazanmaları ve başvuru şartlarını taşımaları gerekiyor. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan adaylar tabip subay olarak TSK bünyesinde görev yapar.

Lise Bittikten Sonra Subay Nasıl Olunur?

Lise bittikten sonra subay olmak için adaylar önce üniversite sınavına girmelidir. Ardından ise aldıkları puan ile Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edebilir. Harp okullarına giren adaylar buradan mezun olduktan sonra subay olarak orduda görev yapar.

Subay Olmak İçin Yaş Sınırı Kaç?

Subay olmak için yaş sınırı lisans mezunları için 27, yüksek lisans yapanlar için ise 32’dir. Ayrıca liseden sonra girecekler için sınır 20’dir.

Subay Eğitimi Kaç Ay?

Subay eğitimi 2 aydır. Bu süreçte adaylara; temel eğitim, iç güvenlik eğitimi, komando eğitimi ve intibak eğitimi gibi farklı alanlarda eğitimler verilir.

Üniversite Mezunu Yedek Subay Nasıl Olunur?

Üniversite mezunu yedek subay olmak için adayların, bu isteklerini askerlik şubesine giderek belirtmesi yeterlidir. Şartları sağlayan adaylar, kura seçimi usulü ile yedek subay olur.

Yedek Subay Boy Kilo Şartı Var Mı?

Yedek subaylık için açıklanan resmi bir boy ve kilo şartı yoktur. Ancak adayların fiziki yapılarının genel olarak askerliğe uygun olması aranır.

Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olur?

Lisans mezunları, isteğe bağlı olarak yedek subay olabilir. Lisans mezunu olmayanlar, yedek subaylığa kabul edilmez. Ön lisans mezunları ise yedek astsubay olabilirler.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu